Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obszary naszej wyobraźni

Janusz Milanowski
Tematem najnowszej wystawy jest ludzka wyobraźnia
Tematem najnowszej wystawy jest ludzka wyobraźnia Grzegorz Olkowski
Czy wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, jak twierdził Einstein? Jaka relacja zachodzi w mózgu między wrażeniami a wyobrażeniami i jak to się dzieje, że zachodzą w ogóle? Na te i inne pytania odpowie wystawa „Poruszyć wyobraźnię”, którą w najbliższy weekend udostępni toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy .

Tytułem wstępu do problematyki wystawy należy powiedzieć, że dostarczane przez nasze zmysły informacje są źródłem przechowywanych w pamięci wrażeń. Życie człowieka przebiega w nieprzerwanym strumieniu świadomości.
Dlatego odróżnienie wrażeń od tworzonych przez wyobraźnię wyobrażeń jest trudne, gdyż występują one jednocześnie obok siebie. Wyobraźnia twórcza lub wyobraźnia artystyczna jest specjalnym rodzajem wyobraźni. Pozwala bowiem tworzyć wyobrażenia, które nie mają odpowiedników w żadnym z wrażeń.
Dzięki temu ten rodzaj wyobraźni stanowi podstawę twórczości i wszelkiej innej aktywności kulturalnej. Z założenia wystawa ma być swoistym „warsztatem” dla takiego rodzaju wyobraźni. Celem jest wciągnięcie zwiedzającego w świat działań, zjawisk, efektów wymagających aktywnej kreatywności.

Zostań artystą

- Stanowiska będą zachęcały do zapoznania się z różnymi, mniej typowymi obszarami twórczości, powiązanymi w różnym stopniu z szeroko pojętą sztuką - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy . Każde z nich daje możliwość wykonania swoistego „dzieła”.
Na poszczególnych stanowiskach będzie można tworzyć autorskie prace wykorzystując światło, ciepło, piasek, plastikowe kule, tkaniny. Gdy już poczujemy siłę własnej wyobraźni, możemy tworzyć oryginalne zdjęcia, grafiki, mozaiki i iluzje.
Będzie również możliwość sprawdzenia własnej koordynacji i cierpliwości. Na niemal wszystkich stanowiskach zwiedzający przejdzie przez trzy etapy: zrozumienia jak tworzy się dany rodzaj dzieła, próby wykonania dzieła według pokazanego wzorca oraz na koniec możliwości stworzenia czegoś własnego i niepowtarzalnego.
Jak zapewniają organizatorzy, o atrakcyjności wystawy decyduje wyjątkowe połączenie elementów widowiskowości, interaktywności eksponatów, możliwości twórczej pracy z wykorzystaniem różnorodnych, często niekonwencjonalnych przyborów i technik. Wystawę będzie można oglądać do końca tego roku.
Kolejną dużą ekspozycję Młyn Wiedzy otworzy w czerwcu. Będzie to „Toruń w podczerwieni”z fotografiami Marka Czarneckiego, toruńskiego twórcy niezwykłych zdjęciowych panoram naszego miasta. Spojrzymy na nie jak przez noktowizor.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto