Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy szpital na Bielanach. Tak wyglądają nowe sale operacyjne! Zdjęcia ze środka

Tomasz Bielicki
Tomasz Bielicki
Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWK-P
Dwanaście sal operacyjnych będzie miał nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Zakończenie rozbudowy placówki pod koniec 2020 roku.

Moduł chirurgiczny lecznicy na Bielanach czeka prawdziwa rewolucja. Powstanie jeden główny blok operacyjny, wspólny dla wszystkich oddziałów zabiegowych, z dziesięcioma salami operacyjnymi.

Warto przeczytać

Przestrzeń dla bloku operacyjnego jest przygotowywana na drugim piętrze nowego budynku głównego. To blisko 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Przewidziano 10 sal operacyjnych:

  • neurochirurgiczną,
  • ortopedyczną (artroskopową),
  • ortopedyczno-urazową,
  • laryngologiczną,
  • okulistyczną,
  • naczyniowo-kardiologiczną,
  • dwie sale chirurgii laparoskopowej,
  • salę ginekologiczną (laparoskopową)
  • ginekologiczno-urologiczną (również laparoskopową).

Dwie z nich to tak zwane sale hybrydowe, wyposażone w zaawansowaną technologicznie aparaturę do diagnostyki śródoperacyjnej. Sala hybrydowa z tomografem dedykowana jest operacjom neurochirurgicznym, druga, z angiografem, operacjom naczyniowym.

Centralny blok operacyjny ma tę zaletę, że jest to część szpitala dokładnie odizolowana od pozostałych jednostek placówki. Będą tu mogli przebywać jedynie operowani pacjenci, zespoły przeprowadzające operacje i, w określonym czasie, ekipy sprzątające. Chorzy przywożeni będą z oddziałów do specjalnego pomieszczenia, tzw. śluzy wjazdowej, a następnie do pomieszczeń, w których odbędą ostatnie przygotowania do zabiegu operacyjnego. Później trafią do sali operacyjnej. Po zakończonej operacji, przez śluzę wyjazdową, zostaną przewiezieni do sali wybudzeń. Tą samą drogą salę operacyjną opuści także personel medyczny.

Polecamy

W centralnym bloku operacyjnym przewidziano także szatnie dla personelu (na samą salę operacyjną wchodzi się w innym ubraniu niż to używane w pozostałych częściach szpitala), śluzę materiałową, czyli pomieszczenie przewidziane do krótkotrwałego przechowywania sterylnych materiałów, pomieszczenia przygotowawcze dla personelu wyposażone w stanowiska chirurgicznego mycia rąk, magazyny (między innymi sprzętu i czystej bielizny operacyjnej).

Pozostałe dwie sale operacyjne – także w pełni wyposażone w nowoczesny sprzęt - będzie miał do dyspozycji zlokalizowany na parterze szpitalny oddział ratunkowy.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł pochłania najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia. Zakończenia inwestycji w czwartym kwartale 2020 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto