Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnawialne źródła energii

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Z wody, słońca, wiatru i fal...

- Energia pochodząca ze źródeł odnawialnych ma coraz większe znaczenie. Polska musi w coraz większym stopniu wykorzystywać OZE, dzięki którym można zmniejszyć zależność od importowanych paliw kopalnych oraz zwiększyć wykorzystanie nowych technologii energetycznych - mówi Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki.

Wyjaśnijmy jednak czym są odnawialne źródła energii. Najprościej rzecz ujmując są takie zasoby energetyczne, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym deficytem i odnawiają się w krótkim czasie. Do najpopularniejszych należą energia grawitacyjna wody, słoneczna, wiatru, biomasy, biogazu, fal, pływów morskich i geotermalna.

Ze względu na zobowiązania wynikające miedzy innymi z pakietu klimatycznego 3 x 20 Polska musi uzyskać 19proc. udziału OZE w zużyciu energii w 2020 roku.

- W skali kraju największy wzrost mocy zainstalowanej w ubiegłym roku odnotowano w elektrowniach wiatrowych. Pod koniec 2012 roku w Polsce w tego typu źródłach było już zainstalowane 2 496,748 megawatów, podczas gdy rok wcześniej, na koniec 2011 roku, moc zainstalowana w tego typu źródłach wynosiła 1 616 MW - mówi Agnieszka Głośniewska. - Na kolejnych pozycjach, pod względem możliwości wyprodukowania zielonej energii, uplasowały się elektrownie wodne z mocą zainstalowaną 966,103 MW oraz elektrownie na biomasę (820,700 MW).

Na Dolnym Śląsku natomiast najczęściej spotykanym źródłem odnawialnej energii są elektrownie wodne. W całym województwie działa już 97 takich instalacji o mocy 64,46 MW. Niewiele mniejszą zapewnia sześć lądowych elektrowni wiatrowych - 62,265 MW. Co ciekawe najefektywniejsza jest jednak wrocławska instalacja wytwarzająca energię z biomasy mieszanej o mocy 100 MW.

Prawdziwymi prymusami w naszym województwie, jeśli chodzi o produkcję energii z OZE są powiaty wrocławski (9 instalacji o mocy 102,82 MW i złotoryjski (4 instalacje o mocy 58,09 MW). Warto wspomnieć też o powiatach lwóweckim (10 instalacji o mocy 12,80 MW)i jeleniogórskim (aż 20 instalacji o mocy 11,38 MW).

Jak już wspomnieliśmy, OZE w Polsce dalej będą się rozwijały. Także dzięki dużemu wsparciu finansowemu.
- Ustawodawca uznał, że dążenie do zwiększenia udziału OZE w bilansie produkcji energii elektrycznej w kraju, ze względu na wysokie koszty inwestycji, wymaga stosowania odpowiednich systemów wsparcia, które będą gwarancją systematycznego rozwoju tych źródeł - mówi Agnieszka Głośniewska. - Mechanizm wsparcia przedsiębiorców wytwarzających energię elektryczną w OZE jest dwukierunkowy i polega na obowiązkowym zakupie wytworzonej energii elektrycznej przez sprzedawcę z urzędu oraz wydawaniu przez Prezesa URE świadectw pochodzenia (OZE), które potwierdzają wytworzenie energii elektrycznej w źródle odnawialnym. Świadectwa te, w postaci Praw Majątkowych z nich wynikających, mogą być zbywane na Towarowej Giełdzie Energii, stanowiąc dodatkowe źródło przychodu dla podmiotów produkujących energię przyjazną środowisku - dodaje Agnieszka Głośniewska.

Inwestujący w OZE mogą starać się też o liczne dofinansowania. W Polsce mogą czerpać wsparcie m.in. za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (LINK), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Ministerstwa Gospodarki.

Wydaje się jednak, że w najbliższym czasie energetyka oparte na OZE będzie dryfowała w stronę energii wodnej, geotermalnej oraz biomasowej. Przynajmniej na Dolnym Śląsku. Jak wskazuje Marcin Makowski z Dolnośląskiej Agencji Poszanowania Energii może świadczyć o tym choćby konkurs 5.1 "Odnawialne źródła energii" w obrębie Regionalnego Programu Operacyjnego. Dolnośląscy przedsiębiorcy mogą dzięki niemu otrzymać dofinansowanie wyłącznie na projekty związane z wykorzystaniem energii wodnej i geotermalnej oraz biomasowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto