Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ojciec Tadeusz Rydzyk inwestuje w Toruniu! Mamy nowe zdjęcia z budowy

Sara Watrak
Sara Watrak
Inwestycje o. Tadeusza Rydzyka
Inwestycje o. Tadeusza Rydzyka Jacek Smarz
U ojca Tadeusza Rydzyka praca wre. W sierpniu nastąpiło oficjalne otwarcie Parku Pamięci Narodowej. W Toruniu z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka powstały też dwie solankowe tężnie. Obecnie w pobliżu Drogi Starotoruńskiej trwają odwierty. Cały czas powiększają się również zbiory Muzeum "Pamięć i Tożsamość". Zobaczcie najnowsze zdjęcia i sprawdźcie, jak zmienia się zachodnia część Torunia.

Najniższe emerytury i renty po waloryzacji w 2021 roku

O. Tadeusz Rydzyk nie próżnuje. Trwają odwierty

Można by pomyśleć, że nieopodal Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu powstaje uzdrowisko. Pod koniec 2019 roku rozpoczęto tam budowę dwóch tężni. Solanka ma pochodzić ze znajdujących się w pobliżu źródeł geotermalnych. Cały czas trwają też odwierty związane z powstaniem Geotermii Toruń. Wykonuje je firma Exalo, należąca do Grupy PGNiG, czyli państwowa spółka. Na swojej stronie internetowej przedsiębiorstwo chwali się zadaniami realizowanymi w takich krajach jak Pakistan czy Kazachstan. W Toruniu pracowników firmy spotkamy na wiertni Toruń TG-2A, tuż obok tężni, nieopodal budynku Towimoru i Nova Trading przy Drodze Starotoruńskiej. Za inwestycję odpowiada Fundacja Lux Veritatis, której założycielem i prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk. Warto przypomnieć, że spółka Geotermia Toruń na budowę ciepłowni, która miała ruszyć w ubiegłym roku, otrzymała 19,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ojciec Tadeusz Rydzyk inwestuje w Toruniu! Mamy nowe zdjęcia z budowy

Odwierty nie tam, gdzie trzeba? Prokuratura umywa ręce

Przypomnijmy, że odwierty w okolicy Portu Drzewnego trwają już kilkanaście lat. W 2020 roku, na wniosek Krzysztofa Karnkowskiego, właściciela firmy Termo-Glob, przyjrzała im się prokuratura. Przedsiębiorca w swoim zgłoszeniu twierdził, że oba toruńskie odwierty znalazły się w innej lokalizacji niż pierwotnie planowano. Można by więc rzecz, że były "samowolą wiertniczą". Prokuratura uznała jednak, że nie ma podstaw do kwestionowania pierwszego odwiertu, w przypadku drugiego z kolei doszło do naruszenia warunków koncesji. Śledczy nic z tym jednak nie zrobili, tłumacząc, że odwierty wykonano ponad 10 lat temu.

- Działania podjęte przez prokuratora (...) nie przyczynią się do istotnych zmian, mogących przykładowo służyć ochronie praw obywateli poprzez faktyczną, odczuwalną zmianę ich sytuacji. Zasadność podejmowania działań w tym zakresie stoi również w sprzeczności z celami społeczno-gospodarczymi - czytamy w piśmie toruńskiej prokuratury.

Zdaniem Krzysztofa Karnkowskiego, oba odwierty wykonano w innej lokalizacji niż zezwalała koncesja - jeden z nich aż 700 metrów dalej. Gdy właściciel Termo-Glob znalazł się w podobnej sytuacji, przez państwo został jednak potraktowany zdecydowanie mniej pobłażliwie. Konto zajął komornik, a sam Karnkowski musiał uczestniczyć w wielu rozprawach sądowych. Kierując pismo do prokuratury, próbował zawalczyć o sprawiedliwość. Bez skutku.

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu - kiedy otwarcie?

To nie koniec inwestycji redemptorysty. W sierpniu oficjalnie otwarto Park Pamięci Narodowej, gdzie na stu trzymetrowych postumentach wypisano 16 tys. nazwisk Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Budowa parku miała kosztować 18 mln, z czego 8 mln przekazał rząd.

Z kolei w marcu 2021 swoją działalność miało rozpocząć Muzeum "Pamięć i Tożsamość". Według wyliczeń portalu oko.press nawet 184 mln złotych na budowę i wyposażenie obiektu pochodzi z pieniędzy podatników. Na razie jednak nie ma wieści o otwarciu muzeum. Wiadomo jedynie, że trwa kompletowanie eksponatów. Część z nich przekazują prywatni darczyńcy, chcący wesprzeć ideę muzeum. Jak wynika z materiału TV Trwam, w ostatnim czasie zbiory powiększyły się o:

  • ładownicę na naboje z herbem elektorów saskich z XVI wieku,
  • szablę z okresu zaborów z Galicji,
  • pałacową skrzynię na amunicję z czasów zaboru austro-węgierskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto