Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Wąbrzeźna. Dzięki zgłoszeniu na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa zatrzymano pijanego pirata drogowego

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w naszym regionie funkcjonuje od 9 września 2016 roku
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w naszym regionie funkcjonuje od 9 września 2016 roku Fot. Polska Press
Policjanci z Wąbrzeźna zatrzymali motocyklistę, który swą nieostrożną jazdą stwarzał zagrożenie na drogach. Udało się to między innymi dzięki zgłoszeniu na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. W podobny sposób doszło do zatrzymania pirata drogowego w okolicach Torunia.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Nowy odcinek!

od 16 lat

Kierowca yamahy zatrzymany na stacji

Niedawno na KMZB pojawiły się informacje o tym, że na drogach: wojewódzkiej numer 534 i krajowej numer 15 można spotkać motocykl yamaha, którego kierowca często rozwija ogromne prędkości. Podano też opis tego pojazdu.

W ubiegłą niedzielę policjanci z "drogówki", którzy kontrolowali prędkość pojazdów na obwodnicy Wąbrzeźna, zauważyli sportową yamahę, której wygląd był zgodny z przekazywanymi informacjami.

Motocyklista, na widok radiowozu, zmienił kierunek i wjechał na stację benzynową. Funkcjonariusze pojechali za nim i został zatrzymany – mówi Krzysztof Świerczyński z policji w Wąbrzeźnie.

Okazało się, że ten motocykl prowadził 22-letni mieszkaniec Wąbrzeźna. Mężczyzna nigdy nie posiadał żadnych uprawnień do kierowania i miał orzeczony dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. Ponadto motocykl nie miał badań dopuszczających do ruchu. Najgorsze było to, iż 22-latek miał też ponad 1,2 promila alkoholu. Za złamanie sądowego zakazu i kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi mu teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Jeździł pod wpływem

W podobny sposób wpadł kierowca z okolic Torunia. Tu początkiem działań było zgłoszenie od mieszkańców, którzy informowali, że obawiają się kierowcy, który notorycznie jeździ w tej okolicy samochodem prowadząc go po pijanemu.

Zgłoszenie zawierało dokładny opis kierowcy i jego samochodu. Od chwili jego pojawienia się w aplikacji, policjanci ruchu drogowego i dzielnicowy dzień po dniu patrolowali wskazaną przez mieszkańców okolicę. W końcu jeden z funkcjonariuszy zauważył jadące auto, o którym była mowa w tym zgłoszeniu. Badanie trzeźwości kierowcy wykazało ponad 1,2 promila alkoholu. Mężczyzna natychmiast stracił prawo jazdy.

Przypomnijmy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w naszym regionie funkcjonuje od 9 września 2016 roku. Jest to internetowa aplikacja, służąca mieszkańcom do wskazywania miejsc, które - według nich - są zagrożone. Każdy obywatel może na tej interaktywnej mapie wybrać z katalogu zagrożenie, które uznaje za najbardziej niebezpieczne lub uciążliwe w konkretnym miejscu. Policjanci po otrzymaniu zgłoszenia na bieżąco je weryfikują.

- W Toruniu i w powiecie toruńskim od momentu uruchomienia mapy do końca 2021 roku mieszkańcy wskazali ponad 10000 miejsc, które uważają za zagrożone. Po przeprowadzonych przez policjantów sprawdzeniach i weryfikacji większość została potwierdzona, a tylko kilkadziesiąt zgłoszeń zakwalifikowano jako żart lub pomyłka, a kilkanaście zostało i przekazanych do innych instytucji – mówi Wioletta Dąbrowska z toruńskiej policji.- W Toruniu i w powiecie toruńskim od momentu uruchomienia mapy do końca 2021 roku mieszkańcy wskazali ponad 10 tysięcy miejsc, które uważają za zagrożone. Po przeprowadzonych przez policjantów sprawdzeniach i weryfikacji większość została potwierdzona a tylko kilkadziesiąt zgłoszeń zakwalifikowano jako żart lub pomyłka, a kilkanaście zostało i przekazanych do innych instytucji – mówi Wioletta Dąbrowska z toruńskiej policji.

Bo przeszkadzał ruch samochodów

Na mapę trafiła na przykład informacja o częstych włamaniach do altanek na terenie jednego z toruńskich kompleksów ogródków działkowych. Dzielnicowy nawiązał kontakt z jego zarządcami i doprowadzono do założenia tam kamer monitoringu i poprawienia oświetlenia. Kradzieże i włamania się skończyły.

Innym przykładem rozwiązania problemów dzięki zgłoszeniu na mapę były informacje, że na jednej z dróg w okolicach Torunia często dochodzi do przebijania samochodowych opon. Policjanci zareagowali i ustali, że w metalowe elementy doprowadzające do uszkodzenia ogumienia były wyrzucane na drogę specjalnie przez osobę, której przeszkadzał ruch samochodów.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Trzeba też wiedzieć, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa:

  • nie zastępuje numerów alarmowych
  • nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej reakcji,
  • w takich przypadkach należy dzwonić na numery alarmowe 112 i 997.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto