Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza komunia 2022. Czy odbędzie się w pierwszym terminie? W lokalach większość miejsc już zarezerwowana

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pierwsze komunie 2022 raczej odbędą się planowo, chociaż czas pokaże, czy nie spełni się inny scenariusz.
Pierwsze komunie 2022 raczej odbędą się planowo, chociaż czas pokaże, czy nie spełni się inny scenariusz. Tomasz Czachorowski
Pierwsze komunie raczej odbędą się w terminie. - Obyśmy zdążyli przed kolejną falą pandemii, bo ta ponoć nadejdzie - mówią rodzice 10-latków w Kujawsko-Pomorskiem.

Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

od 16 lat

- U nas pierwsza komunia zaplanowana jest na 5 czerwca 2022 - mówi mama 10-latka z Dąbrowy Chełmińskiej, należąca do tutejszej parafii pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny. - Około 60 dzieci będzie przyjętych. Ostatnie spotkanie dla rodziców mieliśmy w lutym. Wtedy też odbieraliśmy zamówione alby dla córek i synów. Próby z udziałem dzieci jeszcze się nie zaczęły. Pewnie będą od kwietnia.

- Oby w ogóle były i przyjęcia były w terminie - dodają inni rodzice 3-klasistów ze szkół podstawowych. - Niby pandemia odpuszcza, a w środę, 16 marca, w Polsce znowu było ponad 14 tysięcy nowych zakażeń. Tyle, ile przed tygodniem. Nie widać poprawy.

Niektórzy przewidują natomiast pogorszenie sytuacji. Wspominają o uchodźcach z Ukrainy. - Jesteśmy z nimi całym sercem, ale prawda jest taka, że odsetek osób zaszczepionych na COVID-19 wśród Ukraińców jest najmniejszy w Europie. Tymczasem słyszymy o kolejnych ogniskach koronawirusa w Polsce, w miejscach, gdzie przebywają setki obywateli Ukrainy. Wkrótce pandemia znów będzie szaleć.

Restauratorzy i właściciele innych lokali gastronomicznych na brak klientów nie narzekają. - U nas sezon przyjęć rozpocznie się 24 kwietnia i potrwa do 5 czerwca - informują w restauracji Olimpia w Toruniu.

Terminy pierwszej komunii w województwie kujawsko-pomorskim

W parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy pierwsza komunia odbędzie się 1 maja. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu przygotowuje się do tej uroczystości w dwóch terminach: po dwa nabożeństwa 28 maja i 4 czerwca. Parafia pw. Narodzenia NMP i Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty we Włocławku także się przygotowuje. 8 maja pierwsza grupa dzieci podczas jednej mszy przyjmie po raz pierwszy komunię. Po tygodniu odbędzie się przyjęcie grupy drugiej (też tylko jedna msza).

Oby nie do trzech razy sztuka

Trzecioklasiści w regionie, wraz z rodzicami, prawie rok szykują się do tego wielkiego wydarzenia. Niektóre rodziny ponad rok temu rezerwowały sale, choć nie były pewne, czy koronawirus znów nie pokrzyżuje planów, jak robił to 2 lata pod rząd. - Na razie nie krzyżuje ich ani im, ani nam - przyznają właściciele restauracji i kawiarni w województwie.

Przedstawiciel restauracji Olimpia w Toruniu mówi: - Jesteśmy w stanie przygotować sześć przyjęć pierwszokomunijnych jednocześnie. Nadal dysponujemy wolnymi miejscami nawet w najbardziej obleganym maju.

W niektórych lokalach komplet rezerwacji jest od kilkunastu miesięcy. Pracownik restauracji w Bydgoszczy, proszący o zachowanie anonimowości, opowiada: - We wrześniu 2021 zadzwoniła pani w sprawie przyjęcia. Na dzień, o który pytała, mieliśmy już zapisanych chętnych na wszystkie trzy sale. Ona jednak drążyła temat. Zapytała, jaki jest koszt za osobę. Odpowiedziałem, że od 160 do 180 złotych, zależnie od menu. Powiedziała, że jeśli się postaramy, to znajdziemy dla niej miejsce, a ona zapłaci nawet 200 zł za gościa.

Kobiecie zależało na tym, aby prowadzący restaurację odmówili jednemu z umówionych klientów. - Na takie szemrane akcje nie ma u nas przyzwolenia. To ja jej podziękowałem i się rozłączyłem - zaznacza pracownik.

Sala tymczasowo zajęta

Możliwe jednak, że część rodziców trzecioklasistów w najbliższych tygodniach dowie się, że przyjęcie w upatrzonym przez nich lokalu właśnie zostało odwołane. - Masowo przybywają do nas Ukraińcy - mówi matka dziecka z klasy trzeciej. - Wkrótce może dla nich zabraknąć mieszkań. Wtedy gminy zaczną szukać dla nich miejsc gdziekolwiek. Być może świetlice, sale w domach kultury czy remizach strażackich tymczasowo będą pełniły role noclegowni dla uchodźców. To oznaczałoby, że zaplanowane uroczystości komunijne w tych miejscach się nie odbędą, bo wiadomo, że ważniejsze jest zapewnić ludziom schronienie niż miejsce do spotkania w gronie rodzinnym.

Brak konsekwencji

Bydgoszczanin, ojciec nastolatki, zaznacza: - Jeśli wszyscy, których dzieci mają przyjąć komunię, nazywają się katolikami, to w przypadku wielu z nich nie widać konsekwencji w działaniu. Bierzmowanie to kolejny sakrament po komunii, który dziecko powinno mieć. Moja starsza córka była przyjęta w 2015 roku. Wtedy ponad 100 dzieci przystąpiło do pierwszej komunii w naszym kościele. Rok temu te same dzieci były bierzmowane. Na mszy pojawiła się zaledwie pięćdziesiątka. Pozostali zrezygnowali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto