Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto najlepsze wydarzenia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Toruniu

Sara Watrak
Sara Watrak
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki w 2016 roku
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki w 2016 roku Grzegorz Olkowski / Polska Press
Już w ten piątek, po dwuletniej przerwie, powraca Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Przed nami dwudziesta, jubileuszowa edycja wydarzenia. - Wracamy do szerokiego ruchu naukowego – zapowiada Mieczysław Kunz, dyrektor programowy festiwalu i zaprasza do udziału w tegorocznych imprezach, warsztatach i wykładach – a tych przygotowano ponad 80.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki pełen nowości

Przez minione dwie dekady w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbyło się 5600 wydarzeń. Uczestniczyło w nich, według ostrożnych szacunków, ponad pół miliona osób.

Tegoroczna edycja jest pełna nowości: począwszy od nowego logo i broszury, poprzez stronę internetową, przez którą odbywają się zapisy na wydarzenia (nie trzeba już wydzwaniać i stać w kolejkach), skończywszy na zupełnie innej koncepcji – podziału na bloki tematyczne, których jest 14.

- Rok jubileuszowy to okazja na mały lifting koncepcji i formy festiwalu. Zdecydowaliśmy, że w tym roku i w kolejnych edycjach również festiwal odbywać się będzie w blokach tematycznych i tylko w kilku wybranych miejscach w Toruniu: na kampusie uniwersyteckim, na starówce, na Wydziale Sztuk Pięknych, w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i na Podgórzu. Każde z tych miejsc będzie miało swój temat wiodący – wyjaśnia prof. Włodzimierz Jaskólski, przewodniczący rady programowej TFNiS, prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społecznym i Gospodarczym.

Podczas jubileuszowej edycji nie zabraknie podsumowań. Na kampusie będzie można obejrzeć – aż do 29 kwietnia – wystawę fotograficzną poświęconą poprzednim edycjom festiwalu. - Staraliśmy się trochę podsumować to, co było przez te 20 lat i staramy się, żeby ten festiwal dalej się rozwijał, zgodnie z duchem czasu – zapewnia Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia.

Na zakończenie festiwalu - przeboje ostatnich dwudziestu lat

Do jubileuszu nawiązywać będzie także koncert „20 piosenek na 20-lecie Festiwalu”. Na scenie Dworu Artusa, w niedzielę, 24 kwietnia, o godz. 18, wystąpią Asia Czajkowska i Kacper Andrzejewski. Zaśpiewają utwory, które w ostatnich latach nuciła cała Polska. Nad całością projektu muzycznego czuwa aranżer i człowiek orkiestra Bartosz Staszkiewicz.

- Na zakończenie festiwalu czy na rozpoczęcie mieliśmy zwykle koncerty operowe, operetkowe. Tym razem chcieliśmy trochę przełamać tę formę i wierzymy, że udało się nam pokazać trochę inną, popkulturalną twarz festiwalu, który ma za zadanie oswajać sztukę, oswajać naukę i pokazywać, że to nie jest coś dostępnego tylko rzeszom profesorów, doktorów, naukowców, ale każdemu z nas – mówi Łukasz Wudarski.

Podczas koncertu usłyszymy największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej m.in. „Śmierć na pięć” Republiki.

Łazik marsjański, pokazy pirotechniczne i inne atrakcje już w ten weekend w Toruniu

Jednym z najciekawszych elementów festiwalu będzie piknik astronomiczny na kampusie UMK, który odbędzie się w piątek, 22 kwietnia.

- Na tej imprezie nasi goście z Politechniki Świętokrzyskiej pokażą swój łazik marsjański, dwukrotnego zwycięzcę European Rover Challenge, również zwycięzcę Mistrzostw Świata z 2019 roku. To będzie hit – zapowiada Aleksander Anikowski, kierownik Działu Promocji i Informacji UMK.

Sporo będzie działo się także podczas niedzielnego pikniku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Pokaz grupy cyrkowej, doświadczenia pirotechniczne, seanse filmów – to tylko część atrakcji.

Zachęcamy także do udziału w bloku artystycznym. W sobotę, na Wydziale Sztuk Pięknych, chętni będą mogli uczestniczyć w warsztatach dotyczących introligatorstwa, witrażu czy sztuki ulicznej. Natomiast w ramach innych bloków, już w najbliższy weekend, będzie okazja, by odkryć „Muzealne tajemnice” albo wkroczyć do „Jaskini mądrości”. „Nowości” zaciekawiły również:

  • wykład „Jak nie dać się oszukać politykom?”,
  • warsztaty chemiczne „Lecimy w kulki”,
  • a także warsztaty kulinarne.

Przypomnijmy, że wszystkie wydarzenia w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, są bezpłatne, na część jednak obowiązują wcześniejsze zapisy. Festiwal potrwa do niedzieli, 24 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto