Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plaga komarów w powiecie chodzieskim. Ich rozmnażaniu sprzyja pogoda

MN
Plaga komarów w powiecie chodzieskim. Na szczęście te owady nie przenoszą chorób
Plaga komarów w powiecie chodzieskim. Na szczęście te owady nie przenoszą chorób archiwum naszemiasto.pl
Mieszkańcom pow. chodzieskiego dają się we znaki roje komarów. Owadów jest mnóstwo, bo sprzyja im pogoda

To będzie wyjątkowo ciężkie lato! Wszystko przez owady, których oblężenie odczuwamy już teraz. Takiego nalotu dawno nie było!

Nowe centrum rehabilitacji w Chodzieży. Przyjmie 70 os. dziennie [FOTO]

Bardziej niż kleszczom, pogoda w tym roku wyjątkowo sprzyja komarom i meszkom. Jest ciepło i wilgotno, a to idealne warunki dla rozwoju insektów, które tego lata - wygląda na to - dadzą nam się wyjątkowo we znaki.

- W lasach, ale nie tylko, komarów jest od zatrzęsienia. Mam jednak nadzieję, że jest to tylko okres przejściowy - problem z komarami potwierdza nadleśniczy Nadleśnictwa Podanin, Jacek Kulpiński.

Podaje też sposoby na walkę z owadami. Pierwszy jest bardzo prosty i polega na kupnie środka odstraszającego i spryskaniu się nim. Drugi także prosty, choć już bardziej specyficzny, polega na tym, aby - jak żartobliwie mówi leśnik - na spacer do lasu zabrać ze sobą drugą osobę. Wtedy jest szansa, że komar cię nie ukąsi. Owady te podobno są bardzo wybredne i wybierają swoją ofiarę po zapachu skóry i potu.

Plagę komarów zauważyli też pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chodzieży. Na szczęście jednak, w odróżnieniu do kleszczy, komary żadnych chorób nie przenoszą.

- To prawda, nad naszym powiatem widać obecnie chmary komarów - mówi Małgorzata Wielgosz z PSSE w Chodzieży. I na pocieszenie dodaje, że w tym roku jest jakby mniej kleszczy. Bo do tej pory odnotowano tylko jedno ukąszenie przez tego insekta.

- Jeżeli chodzi o kleszcze, to wydaje mi się, że profilaktyka poszła na tyle do przodu, że ludzie doskonale zdają już sobie sprawę, jak mają radzić sobie z tymi wciąż niebezpiecznymi insektami - stwierdza Małgorzata Wielgosz.

Przypomnijmy, że z pozoru tylko niegroźne kleszcze, mogą przenosić bakterie powodujące takie niebezpieczne choroby jak boreliozę, czy wirusy powodujące zapalenie mózgu. Przy czym, na kleszczowe zapalenie mózgu dostępną już jest skuteczna szczepionka.

W przypadku boreliozy, choroba ta wcześnie wykryta uleczalna jest za pomocą antybiotyków. Kiedy infekcja rozwija się bakterie atakują tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Nieleczona borelioza ma poważne konsekwencje związane z zapaleniem mięśnia sercowego, porażeniem nerwów i zaburzeniami psychicznymi włącznie. Sygnałem, że doszło do zakażenia jest charakterystyczny rumień na ciele.

Coś cię ciekawi, boli lub irytuje? Napisz o tym na naszym FORUM

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (67) 281 24 67
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto