Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto lista NAJ toruńskich atrakcji! Nie możecie ich przegapić! To nie tylko Mikołaj Kopernik!

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Zwiedzając Muzeum Toruńskiego Piernika warto zatrzymać się dłużej przy znajdującej się w piwnicy ekspozycji dawnych form. Kolekcja gromadzona była przez ponad 100 lat i urzeka bogactwem wzorów oraz misterią ich wykonania. 

Jak czytamy na stronie Muzeum Okręgowego, "kolekcja ta, niewątpliwie jedna z najświetniejszych tego typu w polskich muzeach, zajmuje znaczące miejsce wśród eksponatów Muzeum Okręgowego w Toruniu. W jej skład wchodzą zarówno klocki jednostronnie rzeźbione, jak i dwustronne, pojedyncze, dwuczęściowe oraz kilkuelementowe, służące do tworzenia przestrzennych konstrukcji, przepięknie i bogato rzeźbione oraz zachwycające prostotą ujęcia tematu".
Zwiedzając Muzeum Toruńskiego Piernika warto zatrzymać się dłużej przy znajdującej się w piwnicy ekspozycji dawnych form. Kolekcja gromadzona była przez ponad 100 lat i urzeka bogactwem wzorów oraz misterią ich wykonania. Jak czytamy na stronie Muzeum Okręgowego, "kolekcja ta, niewątpliwie jedna z najświetniejszych tego typu w polskich muzeach, zajmuje znaczące miejsce wśród eksponatów Muzeum Okręgowego w Toruniu. W jej skład wchodzą zarówno klocki jednostronnie rzeźbione, jak i dwustronne, pojedyncze, dwuczęściowe oraz kilkuelementowe, służące do tworzenia przestrzennych konstrukcji, przepięknie i bogato rzeźbione oraz zachwycające prostotą ujęcia tematu". archiwum Polska Press
W Toruniu mamy tak dużo cennych zabytków, że miasto można zwiedzać na różne sposoby. Wiele atrakcji to te z kategorii "naj" - najstarsze, największe, najliczniejsze.

Obejrzyj wideo: Irena Santor w Toruniu

od 16 lat

Od razu zaznaczamy - siedem propozycji rozmaitych toruńskich "naj", które przygotowaliśmy w galerii, to tylko czysto subiektywny wybór, a lista mogłaby być zupełnie inna i równie atrakcyjna. Właśnie w Toruniu znajdziemy m.in. najstarsze fragmenty zachowanych na terenie dzisiejszej Polski murów obronnych (odcinek datowany na połowę XIII wieku znajduje się na ulicy Pod Krzywą Wieżą, nieopodal skrzyżowania z ulicą Kopernika - to tzw. murki remerowskie), z kolei idąc pod kościół garnizonowy, przekonamy się, że właśnie jego wieża jest tą spośród kościelnych wież, która w naszym mieście jest wieżą najwyższą.

Polecamy

Podobnych przykładów moglibyśmy wymieniać jeszcze dużo, co jednak w takim razie znalazło się w naszej galerii? Coś dla siebie znajdą przede wszystkim miłośnicy najstarszych zabytków, sięgających jeszcze czasów średniowiecza, w tym ratusza staromiejskiego, a także gotyckich kościołów, których w Toruniu nie brakuje i które, według dawnej klasyfikacji, zostały uznane za zabytki tzw. klasy zerowej. Nie zapominamy oczywiście jednak o miłośnikach najsłynniejszego toruńskiego specjału, czyli pierników.

Aby zapoznać się z naszym wyborem, należy kliknąć przycisk "Zobacz galerię", a następnie przeglądać kolejne zdjęcia przy użyciu klawiatury komputera, myszki, bądź ekranu dotykowego smartfona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto