Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Phishing - co to jest? Jak ustrzec się przed wykradaniem danych? Sprawdź, czy jesteś bezpieczny

Sonia Tulczyńska
Pewnie wielokrotnie spotkaliście się z informacją, że hasło które wymyśliliście do danego e-maila czy strony jest "słabe". Jak sprawić, żeby było silne, ale przede wszystkim - bezpieczne?
Wiadomo, iż silniejsze są hasła dłuższe niż 8 znaków, zawierające kombinację małych i wielkich liter, cyfr i symboli.
Każdy kolejny znak to zwiększenie liczby kombinacji niezbędnych do jego złamania, a więc podniesienie poziomu bezpieczeństwa. - podkreślają eksperci.
Pewnie wielokrotnie spotkaliście się z informacją, że hasło które wymyśliliście do danego e-maila czy strony jest "słabe". Jak sprawić, żeby było silne, ale przede wszystkim - bezpieczne? Wiadomo, iż silniejsze są hasła dłuższe niż 8 znaków, zawierające kombinację małych i wielkich liter, cyfr i symboli. Każdy kolejny znak to zwiększenie liczby kombinacji niezbędnych do jego złamania, a więc podniesienie poziomu bezpieczeństwa. - podkreślają eksperci. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Phishing - co to jest? Co trzeci z nas otrzymał w swoim życiu przynajmniej jednego e-maila zawierającego phishing. To metoda oszustwa, w której złodziej podszywa się pod pracownika banku czy instytucji albo znajomego/krewnego i próbuje wyłudzić od nas ważne dane. Co ciekawe, nie każdy zdaje sobie sprawę, że mógł kiedykolwiek mieć styczność z taką formą kradzieży. Podpowiadamy, jak rozpoznać podejrzanego e-maila, jak ustrzec się przed kradzieżą danych w internecie, a także jak sprawdzić czy kiedykolwiek ktoś włamywał się na nasze konto.

Co trzeci Polak doświadczył w swoim życiu phishingu, a więc miał styczność z oszustwem, które polega na próbie wyłudzania osobistych informacji poprzez e-mail lub w innym miejscu w internecie (na przykład na portalu społecznościowym). W wyniku ataku hakerskiego aż 20% z nas straciło ważne dane, dostęp do konta e-mailowego bądź w mediach społecznościowych a prawie 12% zapłaciło za coś, co w ogóle nie istniało. Niemalże 40% uważa, że problem phishingu go nie dotyczy, jak wynika z danych - wiele osób może nawet nie mieć świadomości, że kiedykolwiek miało do czynienia z próbą oszustwa. Firma Google przeprowadziła badanie na grupie ponad tysiąca polskich dorosłych (dokładnie 1002 osób), którzy odpowiadali na kilkanaście pytań dotyczących bezpieczeństwa w internecie (Polaków badano w okresie 27.12.2018-7.01.2019).

Wielu ataków hakerskich można by uniknąć, jeśli stosowalibyśmy do kilku zasad bezpieczeństwa w sieci. Oto one:

  • 1. Bezpieczne hasło w internecie. E-mail, Facebook - jak je stworzyć?
    Pewnie wielokrotnie spotkaliście się z informacją, że hasło które wymyśliliście do danego e-maila czy strony jest "słabe". Jak sprawić, żeby było silne, ale przede wszystkim - bezpieczne?
    Wiadomo, iż silniejsze są hasła dłuższe niż 8 znaków, zawierające kombinację małych i wielkich liter, cyfr i symboli.
    Każdy kolejny znak to zwiększenie liczby kombinacji niezbędnych do jego złamania, a więc podniesienie poziomu bezpieczeństwa. - podkreślają eksperci.
  • 2. Stosuj różne hasła do różnych kont
    To skomplikowane, kiedy używamy kilkudziesięciu haseł w sumie do wielu witryn internetowych. Jak więc sobie z tym poradzić? Można korzystać z tzw. menadżera haseł, który zbiera informacje o każdym zapisanym i niezapisanym haśle, jakiego używamy w sieci. Google proponuje zakładkę passwords.google.com, ale istnieje też wiele aplikacji, które pomogą zarządzać waszymi hasłami typu "KeePass Password Safe" itd.
  • 3. Nie ignoruj aktualizacji
    Aktualizacja oprogramowania systemowego czy to danej aplikacji nie jest jedynie stratą naszego czasu. Niewielu wie, że dzięki takiemu zabiegowi firmy naprawiają błędy, które wykrywają w swoich oprogramowaniach.
  • 4. Dwueatpowa weryfikacja
    Wiele skrzynek e-mailowych, ale także Facebook i inne media społecznościowe, umożliwiają korzystanie z dwueatopwej weryfikacji. WAŻNE: Lepiej wybierać weryfikację kodem poprzez aplikację (np. Google Authenticator) niż poprzez telefon komórkowy. Wg ekspertów to drugie - łatwiej zhakować.
  • 5. Korzystaj z połączenia szyfrowanego
    Jak to sprawdzić? W przeglądarce tuż przy adresie strony pojawia się "kłódka" lub innego rodzaju informacja o tym, że dana witryna jest niezabezpieczona. Aby dane były bezpieczne - kłódka powinna być zamknięta.
  • 6. Pamiętaj o danych, jeśli zgubisz telefon!
    Kiedy zgubicie swój smartfon bardzo ważne jest, aby został zablokowany. W przeciwnym razie wszystkie zapisane hasła mogą zostać skradzione, a wraz z nimi - inne ważne informacje czy nasze pieniądze. Apple daje taką możliwość swoim klientom i iPhone'a można zablokować, kiedy go utracimy. Co więcej, także iPhone'a, ale też inne smartfony z Androidem, zablokujemy poprzez konto Google i myaccount.google.com/find-your-phone.
  • 7. Ustaw dane ratunkowe
    W przypadku, kiedy dojdzie do próby włamania na twoje konto albo - zapomnisz swoich danych - bardzo ważne jest, aby ustawić pomocniczy numer telefonu czy pomocniczy adres e-mail przypisany do danego konta.
  • 8. Korzystaj z tzw. klucza sprzętowego
    Według ekspertów to najlepsze zabezpieczenie przed phishingiem. Klucz sprzętowy to małe urządzenie, zazwyczaj podłączane do portu USB (wcześniej do portu równoległego lub szeregowego), którego obecność jest wymagana do uruchomienia danego programu.

Jak sprawdzić bezpieczeństwo w sieci i czy hasło jest mocne?

Aby sprawdzić, czy nasze konto jest bezpieczne, możemy wykonać krótki test. Istnieją autoryzowane strony czy aplikacje, dzięki którym zweryfikujecie poziom bezpieczeństwa w sieci. Google udostępnia też swoją wersję na koncie gmail: securitycheckup.

Phishing - jak rozpoznać?

Wielu z was twierdzi, że doskonale rozpoznaje fałszywe wiadomości, tym bardziej - podejrzanych przyjaciół w mediach społecznościowych. Jednak pamiętajcie, że przestępcy też się szkolą i z roku na rok posługują się coraz to bardziej zaawansowanymi umiejętnościami.


Phishing - sprawdź, czy go rozpoznasz

Jeśli uważacie, że rozpoznacie każdą podejrzaną wiadomość - rozwiążcie bezpłatny, bezpieczny, krótki i niezobowiązujący test:

KLIKNIJ TUTAJ, aby otworzyć test


Jeśli jakaś wiadomość wydaje Wam się podejrzana:

  • sprawdźcie jej nadawcę,
  • sprawdźcie adres e-mail nadawcy,
  • przeczytajcie treść, czy jest logiczna,
  • nic nie otwierajcie.

Podejrzany e-mail, podejrzana wiadomość na Facebooku. Co z nią zrobić?

Jeśli dany e-mail lub wiadomość wygląda podejrzanie albo w ogóle się jej nie spodziewaliście - NIE KLIKAJCIE W JEJ TREŚĆ, ANI NIE OTWIERAJCIE ZAŁĄCZNIKA. Taki e-mail warto od razu oznaczyć jako "spam" i należ przejść do prywatnych ustawień i dokonać zmiany hasła.

Bezpieczeństwo dzieci w sieci

Co istotne, zasady netykiety, a także informacje na temat bezpieczeństwa w sieci powinno znać każde dziecko. Aby ułatwić pociechom przyswajanie wiedzy w tej kwestii w sieci znajdziecie mnóstwo poradników czy gier edukacyjnych, które pomogą rozwijać wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Rodzicom, do kontroli aktywności dzieci (nie tylko w internecie, ale w ogóle) pomoże aplikacja "Family Link", dzięki której można wyłączać i włączać dziecku smartfona, a także m.in. sprawdzić, gdzie dane urządzenie naszego dziecka się znajduje. Dla dzieci Google przygotował też interaktywną grę Interland i program "Asy Internetu".

Zobacz też:

Google Warszawa. Odwiedziliśmy biuro technologicznego giganta! Siłownia, pokoje do spania, karuzela... [ZDJĘCIA]

Google pokazało biuro w Warszawie. Tak wygląda siedziba tech...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto