Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parking przy Arenie Toruń płatny. Dlaczego?

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Parkowanie obok Areny Toruń przy ulicy Bema kosztuje 15 złotych za dobę, miejsc dla aut osobowych jest 295
Parkowanie obok Areny Toruń przy ulicy Bema kosztuje 15 złotych za dobę, miejsc dla aut osobowych jest 295 Grzegorz Olkowski
Koło hali przy ul. Bema kierowców może spotkać niemiła niespodzianka. Mogą się za to pocieszyć, że w Toruniu temat zielonej fali nie jest bagatelizowany.

Czytelnik brał niedawno udział w imprezie w Arenie Toruń przy Bema. Samochód postawił na zewnętrznym parkingu.

Zaskoczenie

- W trakcie zawodów ktoś krzyknął, że kasują za parkowanie - mówi mężczyzna. - Kilka osób zerwało się z miejsc. Za wycieraczkami już mieliśmy karne bilety - do wpłacenia 50 zł na konto jakiejś poznańskiej firmy. Było też ostrzeżenie, że jeśli się tego nie zrobi w ciągu tygodnia, kwota rośnie. O co tu chodzi? Dlaczego firma z Poznania zarabia na miejskim terenie?

Opłaty za parking zewnętrzny przy Arenie Toruń wprowadzono 1 października.

- Taką decyzję podjęło miasto jako właściciel - tłumaczy Anna Kubczak- Kosicka z działu marketingu Toruńskiej Infrastruktury Sportowej, spółki miejskiej zarządzającej Areną Toruń.- Parking musi zarobić na siebie, a koszty utrzymania są bardzo wysokie. Parking prowadzi firma z Poznania wyłoniona w drodze przetargu. Za całą dobę parkowania płaci się 15 zł.

Inny Czytelnik zwrócił z kolei uwagę, że na Szosie Lubickiej nadal nie ma tzw. zielonej fali, czyli synchronizacji sygnalizacji świetlnych.

- Kilka razy trzeba się zatrzymywać, a to oznacza zatruwanie środowiska. Czy władze Torunia myślą o tym? - pyta.

- Synchronizację świateł mamy w kilku miejscach Torunia, na ulicach Grudziądzkiej, Skłodowskiej-Curie, Szosie Chełmińskiej, linii tramwajowej nr 1 - wymienia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg. - Staramy się zsynchronizować przede wszystkim przejazd komunikacji publicznej, priorytet ma komunikacja szynowa. Mamy koncepcję ITS (Inteligentny System Transportowy) dla Torunia. To opracowanie bardzo szerokie i kompleksowe. ITS oznacza systemy stanowiące zbiór różnorodnych technologii, telekomunikacyjnych, informatycznych, automatycznych, pomiarowych i technik zarządzania stosowanych w transporcie. Korzyści płynące z ITS są olbrzymie. Zwiększa się przepustowości ulic, poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego, jakość środowiska przez redukcję emisji spalin. Przymierzamy się do wprowadzenia ITS w Toruniu. Przedsięwzięcie jest bardzo kosztowne, liczymy na pozyskanie środków zewnętrznych.

Obecnie wdrażane są elementy ITS - po to, żeby w przyszłości cały system uruchomić. Tak się stało przy przebudowie m.in. ulicy Łódzkiej. Znajdują się one w projekcie przebudowy ulicy Olsztyńskiej czy wydłużenia Trasy Wschodniej. Czyli do czasu uruchomienia systemu, który będzie zarządzał  ITS, wykonane elementy będą pracowały lokalnie.

Czytelnicy sygnalizują

Widoczność przy działkach św. Józefa pozostawia wiele do życzenia. Czytelniczka wie, dlaczego.

- Jako mieszkanka tego osiedla z niepokojem obserwuję, co się dzieje - podkreśla Czytelniczka. - Narożniki na osiedlowych uliczkach zostały obsadzone najczęściej tujami. One urosły i teraz wręcz wychodzą z ogrodzeń na ulice. Gdy jadą dwa samochody i się mijają, to wręcz o tuje zahaczają. Narożniki powinny być „gołe”. Jeśli więc ktoś ma tuje na posesji, to powinien je mocno przycinać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Parking przy Arenie Toruń płatny. Dlaczego? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto