Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2022. Szykuje się niezwykłe widowisko na nocnym niebie w sierpniu! Gdzie i kiedy najlepiej je obserwować?

tw
Perseidy 2022. W sierpniowe noce warto spojrzeć w niebo. Przed nami jedyny w swoim rodzaju spektakl: maksimum roju Perseidów 2022. „Spadające gwiazdy” to w istocie intensywnie promieniujące meteory - jak mówi ekspert. Gdzie i kiedy najlepiej obserwować Perseidy? 

WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Perseidy 2022. W sierpniowe noce warto spojrzeć w niebo. Przed nami jedyny w swoim rodzaju spektakl: maksimum roju Perseidów 2022. „Spadające gwiazdy” to w istocie intensywnie promieniujące meteory - jak mówi ekspert. Gdzie i kiedy najlepiej obserwować Perseidy? WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Perseidy 2022. W sierpniowe noce warto spojrzeć w niebo. Przed nami jedyny w swoim rodzaju spektakl: maksimum roju Perseidów 2022. „Spadające gwiazdy” to w istocie intensywnie promieniujące meteory - jak mówi ekspert. Gdzie i kiedy najlepiej obserwować Perseidy?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Czym są Perseidy? Skąd wzięła się taka nazwa?

- „Spadające gwiazdy” to w istocie intensywnie promieniujące meteory - wyjaśnia astronom z Centrum Popularyzacji Kosmosu „Toruńskie Planetarium” Jerzy Rafalski. - Te okruszki pozostawiła po sobie kometa Swift-Tuttle, która, tak jak Ziemia, krąży wokół Słońca. Podczas swojego ruchu po orbicie nasza planeta co roku wstępuje w strumień tych ziaren. Właśnie w najbliższych dniach ten kosmiczny żwir jest na naszym niebie najgęstszy. Wpadając w ziemską atmosferę na wysokości około 80 km okruchy (które poruszają się z ogromną prędkością rzędu 60 km na sekundę) napotykają na opór powietrza. Wskutek tarcia wydziela się ciepło. Drobiny zaczynają świecić, świeci też kula powietrza wokół każdej z nich. Obserwujemy to jako iskrę, rozbłyskującą na niebie przez bardzo krótką chwilę, nie dłużej niż sekundę.

Polecamy

Sierpniowe meteory nazywane są też „łzami św. Wawrzyńca” lub Perseidami. Pierwsze z tych określeń nawiązuje do męczeńskiej śmierci świętego 10 sierpnia 258 roku. A Perseidy?

- Meteory śmigają po całym niebie, ale zdają się wylatywać z jednego punktu na sferze niebieskiej, tam, gdzie akurat widzimy gwiazdozbiór Perseusza. Podobnie jadąc samochodem w czasie śnieżycy odnosimy wrażenie, że płatki śniegu wylatują z jednego miejsca przed nami - mówi Jerzy Rafalski.

Perseidy 2022. Gdzie i kiedy można je zobaczyć?

Perseidy 2022, nazywane też łzami św. Wawrzyńca, mocno promieniują w tym roku od 17 lipca do 24 sierpnia. Ich maksimum wystąpi nocą z 12 na 13 sierpnia 2022 roku, kiedy można będzie zaobserwować 50-100 "spadających gwiazd" na godzinę. Jednak, jak informuje NASA, tegoroczny deszcz meteorów będzie musiał zmierzyć się z jasnością Pełni Księżyca 2022.

O której godzinie jest noc spadających gwiazd? Obserwację najlepiej rozpocząć po północy, wtedy będzie miał miejsce szczyt deszczu meteorów i będą one też najlepiej widoczne.

Warunkiem powodzenia obserwacji jest oczywiście bezchmurna pogoda. Gdyby aura zawiodła, spadających gwiazd możemy… posłuchać.

Polecamy

- Duży, jasny meteor przelatując zostawia po sobie ślad w postaci zjonizowanego powietrza, które doskonale odbija fale radiowe. Można więc nastawić radioodbiornik na daleką, słabo słyszalną stacje. Przelot meteoru sprawi, że na chwilę ten ledwie słyszalny dźwięk zamieni się w głośny i wyraźny – mówi Jerzy Rafalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto