Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park miejski przed zmianami. Są na to pieniądze

M.K.
W środę 29 czerwca Zarząd Województwa zatwierdził dofinansowanie do projektu rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach. Gmina dostanie 60 procent dofinansowania - 1.626.000 złotych. Szacowany koszt całości wniosku to 3 miliony złotych. Gmina starała się o dofinansowanie w wysokości 85 procent kosztów, otrzymała 60 procent.

Wniosek złożony został do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w ramach ochrony i wykorzystania obszarów cennych przyrodniczo.

- W ramach ochrony bioróżnorodności park podzielony zostanie na kilka stref związanych z roślinnością świętokrzyską, liściastą, wodną, iglastą. Odtworzone zostaną ciągi piesze i alejki powstanie nowa mała architektura czyli kosze, ławki. Przebudowany będzie ciek wodny, by wyeksponować na nim rośliny wodne - powiedział podczas konferencji prasowej Marek Materek, prezydent Starachowic.

Projekt obejmuje lata 2016 - 2018. W tym roku planowane jest wykonanie dokumentacji projektowej i aktualizację koncepcji zagospodarowania parku. Zanim jednak dokumenty będą gotowe, prezydent chce przeprowadzić konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania parku, które będą odbywały się w terenie. Konsultacje mają odbyć się w lipcu. Prace w terenie mają rozpocząć się w przyszłym roku i potrwać do 2018 roku.

Projekt zagospodarowania parku zakłada zbudowanie ciekawego układu kompozycyjnego terenu, wprowadzenie tak zwanej małej architektury jak ławeczki, pergole, altanki, budowa tarasu widokowego i ustawienie rzeźby Stefana Żeromskiego (park nosi jego imię). Wydzielone mają być miejsca pod małą gastronomię, wybudowane dwie toalety. Powstać mają nowe alejki - oświetlone i monitorowane. Na strumyczku płynącym przez park planowane jest utworzenie oczek wodnych, a w samym parku dziewięciu stref roślinności. Mają to być: "rodzime drzewa liściaste Polski”, “rodzime krzewy liściaste Polski”, “ogród Czterech Pór Roku” podkreślający rośliny sezonowe, “rodzime drzewa i krzewy iglaste Polski”, "rośliny wrzosowate", “bór sosnowy”, "kolekcja różaneczników", "ogrody wodne z roślinnością wodną" oraz strefa „park leśny”. W projekcie znalazło się także wprowadzenie cyklu imprez ekologicznych oraz corocznego „Festiwalu kwiatów” połączonego z kiermaszem ogrodniczym.

Projekt nie zakłada budowy parku linowego. Przypomnijmy, z taką propozycją zwrócili się do magistratu w 2014 roku prywatni przedsiębiorcy. Po jesiennych wyborach prezydent Marek Materek odwołał przetarg na wydzierżawienie części parku. Powodem była zmiana koncepcji zagospodarowania. Oddanie w dziesięcioletnią dzierżawę trzech hektarów parku mogłoby skutecznie zablokować plany kompleksowego zagospodarowania terenu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto