18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Rotmistrzu Pileckim w Brukseli

Stanisław Gazda
Dziennikarze w Brukseli
Dziennikarze w Brukseli
Kujawsko-pomorscy dziennikarze nadal przebywają w Brukseli. W Parlamencie Europejskim mówiło się dużo w tych dniach o Rotmistrzu Pileckimi – jako o bohaterze i człowieku, który powinien stać się wzorcem do naśladowania , autorytetem dla współczesnego młodego pokolenia.

Przyczynkiem do przypomnienia Europie bojownika, który nie potrafił bezczynnie patrzeć na ogrom ludzkiej tragedii podczas II wojny światowej, było seminarium pt. „Bohaterowie Walki o Wolność w Europie. Dziedzictwo Rotmistrza Pileckiego”, zorganizowane przez Grupę Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą PO i PSL,czyli przez największą i najbardziej wpływową grupę polityczną w Parlamencie Europejskim.

Regionalni dziennikarze w Brukseli. Zobaczyli Parlament Europejski od kuchni [FOTO]

Wraz z Marco Patricellim, autorem biografii rotmistrza Pileckiego pt. „Ochotnik”, euro parlamentarzyści z różnych krajów Europy: Sandra Kalniete, posłanka do Parlamentu Europejskiego, Laszlo Surjan i Jacek Protasiewicz, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Agnieszka Rudzińska, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób szerzyć wiedzę o bohaterach walki z reżimami totalitarnymi, jak promować bohaterów narodowych w Europie.

- Odkryłem, że zarówno we Włoszech, jak i w dużej części Europy Zachodniej, nazwisko Pilecki nic ludziom nie mówi, jest nieznane, ale tak samo nieznane było nazwisko Schindlera, zanim Spielberg nakręcił o nim film. Nie był znany również Władysław Szpilman przed filmem Polańskiego – mówił Marco Patricelli. – Dziś można napisać wiele książek, ale one nie mają aż tak znaczącej siły przebicia, by masowo zmienić czyjąś popularność. Trzeba mówić środkami , technikami i technologiami naszej epoki. Myślę że pewnego dnia powstanie film o życiu Pileckiego, który zostanie nakręcony przez Europejczyków, opowiadających obrazami historię Rotmistrza Pileckiego – tragiczną, ale jakże szlachetną – dodał.

Sandra Kalniete, z żalem stwierdziła, że od upadku „żelaznej kurtyny” niewiele zostało zrobione, aby zmienić myślenie, świadomość Europejczyków w sprawie komunizmu. Nawet w Parlamentarium nie ma nic o roli ZSRR podczas wojny i o zbrodniach przeciwko ludzkości popełnianych na obszarze jego wpływów. Natomiast o ludziach Europy Zachodniej, którzy przyczynili się do budowania Europy mówi się wiele. O bohaterskich ludziach ze wschodniej Europy, którzy nierzadko doświadczyli ucisku, więzień, szpitali psychiatrycznych, nie poddających się reżimowi komunistycznemu nie mówi się prawie wcale. Potrzebny jest dialog w Parlamencie Europejskim dotyczący tych właśnie bohaterów – zawnioskowała, kończąc swoje wystąpienie.

Wiceprezes IPN poinformowała uczestników debaty o tym jak w Polsce wracamy pamięcią o Pileckim i jak staramy się upowszechniać tę bohaterska postać w innych krajach. -Pamięć o nim powinna budować zbiorową tożsamość Polaków, ale nie tylko nich. Rotmistrz Pilecki, swoja postawą, bohaterstwem, ideałami, zasadami jakimi się kierował, zasłużył sobie na to, by stać się światowym wzorem bohaterstwa oraz symbolem oporu przeciw systemom totalitarnym. Tymczasem Witold Pilecki nie doczekał się wzmianki o sobie ani w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, ani w Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie – wytknęła z nadzieją na rychłą zmianę Agnieszka Rudzińska.

Jacek Protasiewicz, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego i szef klubu PO-PSL zapewnił o wsparciu skoku do masowej kultury i wszystkich innych działań zmierzających do zapewnienia funkcjonowanie masowej legendy Rotmistrza Pileckiego, na jaką zasługuje.

Podsumowując seminarium europosłanka Róża Thun zwróciła uwagę na to, że dzięki takim ludziom jak Witold Pilecki i wielu innym jemu podobnym bohaterom możemy dzis być w Parlamencie Europejskim, budować Europę z prawami człowieka, pokojem i szacunkiem wzajemnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto