Okręgowy Puchar Polski: bez niespodzianki w Toruniu. Elana II wygrała ze Startem

Daniel Ludwiński
W zaległym meczu II rundy okręgowego Pucharu Polski w piłce nożnej Elana II Toruń pokonała Start Toruń 6:2. Drugi zespół najbardziej znanego toruńskiego klubu awansował tym samym do III rundy.

To był mecz dwóch drużyn o zupełnie innych celach i innych realiach funkcjonowania. Start, który wystąpił w roli gospodarza, na co dzień gra w B klasie i w przypadku drużyny seniorów ma charakter amatorski, choć prowadzi też swoją akademię piłkarską. Elana II, jak sama nazwa wskazuje, to niby tylko rezerwowy zespół, ale w jego składzie i tak występują zawodnicy, których można oglądać na boiskach II ligi przynajmniej w roli zmienników, w tym Sebastian Rak czy Przemysław Mycan.

- Gramy często mecze derbowe, ale jednak z nieco innym rywalem. Naszym ligowym derbowym przeciwnikiem są Opatrunki Toruń. Tym razem czeka nas mecz z Elaną II, z którą jeszcze nie graliśmy. Znamy się z trenerem Rafałem Więckowskim, zobaczymy jak będzie - powiedział przed spotkaniem Paweł Delimata, obrońca Startu, a jednocześnie założyciel klubu.

Wspomniany Rafał Więckowski, szkoleniowiec drugiego zespołu Elany, przestrzegał przed lekceważeniem przeciwnika. - Nasi rywale bardzo się wzmocnili. Pozyskali nowych zawodników, którzy pomogli im wygrać dwa ostatnie spotkania. Podchodzimy do każdego meczu skoncentrowani tak samo, niezależnie od tego, czy jest to Puchar Polski, czy mecz ligi okręgowej – powiedział Więckowski.

Drugi zespół Elany był niewątpliwie faworytem, ale trzeba przyznać, że klub z B klasy starał się dzielnie powstrzymywać ataki rezerw drugoligowca. Przez ponad dziesięć pierwszych minut kibic, który nie wiedziałby, że na boisku trwa właśnie rywalizacja zespołów, które dzielą dwie ligi, miałby problem z jednoznacznym rozstrzygnięciem, kto właściwie jest w teorii wyżej notowany. Linia obrony Startu robiła swoje, ale, jak się okazało, jednak tylko do czasu.

Już w 13. minucie Elana II otworzyła wynik za sprawą Pawła Karbowińskiego. Kwadrans później było 2:0, ale taki rezultat utrzymał się tylko przez chwilę, gdyż Krzysztof Skotarek strzelił bramkę kontaktową dla Startu. I gdy wydawało się już, że piłkarze zejdą na przerwę przy rezultacie tylko trochę lepszym dla faworyta, tuż przed końcem pierwszej połowy gola strzelił najpierw Przemysław Mycan, a po chwili z rzutu karnego Sebastian Rak. Wynik 4:1 oznaczał, że niespodzianki jednak nie będzie.

W drugiej połowie Start znalazł pocieszenie w postaci drugiego gola, tym razem z karnego, którego autorem był Radosław Zieliński. Elana również mogła się jednak pochwalić dwiema kolejnymi bramkami, w związku z czym zespół gości triumfował 6:2, grając zresztą na… swoim boisku treningowym ze sztuczną nawierzchnią, bo właśnie ten obiekt, mimo występu Startu w roli gospodarza, był areną meczu. Najskuteczniejszym zawodnikiem meczu okazał się wspomniany Przemysław Mycan, który po przerwie zaliczył swoje drugie trafienie. Były zawodnik Falubazu Zielona Góra przeszedł do Torunia w roli króla strzelców lubuskiej IV ligi, ale jak na razie nie przebił się na dobre do składu pierwszej drużyny i zamiast grać w II lidze najczęściej występuje w spotkaniach rezerwowego zespołu.

- Naszym celem jest przede wszystkim szkolenie - powiedział trener Więckowski. - Większość zawodników to młodzi piłkarze. Chodzi o to, żeby grali coraz lepiej, szli do przodu i dostawali w końcu szansę występów w pierwszym zespole Elany - powiedział szkoleniowiec drugiej drużyny toruńskiego klubu.

Elana II awansowała do trzeciej rundy okręgowego Pucharu Polski, natomiast Start Toruń zakończył udział w rozgrywkach na tym etapie.

- Mecz z Elaną II to dla nas nagroda za poprzednie zwycięstwo. Znaliśmy ostatnie wyniki naszego przeciwnika, ale raczej nie mamy czasu, żeby podglądać jego grę. Mówimy o drużynie, która gra na zupełnie innym szczeblu rozgrywkowym. My wychodzimy na boisko, żeby po prostu pograć w piłkę - stwierdził Paweł Dalimata.

Start Toruń - Elana II Toruń 2:6 (1:4)
0:1 Karbowiński (13), 0:2 Norkowski (28), 1:2 Skotarek (29), 1:3 Mycan (44), 1:4 Rak (45 karny), 1:5 Górniak (50), 2:5 Zieliński (65 karny), 2:6 Mycan (78)