Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe perony kolejowe w Kujawsko-Pomorskiem. Gdzie powstaną?

Adam Mroczek
Adam Mroczek
W województwie kujawsko-pomorskim podróżni korzystają już z 12 przebudowanych peronów. Wkrótce powstaną kolejne.
W województwie kujawsko-pomorskim podróżni korzystają już z 12 przebudowanych peronów. Wkrótce powstaną kolejne. Piotr Krzyżanowski/Polska Press Grupa
Nowe perony w Kamionkach Jezioro i Rychnowie Wielkim poprawiły dostęp do kolei. Łatwiej wsiąść do pociągów w stronę Torunia i Olsztyna.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Łatwiej wsiąść do pociągu

Prace zrealizowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., z ogólnopolskiego projektu o wartości blisko 100 mln zł, współfinansowanego ze środków unijnych POIiŚ. Tylko w województwie kujawsko-pomorskim podróżni korzystają już z 12 przebudowanych peronów.

Do podroży koleją zachęcają przebudowane, wyższe perony na przystankach Kamionki Jezioro (peron nr 1) i Rychnowo Wielkie (peron nr 2), na linii kolejowej z Torunia do Olsztyna (lk 353). Zamontowane zostały tam wiaty i ławki. Oznakowanie oraz informacje w gablotach ułatwiają orientację na przystankach. Dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się są wygodne dojścia. Wsparciem dla osób niewidomych i niedowidzących są ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą. Po zmroku jest bezpieczniej dzięki jaśniejszemu oświetleniu LED. W lipcu br. na przystankach Kamionki Jezioro i Rychnowo Wielkie planowane jest oddanie do użytku sąsiednich peronów.

Wygodny dostęp do pociągów z nowych peronów, to efekt realizacji projektu pn. "Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap IV-infrastruktura pasażerska na liniach rewitalizowanych w ramach POIiŚ 2007-2013". Wartość zadania wynosi ok. 100 mln zł przy współfinansowaniu z Unii Europejskiej-Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

W województwie kujawsko-pomorskim, w ramach zadania, dostępniejsze dla wszystkich podróżnych są już perony w Suchatówce, Gniewkowie, Turznie, Zieleniu i Książkach na linii Inowrocław-Toruń-Jabłonowo Pomorskie. W maju planowane jest zakończenie prac na peronie w Papowie Toruńskim.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Efekty prac w trzech województwach

Z objętych projektem 22 peronów w 15 miejscowościach dostęp do pociągów zwiększa już 16 nowych platform. W województwie wielkopolskim, na linii Kluczbork-Poznań Główny, dostępność kolei zwiększy się na 6 stacjach i przystankach. Podróżni już zyskali lepsze warunki w Łęce Opatowskiej, Domaninie, Solcu Wielkopolskim, i Pierzchnie, a w 2023 r. skorzystają ze zmodernizowanych peronów w Kępnie i Słupi. W województwie łódzkim w II połowie br. dostępniejszy peron będzie na przystanku Wolbórka na linii Warszawa Zachodnia-Katowice.

Nowa stacja na Jarze i przeniesiony peron w Ostaszewie

Pociągi będą się zatrzymywały na nowej stacji Jar, poza tym zmieni się lokalizacja przystanku w Ostaszewie.

- Przystanek Ostaszewo Toruńskie zostanie przeniesiony bliżej centrum miejscowości, Na przebudowanych peronach zamontowane zostaną nowe wiaty, ławki oraz jaśniejsze, energooszczędne oświetlenie. Lepszą orientację zapewnią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy pociągów. Pochylnie ułatwią wygodny dostęp do peronów osobom o ograniczonej możliwości poruszania się - tłumaczy Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto