Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy pomysł rządu na tanie M. Toruńska spółka wybuduje 1,2 tys. mieszkań w Kujawsko-Pomorskiem

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin Grzegorz Olkowski
Polakom o średnich dochodach będzie łatwiej zdobyć mieszkanie? Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM-y) to po "Mieszkaniu Plus" kolejny pomysł rządu na tanie M. W piątek w Toruniu oficjalnie działalność zainaugurowała spółka SIM „KZN-Toruński”, która wraz z 17 gminami z województwa kujawsko-pomorskiego przystąpi do nowego programu budowy tanich mieszkań. Gdzie one powstaną?

Zobacz wideo: Od 1 kwietnia musisz się spisać. Jakie dane będę zbierane przez GUS?

Jarosław Gowin w Toruniu: Polska potrzebuje mieszkań dla rodzin o średnich dochodach

- W zeszłym roku w Polsce oddano do użytku 221 tysięcy mieszkań, najwięcej od 1979 roku. Jednak ten sukces ma swoją mniej radosną stronę. To ceny lokali, zaporowe dla osób mniej zamożnych. Polska potrzebuje mieszkań dostępnych dla rodzin o średnich dochodach, rodzin, których nie stać na kupno własnego M na warunkach rynkowych. Ci ludzie uczciwie pracują i są w stanie płacić rozsądny czynsz. Dostępne mieszkania muszą przy tym powstawać nie tylko w metropoliach, ale i w mniejszych miastach oraz w gminach wiejskich. Właśnie po to, żeby rozwiązać ten problem, powstał program tworzenia Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych - mówił w piątek w Toruniu wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Wicepremier był uczestnikiem spotkania w „Business Link” przy ul. Łokietka, gdzie oficjalnie działalność zainaugurowała spółka SIM „KZN-Toruński”, do której przystąpiło 17 samorządów z województwa kujawsko-pomorskiego, w tym Toruń.

Polecamy

Nowy pomysł rządu na tanie mieszkania. Czym są SIMY-y?

SIMY-y (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe) są kolejnym, po "Mieszkaniu Plus", pomysłem rządu na tanie M dla mniej zarabiających. To, w przybliżeniu, trochę inna wersja TBS-ów (Towarzystw Budownictwa Społecznego). Tworzenie SIM-ów reguluje ustawa, która weszła w życie w styczniu tego roku. Program ich powoływania pilotuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

SIM-y są spółkami samorządów i Krajowego Zasobu Nieruchomości zawiązanymi do budowania mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Udziałowcy, wpłacając 20-25 procent wartości lokalu, nabywają prawo do mieszkania w nim. Czynsz ma być regulowany, znacząco niższy niż obowiązujące na wolnym rynku. Po 20-30 latach mieszkanie można wykupić. Oczywiście można się też z niego wyprowadzić, odzyskując swój wkład. Na budowę mieszkań w ramach SIM samorządy mają otrzymywać z kasy państwa dofinansowanie.

Polecamy

Kujawsko-Pomorskie. KZN-Toruński wybuduje 1,2 tys. mieszkań

Utworzony właśnie „KZN-Toruński” jest, według informacji wicepremiera Gowina, inwestycją wartą 350 mln zł. Około 65 procent tej kwoty pochodzić ma z budżetu państwa. Oprócz tego SIM-y, według zapewnień rządu, mogą liczyć na korzystne kredyty z Banku Gospodarstwa Krajowego. W niektórych przypadkach KZN wniesie do spółki tereny pod budowę.
Tanie mieszkania dla mniej zamożnych

Do spółki „KZN-Toruński”, jednego z pierwszych SIM-ów, przystąpiły:

  • Aleksandrów Kujawski (gminy wiejska i miejska),
  • Dobrzyń nad Wisłą,
  • Fabianki,
  • Gruta,
  • Grudziądz,
  • Jabłonowo Pomorskie,
  • Kowalewo Pomorskie,
  • Lipno,
  • Lubań Kujawski,
  • Lubraniec,
  • Łysomice,
  • Rypin,
  • Skępe,
  • Świecie nad Osą,
  • Toruń,
  • Wielgie.

- W sumie w tych 17 gminach powstanie w ramach SIM 1200 mieszkań - mówiła na spotkaniu w „Business Link” sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Iwona Michałek, która odwiedziła 60 samorządów w województwie kujawsko-pomorskim, by rozmawiać z ich władzami o tworzeniu SIM-ów. - Wraz z wiceprezesem KZN Jarosławem Puckiem przemierzyłam wszystkie gminy w moim toruńsko-włocławsko-grudziądzkim okręgu wyborczym. Jak się okazało, zainteresowanie nowym programem jest ogromne, dlatego, jak sądzę, powstaną tu kolejne SIM-y. Wierzę, że to zwiększy atrakcyjność gmin dla ich mieszkańców, że wiele osób powstrzyma przed wyprowadzką, co przełoży się na rozwój tych terenów.

Polecamy

- Przy wspomnianych rekordowych liczbach mieszkań oddanych w zeszłym roku do użytku, tylko 230 w województwie kujawsko-pomorskim było mieszkaniami społecznymi. Planowane w ramach SIM 1200 mieszkań zatem znacząco zwiększy tę pulę. Przy czym, oczywiście, to nie musi być ostateczna liczba - mówiła z kolei wiceminister rozwoju, autorka koncepcji SIM-ów Anna Kornecka. - Nasze siły koncentrujemy teraz na tym, żeby samorządy możliwie jak najbardziej wspomóc finansowo w realizacji tego celu. Bo to właśnie pieniądze były dla samorządów największą barierą, jeśli chodzi o budownictwo społeczne i socjalne.

Przypomnijmy, że porozumienie o powołaniu SIM Gmina Miasta Toruń podpisała z Krajowym Zasobem Nieruchomości 10 czerwca. Tydzień później stosowną uchwałę przyjęła Rada Miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy pomysł rządu na tanie M. Toruńska spółka wybuduje 1,2 tys. mieszkań w Kujawsko-Pomorskiem - Toruń Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto