Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe wystawy w Wozowni. Wernisaż już w piątek [zdjęcia]

Kamila Krzanik-Dworanowska
Anna Bujak
Anna Bujak Grzegorz Stadnik
Zobacz nowe wystawy w Wozowni. Od piątku w galerii Wozownia będziemy mogli oglądać prace Anny Bujak ze zbioru „Banalność zła” oraz Urszuli Kozak z serii „Elektrownia Jądrowa w Żarnowcu”.

Nowe wystawy w Wozowni

Anna Bujak „Banalność zła”

otwarcie wystawy 09.01.2015 (piątek), godz. 18

wystawa czynna do 01.02.2015 (niedziela)

Świat zwierząt leśnych, będący głównym tematem twórczości Anny Bujak, to miejsce mroczne, w którym relacje człowiek-zwierzę pozostawiają wiele do życzenia. Prace prezentowane w Wozowni to obiekty z ostatnich kilku lat, jak i najnowsze realizacje – rzeźby, rysunki oraz fotomontaże przygotowane z myślą o projekcie w Galerii Wozownia.

„Zwierzę jest istotnym motywem mojej sztuki. Pozbawione indywidualnych cech, poddane opresyjnej sytuacji. Zwierzę, które można interpretować wieloznacznie: symbolicznie lub po prostu - jako podmiot. Na pewnym poziomie istnienia, byt zwierzęcy staje się tym samym, czym byt ludzki. Ciało celowo poddane cierpieniu, „samo życie/nagie życie” wystawione na ból, bez możliwości refleksji, pozbawione filozoficznego, moralnego zabarwienia, to obraz bólu, który trwa w niekończącym się t u i t e r a z. To zło, które zawsze będzie ekstremalne.

„Banalność zła” wpisuje się w moje rozważania artystyczne na temat kondycji zwierzęcia we współczesnym świecie. Jest również sposobem na zwrócenie uwagi na fakt, że zwierzę jest istotą bliską człowiekowi, nie tylko ze względu na sieć rozmaitych powiązań takich jak: obciążenie historyczne i kulturowe, skomplikowane relacje o wymiarze symbolicznym w jakie jest uwikłane zwierzę, ale przede wszystkim, że zwierzę tak jak człowiek jest bytem odczuwającym ból, bezbronnym wobec zachłanności ludzkiej.” (A. Bujak, z tekstu w katalogu)

Anna Bujak ur. 1979, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z rzeźby z wyróżnieniem w 2011. Od 2012 studia doktoranckie w macierzystej uczelni. Zajmuje się obiektem, rysunkiem, instalacją. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Nowe wystawy w Wozowni

Urszula Kozak „Elektrownia Jądrowa w Żarnowcu”
kuratorka: Katarzyna Lewandowska

otwarcie wystawy 09.01.2015 (piątek), godz. 18

wystawa czynna do 08.02.2015 (niedziela)

Nagrodzony projekt młodej artystki składa się z wideoinstalacji oraz fotografii, które Urszula kozak dobiera i aranżuje wobec aktualnej przestrzeni wystawienniczej, tym razem w toruńskiej Wozowni.

Elektrownię Jądrową w Żarnowcu zamknięto w trakcie budowy w 1990 r. wskutek nasilających się protestów po wybuchu w Czarnobylu. Polskie społeczeństwo było tym bardziej przerażone, że elektrownia miała korzystać z tej samej technologii. Ruina stała się miejscem kontemplacji sama w sobie, przyciągając ludzi swoim urokiem i charakterem w czasach współczesnych. Główną częścią projektu jest dokumentacja eksploracji oraz pływania artystki w Elektrowni. W osobnym wideo podejmuje temat entropii miejsc oraz ich dokumentacji, a także subiektywności i rozpadu dokumentacji w ogóle. Jest to część uzupełniająca temat w zakresie technologicznej dystopii, przerostu oczekiwań wobec bezbłędności maszyn oraz tworzenia się nie-miejsc zarówno w świecie fizycznym, jak i w pamięci.

„Ten niedokończony, związany z opresyjną władzą eksperyment: Elektrownia Jądrowa w Żarnowcu stanowi dla Urszuli Kozak punkt wyjścia dla niezwykle głębokich i bardzo ważnych kontekstów. Betonowa architektura elektrowni przypomina martwe, okaleczone ciało, które każdego dnia ulega biologicznemu rozkładowi. W tym przypadku kreatura nigdy nie narodziła się, nie zdążyła przybrać ostatecznej formy, pozostała na etapie formowania się szkieletu. Ogołocona z mięśni i skóry, bez krwioobiegu z życiodajną cieczą i rytmicznie pulsującym sercem stanowi jedynie przerażający artefakt, który poprzez swoje kalectwo opowiada o sile nigdy nie wypróbowanej, o niebezpiecznym potencjale ukrywanym w ‘szczelinach’ tej monumentalnej architektury.” [Katarzyna Lewandowska]

Urszula Kozak (ur.1989/Londyn), w 2009 ukończyła Liceum Plastyczne w Zakopanem. W latach 2010-11 studiowała Rzeźbę na ASP w Gdańsku w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz. W 2011 podjęła indywidualny tok studiów w Katedrze Intermediów łączący elementy rzeźby oraz mediów; zakończony w 2014 pracą dyplomową – projekt „Elektrownia Jądrowa Żarnowiec, Re-eksploracja” został nagrodzony Grand Prix na Festiwalu Sztuki Wizualnej 10. inspiracje/ XTREME w Szczecinie. Artystka współorganizuje wydarzenia promujące wideo-art i wideo-performance w kraju i za granicą. Obecnie koncentruje się na rozbudowaniu tematu Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu.

Nowe wystawy w Wozowni

Galeria Sztuki WOZOWNIA
87-100 Toruń ul. Rabiańska 20
Tel. 56 622 63 39 www.wozownia.pl e-mail: [email protected]

Godziny otwarcia:
poniedziałek - nieczynne
wtorek 12–20 - wstęp wolny
środa/czwartek/piątek 11–18
sobota 12-18
niedziela 12–18 - wstęp wolny

Ceny biletów:
normalny – 5 zł
ulgowy – 3 zł
grupowy (5-15 osób) – 15 zł
wtorek, niedziela - wstęp wolny

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto