Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe wystawy po nowym roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
mat. promocyjne Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Toruńskie centrum nauki w styczniu zaprasza na dwie wystawy: "Połącz się" i "Przytul Polskę". Dlaczego warto je zobaczyć?

Miesiąc po udostępnieniu Centrum Innowacyjnej Edukacji i wystawy „Ścieżki dorastania”, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprosi na nową wystawę czasową „Połącz się!”, która zostanie otwarta już 7 stycznia. Głównym tematem tej ekspozycji jest komunikowanie na odległość.

-Wystawa w przystępny sposób prezentuje zjawiska fizyczne, przedstawia dokonania techniczne człowieka w zakresie telekomunikacji. Skłania również do refleksji nad szansami i zagrożeniami wynikającymi z rozwoju technologii - mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z zasadą wykorzystania satelitów komunikacyjnych, przekazywaniem wiadomości przy użyciu alfabetu Morse’a, poznać zasady kodu flagowego wykorzystywanego w żegludze morskiej. Nie zabraknie stanowisk poświęconych ekranowaniu fal elektromagnetycznych, wykorzystywanych w telefonii komórkowej i radiowej, rozchodzeniu się dźwięków w ciałach stałych czy drodze jaką pokonują dane przesyłane przez sieć internetową.

- Najmłodszych, i nie tylko, mogą zaskoczyć stanowiska pokazujące zasady działania tradycyjnego przewodowego telefonu czy komunikacji krótkofalarskiej. Zwiedzający wcielą się w rolę obsługi naziemnego portu lotniczego - wyjaśnia Marcin Centkowski.

Ciekawie o Polsce

Pod koniec stycznia toruńskie centrum nauki zaprosi na kolejną czasową ekspozycję „Przytul Polskę”. To doskonała okazja, aby spojrzeć na naszą ojczyznę na nowo i zastanowić się, co w niej lubimy i co możemy zrobić, żeby żyło nam się w niej dobrze.Centralnym punktem wystawy będzie miejsce pełne poduch-przytulanek w kształcie Polski o różnych twarzach. Każdy będzie mógł zaproponować własne zasady, jakie powinny panować w kraju albo zastanawiać się nad tym, czym jest patriotyzm na co dzień przy gigantycznej książce „Kto ty jesteś?”. W części „Galeria Sztuki Polskiej” będzie można odkryć, jak bardzo łączy nas kultura, bawić się w rozpoznawanie dzieł sztuki słuchając muzyki Fryderyka Chopina. - Chcemy rozmawiać z dziećmi o Polsce bez zadęcia, za to z sympatią i poczuciem humoru - przekonują twórczynie wystawy:Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska, które podjęły próbę spojrzenia na Polskę z perspektywy rodziny.

- Polskość, kultura, język, postawa obywatelska - to sprawy, o których nie zawsze łatwo jest rozmawiać z dorosłymi, a co dopiero z dziećmi, dlatego skupiamy się na stworzeniu takiej przestrzeni, w której rodziny podczas wspólnej zabawy będą mogły zastanowić się nad tym tematem. Wystawa nie daje odpowiedzi, ale zachęca każdego do poszukiwania własnych odpowiedzi na ważne pytania - tłumaczą autorki.

Atrakcją na wystawie będzie zapewne „Kącik Kibica”, który daje możliwość robienia zabawnych zdjęć z szalikami, w czapce w kształcie skoczni narciarskiej w śmiesznych okularach i sumiastych wąsach. W strefie „Kuchni Polskiej” można bawić się w zgadywanie charakterystycznych zapachów, tworzyć własne kompozycje na niedzielny obiad albo głosować na ulubioną wigilijną zupę. Rodziny staną również przed wyzwaniami lingwistycznymi grając w łamańce językowe i tropiąc polskie regionalizmy. „Polska przyroda” to przestrzeń, w której zwiedzający mogą odpocząć, pobawić się drewnianymi zabawkami i zastanowić się nad tym, jak ważna jest dla nas przyroda.

- Wystawa jest skierowana do każdego, kto chce na poważnie, ale i z przymrużeniem oka, porozmawiać o współczesnej Polsce i Polsce swoich marzeń. Twórczynie wystawy kierują ją głównie do rodzin z dziećmi, aby pokazać jak ważna i potrzebna jest rozmowa o naszej ojczyźnie od najmłodszych lat - mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. Poprzez różnorodne działania i zadania dzieci oraz dorośli są zapraszani do rozmowy o ważnych sprawach jak: postawa obywatelska, wspólnota czy konstytucja, ale także o tych związanych z życiem codziennym, jak język, kuchnia i przyroda.

Do tej pory “przytulić” Polskę mogli mieszkańcy Katowic, Trójmiasta i Warszawy. W Toruniu ekspozycja będzie dostępna w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy od 23 stycznia do końca czerwca 2020 roku. To kolejna wystawa, którą toruńskie centrum nauki udostępni na początku 2020 roku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe wystawy po nowym roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto