Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osoby z niepełnosprawnościami mogą złożyć skargę, gdy napotkają bariery

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Celem programu Dostępność Plus jest przestrzeń publiczna bez barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami
Celem programu Dostępność Plus jest przestrzeń publiczna bez barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami Sławomir Kowalski
W poniedziałek 6 września zaczynają obowiązywać kolejne przepisy Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Chodzi o osoby z niepełnosprawnościami, ale też niesamodzielne, kontuzjowane, seniorów czy rodziców z dziećmi w wózkach dziecięcych, które nie powinny napotkać barier architektonicznych i w tych w dostępie do informacji. Jeśli takie bariery są, osoby te mogą złożyć skargę.

Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

Na mocy nowych przepisów nowe zadania otrzymał Państwowy Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do 2025 roku instytucja ta realizuje program Dostępność Plus. Jego celem jest m.in. poprawa dostępności budynków (np. bloków, mieszkań, instytucji publicznych) i otaczającej nas przestrzeni (np. Parków) oraz środków transportu (autobusów, tramwajów, pociągów, a także dworców, stacji itp.) dla osób wymagających wsparcia. Program obejmuje też dostosowanie do ich potrzeb szkół, uczelni, przedszkoli, podobnie jak szpitali i przychodni. W sferze cyfryzacji poprawić powinna się dostępność serwisów administracji rządowej, by każdy mógł załatwić sprawę urzędową w szybki i wygodny sposób. Z kolei nadawcy programów telewizyjnych muszą uwzględnić, że oglądają je osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Swobodnie powinny one też korzystać z usług powszechnych (komunikacja, poczta, transport, zakupy), także w wersji on-line oraz z wydarzeń kulturalnych i społecznych (np. poprzez likwidację barier architektonicznych w obiektach sportowych, zabytkach i miejscach kultury).

W przepisach przewidziano procedurę, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami mogą wyegzekwować dostęp do budynków i usług. W tym celu składają do PFRON-u wniosek. Wskazują w nim, jakie bariery architektoniczne lub informacyjne i gdzie napotkały (np. brak tłumaczenia na Polski Język Migowy czy też brak pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących). Jeśli mimo wniosku podmiot publiczny barier nie zlikwidował, osoba z niepełnosprawnościami może złożyć skargę. Przyjmują je oddziały PFRON, a rozpatruje prezes tej instytucji.

- Procedurę postępowań skargowych uruchamiany od 6 września – podkreśla Krzysztof Michałkiewicz, prezes PFRON.

Informacje o programie Dostępność Plus można znaleźć na stronie internetowej dostepnosc.pfron.org.pl.

Dodajmy, że w Toruniu trwają właśnie konsultacje społeczne dotyczące likwidacji barier dla osób z niepełnosprawnościami na starówce. Zestawienie takich utrudnień na zlecenie Biura Toruńskiego Centrum Miasta przygotowuje Fundacja Archipelag Inicjatyw. Zainteresowani mogą przekazywać swoje uwagi pod adresem mailowym [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto