Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto nowe atrakcje w Biskupinie na sierpień i wrzesień 2023 roku. Mamy szczegóły - Muzeum Archeologiczne zaprasza!

OPRAC.: (iwo)
Wideo
od 16 lat
Rezerwat archeologiczny w Biskupinie, jeden z największych w Europie, tętni życiem zwłaszcza od maja do września. Przed nami kolejne odsłony imprez, których zwieńczeniem będzie festyn archeologiczny.

Pomnik Historii w Biskupinie, na Pałukach

Muzeum w Biskupinie, dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski, uznano za Pomnik Historii.

Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze.

Najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza niezwykle istotne dla tzw. "archeologii mokrej" zajmującej się stanowiskami bagiennymi i torfowymi. Jego odkrycie znalazło się w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku.

Dziś w rezerwacie znajdują się rekonstrukcje:

  • obozowiska łowców i zbieraczy,
  • osady pierwszych rolników,
  • osady obronnej na półwyspie,
  • grobów skrzynkowych,
  • wioski piastowskiej.

Urozmaiceniem jest chata pałucka - obiekt etnograficzny wpisany do rejestru zabytków.

Historia odkrycia Biskupina sięga lat 30. XX w.

Najbardziej rozpoznawalną częścią rezerwatu archeologicznego w Biskupinie jest, jak wspomnieliśmy wyżej, rekonstrukcja osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza, łączona z archeologiczną kulturą łużycką. Historia odkrycia i pierwszych badań wykopaliskowych sięga lat 30. XX wieku.

Wówczas miejscowy nauczyciel, Walenty Szwajcer, odkrył wystające z wody pale, o czym poinformował prof. Józefa Kostrzewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich archeologów. Badania rozpoczęto w 1934 roku. Szybko przekonano się, że stanowisko ma wyjątkowy charakter, bowiem zawiera drewniane konstrukcje wielkiej osady obronnej sprzed tysięcy lat i jest przykładem myśli protourbanistycznej.

W Biskupinie opracowano technikę zdjęć wykonywanych z balonu na uwięzi, co dało znakomite rezultaty dokumentacyjne. Z przerwą, wywołaną przez II wojnę światową (podczas wojny hitlerowcy prowadzili w Biskupinie własne badania) eksploracja stanowiska była kontynuowana. Po wojnie kierował nią prof. Zdzisław Rajewski, przedwojenny asystent prof. Kostrzewskiego w badaniach Biskupina i twórca idei budowy rekonstrukcji obiektów pradziejowych na terenie rezerwatu.

Obecna rekonstrukcja obejmuje pomost, bramę, kilka odcinków wału, falochron, dwa rzędy chat i ulicę. Wał posiada współczesne rozwiązanie w postaci wewnętrznych schodów prowadzących na jego koronę w celach widokowych. Warto wiedzieć, że np. wysokość wejścia do chat odtworzono na podstawie zachowanych, wyplatanych z gałęzi "furtek".

W chatach prezentowany jest wystrój i wyposażenie charakterystyczne dla przełomu epoki brązu i żelaza. W czasie sezonu można tu spotkać wykonawców, odzianych w stroje nawiązujące do ówczesnych realiów, opowiadających o życiu sprzed około 2700 lat.

Zobacz, co czeka na turystów w Biskupinie. Szczegóły w naszej galerii:

Takie atrakcje zapowiedziano w sierpniu 2023 na terenie muzeum w Biskupinie

Podróże w czasie w wiosce piastowskiej na terenie MAB, a w ich ramach warsztaty i pokazy interaktywne odbędą się w dniach 12-15 sierpnia 2023 roku.

Przeniesiemy się do początków państwa polskiego. Oprócz pokazów będą koncerty i potańcówki, spróbujemy dawnej kuchni, chętni wezmą udział w konkursach.

Znajdziemy tu między innymi wyroby z drewna, ceramikę, barwne, tkane krajki i biżuterię. - Pokażemy także, jak powstawał dziegieć - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Podczas imprezy możliwy jest udział w darmowych warsztatach.

I tak w sobotę, 12 sierpnia 2023, odbędą się następujące warsztaty:

  • Kowalstwo (osoby dorosłe), start godzina 10, czas trwania 6 godz.; w planach wykonanie wybranego przedmiotu, w zależności od postępów do wyboru: krzesiwo, zapinka podkowiasta, nóż podręczny, haczyk, gwóźdź. Prowadzący: Krystian Szczepański.
  • Tkactwo (od 10 roku życia), start godzina 11, czas trwania 3h. w programie podstawy wiedzy o tkactwie wczesnośredniowiecznym oraz przykłady z różnych epok i stron świata, przygotowanie surowca, przędzenie, tkanie krajek i tkanin oraz ich wykończenie. Prowadzący: Joanna Kucharz.
  • Naalbinding (od 10 roku życia). Start godzina 12, czas trwania 2h. W programie historia ściegu igłowego, typy ściegów, wykonanie prostych przedmiotów użytkowych. Prowadzący: Izabela Borowiecka-Rohde.

Niedziela, 13 sierpnia, warsztaty:

  • Kowalstwo (osoby dorosłe), start godzina 10, czas trwania 6h. W programie wprowadzenie do kowalstwa, a następnie wykonanie wybranego przedmiotu, w zależności od postępów do wyboru: krzesiwo, zapinka podkowiasta, nóż podręczny, haczyk, gwóźdź. Prowadzący: Krystian Szczepański
  • Instrumenty muzyczne (od 13 roku życia), start godzina 11, czas trwania 5h. Wykład o dawnych instrumentach, wykonywanie prostych instrumentów z drewna. Prowadzący: Paweł Kawczyński.
  • Farbiarstwo (od 14 roku życia). Start godzina 12:00. Czas trwania 3h. W programie farbowanie wełny barwnikami naturalnymi, historia farbowania barwnikami naturalnymi, przygotowanie wełny, spacer po rezerwacie w celu zebrania roślin barwiących, przygotowanie kąpieli barwiącej (trzy kolory), barwienie. Prowadzący: Sara White.

Poniedziałek, 14 sierpnia, warsztaty:

  • Kowalstwo (osoby dorosłe). Start godzina 10, czas trwania 6h.
  • Tkactwo (od 10 roku życia), start godzina 11, czas trwania 3h.
  • Naalbinding. (od 10 roku życia). Start godzina 12:00. Czas trwania 2h.
  • Kowalstwo (osoby dorosłe). Start godzina 10:00. Czas trwania 6 h.
  • Farbiarstwo (od 14 roku życia). Start godzina 11:00. Czas trwania 3h.
  • Gotowe wyroby uczestnicy zabierają ze sobą. Zapisy pod adresem: [email protected]. Na zgłoszenia muzeum czeka do 11.08.2023, godz. 11:00.

Każdego dnia, podczas wydarzenia "Podróże w czasie", przewidziano ponadto lepienie naczyń z gliny, motanie motanek, wyrób laleczek ze słomy, a także ciekawe wykłady, np. Poznaj las Słowian poznaj gatunki roślin i zwierząt, Zobacz jak polowali dawniej ludzie, naucz się wykonywać sznurek z łyka drzewnego, zobacz jak wyglądały i działały narzędzia rolnicze 1000 lat temu.

Można będzie także obserwować proces powstawania potraw, poczuć zapach oraz spróbować smaków dawnej kuchni.

Wydarzenie wpisane zostało w obchody "Weekendu na Szlaku Piastowskim" w województwie kujawsko-pomorskim, nad którym patronat objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

Takie atrakcje będą we wrześniu 2023 na terenie muzeum w Biskupinie

XXVIII Festyn Archeologiczny pod hasłem My Słowianie odbędzie się w dniach 16-20.09.2023 roku.

- O życiu dawnych Słowian opowiemy na różne sposoby. Sięgniemy do ich początków. Opowiemy o dawnych wierzeniach. Pokażemy różnice pomiędzy życiem możnych a ludnością zamieszkującą wsie. Zajrzymy na targowisko z kramami kupców oraz do słowiańskiej kuchni. Posłuchamy pieśni i opowieści inspirowanych kulturą dawnych Słowian - zapowiadają archeolodzy.

Zagadnienia festynowe przedstawione zostaną w czterech strefach: strefie ludności pospolitej Wioska piastowska (rekonstrukcja zostanie wystylizowana na wieś z epoki), strefie możnych - obóz książęcy (scenografia, stroje nawiązywać będą do bogatej ludności), strefie z kramami kupieckimi (z możliwością zakupu przedmiotów wzorowanych na znaleziskach archeologicznych) oraz w strefie - świątyni słowiańskiej (scenografia z opowieścią o wierzeniach dawnych Słowian).

Atrakcje festynowe przygotowane zostaną z myślą o wszystkich grupach wiekowych.

Oto lista niezwykłych miejsc w Biskupinie. Zobacz w naszej galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Oto nowe atrakcje w Biskupinie na sierpień i wrzesień 2023 roku. Mamy szczegóły - Muzeum Archeologiczne zaprasza! - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto