Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Objawy niedoboru magnezu mogą być kłopotliwe. Lepiej ich nie lekceważ!

mfred
Magnez pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. By ten funkcjonował prawidłowo musi mieć odpowiednią ilość magnezu. O tym, jak ważny jest to pierwiastek świadczy zakres jego działania. Magnez m.in. aktywuje enzymy w przemianach wewnątrzkomórkowych, uczestniczy w syntezie białka, przewodzeniu impulsów nerwowych i skurczu mięśni. Niedobór magnezu jest groźny dla naszego organizmu. 

>>>>>>SPRAWDŹ
Magnez pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. By ten funkcjonował prawidłowo musi mieć odpowiednią ilość magnezu. O tym, jak ważny jest to pierwiastek świadczy zakres jego działania. Magnez m.in. aktywuje enzymy w przemianach wewnątrzkomórkowych, uczestniczy w syntezie białka, przewodzeniu impulsów nerwowych i skurczu mięśni. Niedobór magnezu jest groźny dla naszego organizmu. >>>>>>SPRAWDŹ
Magnez pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. By ten funkcjonował prawidłowo musi mieć odpowiednią ilość magnezu. O tym, jak ważny jest to pierwiastek świadczy zakres jego działania. Magnez m.in. aktywuje enzymy w przemianach wewnątrzkomórkowych, uczestniczy w syntezie białka, przewodzeniu impulsów nerwowych i skurczu mięśni, bierze udział w procesach termoregulacji i regulacji ciśnienia tętniczego krwi oraz ma istotne znaczenie w mineralnej gospodarce kości. Niedobór magnezu jest groźny dla naszego organizmu.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

od 16 lat

O tym, że magnez jest bardzo potrzebny naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania wiadomo nie od dziś.

Magnez w organizmie. Jego rola

Pierwiastek ten jest aktywatorem ponad 300 reakcji enzymatycznych, katalizuje reakcje szlaku oddechowego, syntezy kwasów nukleinowych oraz przemian białkowych, tłuszczowych i węglowodanowych. Wpływa na przepuszczalność i stabilność błon komórkowych, stabilizuje również strukturę kwasów nukleinowych oraz płytki krwi, zapobiegając ich nadmiernej aktywacji. Uczestniczy w procesie skurczu komórek mięśnia sercowego i regulacji ciśnienia tętniczego krwi. Pełni istotną rolę w metabolizmie kości i gospodarce wapniowej. Bierze udział w termoregulacji, hydroksylacji witaminy D i regulacji stężenia glukozy we krwi. Uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych i wpływa na działanie układu immunologicznego.
Tak dużo zadań, na które wpływ ma magnez pozwalają organizmowi prawidłowo funkcjonować. Z kolei jednym z pierwszych objawów niedoboru tego pierwiastka jest ciągłe zmęczenie, skurcze mięśni i drżąca powieka.
Aby zdiagnozować niedobór magnezu, wystarczy przeprowadzić badanie krwi, pomocne okaże się również określenie poziomu potasu i wapnia.

Polecamy

Przyczyny niedoboru magnezu:

  • niedożywienie,
  • niektóre leki, takie jak leki chemioterapeutyczne i inhibitory pompy protonowej,
  • ostra lub przewlekła biegunka,
  • tzw. zespół głodnej kości występujący po operacji przytarczyc lub tarczycy,
  • operacje bariatryczne,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia wchłaniania,
  • celiakia,
  • nadużywanie alkoholu.

Nieleczone niedobory mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Zobacz jakie są objawy niedoboru magnezu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto