Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrodowe spotkania z piosenką ukraińską i francuską dla Łucka

Adam Mroczek
Adam Mroczek
12. Ogrodowe Spotkania z Piosenką Francuską, lipiec 2021
12. Ogrodowe Spotkania z Piosenką Francuską, lipiec 2021 Grzegorz Olkowski/Polska Press
Już za kilka dni odbędą się 13. Ogrodowe Spotkania z Piosenką Francuską i w tym roku wyjątkowo też z Ukraińską. Całość dochodu przekazana zostanie na rzecz partnerskiego Łucka.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Trzynaste już spotkanie z piosenką francuską!

Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia organizuje w sobotę 9 lipca 2022 roku o godz. 16 wyjątkowe w tym roku 13. Ogrodowe Spotkania z Piosenką Francuską i Ukraińską. W trakcie koncertu przeprowadzona zostanie charytatywna aukcja prac plastycznych, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na wsparcie Łucka, partnerskiego miasta Torunia w Ukrainie. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na tę muzyczną i plastyczną ucztę do ogrodu Dworu Mieszczańskiego. Bilet wstępu do nabycia przy wejściu kosztuje tylko 15 zł (dzieci bezpłatnie).

Podczas koncertu wykonywane będą interpretacje utworów znakomitych francuskich gwiazd takich jak: Edith Piaf, Charles Trenet, Yves Montand, Georges Brassens, etc., a także utwory muzyki współczesnej oraz szereg piosenek ukraińskich w wykonaniu artystów z Ukrainy.

A na scenie wystąpią:

  • Marc Gicquel
  • Andrzej Raniszewski
  • Marina Nesvetowa
  • Maria Kalista
  • Zosia Garmatiuk
  • Jacek Beszczyński
  • Małgorzata Abramowicz
  • Joanna Czajkowska
  • Marcin Snokowski
  • Marta Smolej
  • Monika Trawińska
  • Dziecięcy Zespół Psotki i Śmieszki (MDK)

Akompaniament - Nadziei Maleńka Orkiestra

Eidth Piaf - Ikona francuskiej piosenki

Jedna z najwybitniejszych francuskich artystek XX wieku urodziła się 19 grudnia 1915 roku w Paryżu. Edith Giovanna Gassion, bo tak właściwie się nazywała, słynęła z niebywałej ekspresji i dramatyzmu w wykonywaniu piosenek specjalnie dla niej pisanych. Jej chropowaty i stosunkowo niski głos kontrastował z drobną sylwetką (147 cm), co fascynowało widzów m.in. w paryskiej Olympii, z którą była przez lata związana. Śpiewała także w Stanach Zjednoczonych, odnosząc tam spore sukcesy. Oprócz jej talentu widzów przyciągała otaczająca Piaf legenda, wynikająca z jej przeszłości, a także nieudanych związków uczuciowych, które z jednej strony zwiększały dramatyzm jej recitali, a z drugiej pogłębiały chorobę, z którą zmagała się heroicznie do końca życia. Zmarła 10 października 1963 w Grasse na raka wątrobowokomórkowego.

Polecamy

Yves Montand - Z Włoch do Francji

Yves Montand, a właściwie Ivo Livi urodził się 13 października 1921 roku w Monsummano Terme we Włoszech. W latach 30-tych XX wieku rozpoczął karierę jako piosenkarz musicalowy. W 1944 został odkryty i wylansowany przez starszą od niego o 6 lat Edith Piaf, z którą miał też kilkuletni romans. Osiągnął międzynarodową sławę, występując w wielu filmach. Debiutował w 1944 roku, wzorując swoje kreacje na aktorach amerykańskich. Pierwszy wielki sukces odniósł w 1953 roku w dramacie Cena strachu (Le Salaire de la peur) Henri-Georges Clouzota. W trakcie swojej kariery grał wielokrotnie w amerykańskich filmach i na scenach Broadwayu. Najwybitniejsze kreacje stworzył w filmach politycznych Costy Gavrasa oraz psychologicznych Claude’a Sauteta. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Cezara w kategorii najlepszy aktor za filmy I comme Icare (1980) i Garcon! (1984). Zmarł na atak serca 9 listopada 1991 roku w Senlis.

Charles Trenet - piosenki z jego tekstami śpiewała cała Francja

Louis Charles Auguste Claude Trenet, bo tak w rzeczywistości się nazywał, urodził się 18 maja 1913 roku w Narbonne. Był piosenkarzem, kompozytorem i autorem tekstów do około pół tysiąca piosenek, które śpiewała przez ponad pół wieku cała Francja. Jego piosenki śpiewali m.in. Maurice Chevalier, Edith Piaf i Yves Montand. Jego przyjaciółką była Dalida. Pierwszą piosenkę skomponował, mając 10 lat. Po raz ostatni wystąpił na koncercie w wieku 85 lat. Jego utwory cechuje charakterystyczna dla piosenki francuskiej melancholia przeplatająca się z humorem, egzystencjalne troski wymieszane z radością życia. Trenet wprowadził też do swoich piosenek rytmy zza oceanu, przede wszystkim swing. Jeszcze za życia stał się legendą francuskiej piosenki. Zmarł 19 lutego 2001 roku w Creteil na drugi w krótkim czasie wylew krwi do mózgu.

Polecamy

Georges Brassens - francuska poezja po polsku

Georges Brassens urodził się 22 października 1921 roku w Sete. Jego utwory z polskimi tekstami wykonywali m.in. Michał Łojewski, Jacek Bończyk, Justyna Bacz, Piotr Machalica, Zespół Reprezentacyjny, Jacek Kaczmarski, Edward Stachura, Jarosław Ziętek oraz Iwona Nasiłowska. Natomiast szczeciński kabaret "Czarny Kot Rudy", działający przy Teatrze Polskim od 1997 roku wystawiał program pt. "Pornograf" zawierający kilkanaście piosenek Brassensa. Prawdziwa kariera rozpoczęła się, kiedy artysta miał 31 lat po tym, jak dzięki staraniom przyjaciół wystąpił w słynnym kabarecie prowadzonym na Montmartre przez Patachou. Patachou, sławna wówczas piosenkarka, najpierw sama wykonała kilka jego utworów, a następnie przedstawiła ich autora paryskiej publiczności. Wkrótce Brassens nagrał pierwszą płytę ze swoimi piosenkami oraz wyruszył na tournée wraz z Patachou i zespołem "Freres Jacques". W 1967 roku otrzymał Grand Prix de Poesie Akademii Francuskiej, nagrodę będącą ukoronowaniem jego sukcesu literackiego. Brassens zdobył popularność, wykonując własne utwory. Komponował też muzykę do tekstów Verlaine’a, Villona, Hugo, Aragona i innych. Zmarł 29 października 1981 roku w Saint-Gely-du-Fesc na raka.

13. Ogrodowe Spotkania z Piosenką Francuską i Ukraińską

  • Gdzie: Ogrody Dworu Mieszczańskiego w Toruniu, ul. Podmurna 4-6
  • Kiedy: 9 lipca 2022 r., godz. 16
  • Bilety: 15 zł, dzieci bezpłatnie

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto