Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe ulice w Toruniu. Kto wymyśla ich nazwy?

Sara Watrak
Sara Watrak
Przyglądamy się bliżej ulicom w Toruniu. Ile ich jest? Która powstała jako ostatnia? Kto wymyśla ich nazwy? Sprawdziliśmy!
Przyglądamy się bliżej ulicom w Toruniu. Ile ich jest? Która powstała jako ostatnia? Kto wymyśla ich nazwy? Sprawdziliśmy! Grzegorz Olkowski
Przyglądamy się bliżej ulicom w Toruniu. Ile ich jest? Która powstała jako ostatnia? Kto wymyśla ich nazwy? Sprawdziliśmy!

Obejrzyj: Remont ulicy Długiej w Toruniu

od 16 lat

I Ty możesz zaproponować nazwę ulicy w Toruniu!

W Toruniu mamy 905 ulic, placów, skwerów i rond. Do tej liczby nie są wliczane drogi osiedlowe i wewnętrzne. Nadawaniem nazw zajmuje się Rada Miasta Torunia i to do niej należy ostateczna decyzja. Pomysły to z kolei wnioski mieszkańców, instytucji, osób prawnych, radnych czy Towarzystwa Miłośników Torunia. Rejestr wniosków nazewniczych prowadzi Biuro Rady Miasta, a przygotowanie projektu uchwały w sprawie nadania bądź zmiany nazwy to zadanie odpowiedniej komisji problemowej rady gminy.

- W przypadku Rady Miasta Torunia bieżącej kadencji jest to Komisja Kultury, Turystyki i Promocji - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka Prezydenta Miasta Torunia.

Warto dodać, że nadawanie nazwy drodze, niebędącej własnością gminy, wymaga uzyskania przez Radę pisemnej zgody właścicieli terenów, na których jest ona zlokalizowana.

Polecamy

Ostatnią ulicą w Toruniu, której nadano nazwę – a miało to miejsce w lipcu 2020 roku - jest ul. Cztery Pory Roku na lewym brzegu Wisły, krzyżująca się z Okólną.

- Propozycję nazewniczą złożył deweloper, właściciel nieruchomości drogowych - wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel.

Kto wymyślił nazwy ulic na osiedlu Jar w Toruniu?

Do jednych z najnowszych w Toruniu należą także nazwy ulic na osiedlu Jar. Zaproponowała je Komisja Rady Miasta wraz z Towarzystwem Miłośników Torunia w 2009 roku. Wnioski w sprawie złożyła Fundacja Przyjaciół Planetarium, Muzeum Mikołaja Kopernika oraz komitet Obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.

- Zaproponowano, aby nazewnictwo tego obszaru potwierdzało i utrwalało tradycje i dokonania środowisk astronomicznych oraz Uniwersytetu Mikołajka Kopernika, a także postaci związanych z utwierdzaniem myśli kopernikańskiej i rozwojem astronomii - tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel.

Część torunian już mieszka przy ulicach Watzenrodego, Strobanda, Grasera i Hubego, ale przy pozostałych ulicach budynków na razie nie ma (tabliczek zresztą też). Ulic tych nie zobaczymy także na Google Maps. Są za to na Targeo. Wiemy, że w północnej części miasta upamiętniono m.in. Galileusza, Jana Gadomskiego, Włodzimierza Zonna, Jana Heweliusza, Edmunda Halleya czy Jana Keplera.

Toruń, Gadomskiego Jana, mapa Torunia
Powered by Targeo® | AutoMapa®

Polecamy

Wyjątkowe ulice w Toruniu

Prawdziwą kopalnią baśniowych nazw ulic jest Kaszczorek. Znajdziemy tam ulicę Złotej Rybki, Sindbada, Smoczą czy Goplany. W tej samej okolicy zlokalizowane są ulice Alladyna, Pana Kleksa, Kubusia Puchatka oraz Balladyny. Z kolei w Grębocinie nad Strugą możemy zamieszkać przy ul. Calineczki albo Kopciuszka. W tej samej części Torunia upamiętniono bohaterów serialu "Czterej pancerni i pies". Powstały więc ulice Szarika, Gustlika, Honoratki, Rudego, a także samych Pancernych.

Na lewym brzegu Wisły również nie brakuje filmowych i literackich nazw. Na Rudaku, w pobliżu kościoła pw. Opatrzności Bożej torunianie mieszkają przy ulicach nazwanych na cześć postaci z "Pana Tadeusza" - Telimeny, Soplicy i samego Pana Tadeusza. Również na Rudaku, ale bliżej Wisły, upamiętniono bohaterów innego dzieła. Swoje ulice mają postaci z trylogii Sienkiewicza, a więc Jan Skrzetuski, Podbipięta, Oleńka, Zagłoba, Andrzej Kmicic oraz oczywiście Pan Wołodyjowski.

Rekordy toruńskie. Te ulice są naj!

  • Najdłuższa ulica w Toruniu to wcale nie Okólna ani Polna, lecz Szosa Lubicka. Mierzy aż 6 km i 551 metrów. Szosa Lubicka jest jednocześnie najszerszą w Toruniu. Jej średnia szerokość wynosi aż 95 metrów.
  • Najkrótsza jest ul. Wilama Horzycy położona pomiędzy Teatrem im. Wilama Horzycy a Collegium Maius, gdzie odbywają się zajęcia przede wszystkim dla studentów Wydziału Humanistycznego UMK. Ulica Łączy Fosę Staromiejską z Wałami gen. Sikorskiego. Jej długość wynosi zaledwie 59 metrów.
  • Przy najwęższej ulicy zaskoczeń nie będzie: to ul. Ciasna na starówce. Jej średnia szerokość mierzona od pierzei do pierzei wynosi 3,5 metra, jednak według niektórych źródeł uliczka w najwęższym miejscu ma mniej niż 3 metry. Ciasna stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Daleko jej jednak pod względem "ciasności" do najwęższej ulicy świata, wpisanej do Księgi Rekordów Guinnessa. Mowa o Spreuerhofstraße w Reutlingen w Niemczech. Jej szerokość w najwęższym punkcie wynosi zaledwie 31 cm, w najszerszym zaś 50 cm. Przecisnęlibyście się?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto