Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płaca minimalna 2020: Rząd planuje duży wzrost najniższych pensji. Pracodawcy alarmują: propozycja rządu idzie za daleko

TK
Płaca minimalne poszybuję w górę w 2020 roku. Jest już znana propozycja nowej wysokości płacy minimalnej. Jak poinformowała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, płaca minimalna wzrośnie o 200 złotych. Zmianie ulegnie również stawka minimalna za godzinę pracy. Kierunek obrany przez ministerstwo to płaca minimalna na poziomie połowy przeciętnego wynagrodzenia. Pracodawcy RP jednak alarmują: propozycja rządu idzie za daleko, a nowa płaca minimalna wykracza poza szacowane prognozy gospodarcze.

Płaca minimalna w górę w 2020. Propozycja rządu

Poznaliśmy propozycję rządu dotyczącą wysokości płacy minimalnej w 2020 roku. Zgodnie z zapowiedzią minister Elżbiety Rafalskiej płaca minimalna ma wzrosnąć o 200 złotych. Co to oznacza?

  • płaca minimalna w 2020 wyniesie 2450 złotych,
  • minimalna stawka godzinowa w 2020 wyniesie 16 złotych brutto.

Obecnie wysokość płacy minimalnej to 2250 złotych brutto, co daje kwotę 1634 złotych na rękę. Minimalna stawka godzinowa to z kolei 14,70 zł.

Kierunkiem, w którym zmierzać chce resort Rafalskiej to płaca minimalna na poziomie połowy przeciętnego wynagrodzenia.

Jak powiedziała szefowa MRPiPS, jeśli chcemy znaleźć pracownika, to musimy mu zapłacić. Nowa płaca minimalna na 2020 ma się przyczynić do dalszego spadku stopy bezrobocia.

Propozycja rządu trafi do konsultacji społecznych. Jeżeli natomiast propozycja MRPiPS zostanie przyjęta przez Radę Ministrów to płaca minimalna w 2020 wyniesie 2450 złotych.

Zobaczcie, ile zarabiają ludzie wykonujący te zawody w woj. śląskim

RAPORT PŁAC 2019 w woj. śląskim. Ile zarabia programista, sp...

Pracodawcy RP: Zaproponowana nowa płaca minimalna idzie za daleko

Nowa płaca minimalna zaproponowana przez MRPiPS na 2020 rok nie przypadła jednak do gustu Pracodawcom RP. Zdaniem organizacji płaca minimalna na poziomie 2450 złotych wykracza poza szacowane prognozy gospodarcze, co może wpłynąć:

  • negatywnie na konkurencyjność mniejszych firm,
  • dotnie mniejsze firmy z regionów słabiej rozwiniętych.

Ponadto wzrost płacy minimalnej to także wzrost wysokości kar za przestępstwa karnoskarbowe. Zdaniem Pracodawców RP wiążę się to również z presją płacową.

Wzrost płacy minimalnej powinien być naturalnym skutkiem podnoszenia wydajności pracy i rynkowej wartości produkowanych przez przedsiębiorstwa dóbr. Prognozowany wskaźnik produktywności w przyszłym roku ma wzrosnąć o 3,7 proc., a inflacja wyniesie 2,4 proc. Zatem wzrost płacy minimalnej nie powinien przekroczyć 6,1 proc., co oznacza, że powinna ona wynieść 2 387 zł - mówią Pracodawcy RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto