Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2011 w Galerii Sztuki Wozownia

tom
GS Wozownia
Toruńska Galeria Sztuki Wozownia udostępni zwiedzającym trzy interesujące wystawy. „Medialny” charakter malarstwa Caravaggia, pejzaże miejskie i pejzaże natury, procedury konstruowania i tworzenia "sztucznych" rzeczywistości – to i wiele, wiele więcej będzie można zobaczyć podczas nocnych przechadzek po galerii.

Ewa Harabasz / Prasoreligia

13 maja – 5 czerwca 2011
Ewa Harabasz pochodzi z Polski, obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Przed wyjazdem do USA pracowała w latach 80. jako konserwator zabytków w Polsce i Włoszech (Rzym). Jest absolwentką Wayne State University w Detroit (malarstwo i rysunek), pracowała jako nauczyciel akademicki na kilku amerykańskich uczelniach, obecnie jest wykładowcą Cornell University. Prezentuje swoją twórczość na wystawach zbiorowych, wystawia też indywidualnie – w 2008 roku w „Wozowni” można było oglądać jej wystawę Ikony cierpienia, na której pokazała wykreowane na prawosławnych Świętych postaci z pierwszych stron „New York Times’a”, łącząc fotograficzne wydruki z dawnymi technikami malarstwa na drewnie („współczesne ikony wojny i cierpienia”, które jednocześnie uwodzą wizualną atrakcyjnością). Zespalanie w pracach dość odległych inspiracji, przedstawianie wzajemnych malarskich i medialnych odniesień jest obecne także w tegorocznej wystawie.
Moje obecne obrazy, mówi Ewa Harabasz, zainspirowane są sztuką Caravaggia, dostrzeganą w zdjęciach ze współczesnych gazet oraz fotografiami prasowymi widzianymi w obrazach Caravaggia. Staram się uchwycić powinowactwo starych płócien i współczesnych zdjęć, z jednej strony, sposób obrazowania w mediach przypominający styl Caravaggia, z drugiej, „medialny” charakter malarstwa Caravaggia. (…) Nowa seria obrazów to również nowa metoda: -zaciemniania-zaczerniania-ukrywania-uwypuklania-zaznaczania-wskazywania-podkreślania.

Konstantinos Kissas / Pejzaże

13 maja – 5 czerwca 2011
Dwa lata temu w „Wozowni” miała miejsce wystawa prac Xenofona Sachinisa, artysty zapraszanego także do udziału w toruńskich edycjach MTG „Kolor w grafice”, które – m.in: dzięki współpracy z tym artystą – były pokazywane w Salonikach w Grecji. W tym roku ,ramach wymiany i promocji sztuki greckiej poza granicami kraju, gości w toruńskiej galerii Konstantinos Kissas. Artysta urodzony w Salonikach (1972), studiował i uzyskał dyplom w Ecole Régionale des Beaux Arts de Saint Etienne we Francji (1992-96). Prezentował swoje prace fotograficzne na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in: 1. Biennale Sztuki Współczesnej, Saloniki/Grecja (2007); 5. Triennale Sztuki Sakralnej, Częstochowa (2003); Bandit Mages Festiwal Filmu i Wideo, Bourges/Francja (1999). Dla Konstantinosa Kissasa aparat fotograficzny jest medium rejestrującym jego wspomnienia z podróży, kontaktów z nieposkromioną naturą (układające się jak kolejne strony w kronice podróży). Na wystawie w „Wozowni” autor pokaże także kilka najnowszych prac, prezentowanych tu po raz pierwszy. Wystawa obejmie dwa cykle fotografii, dwa rodzaje pejzaży: natury i miasta, ale także dnia i nocy.

Laboratorium Sztuki 2011. Wielkie mi rzeczy!
Kuratorka: Maria Niemyjska
Agata Biskup, Przemek Czepurko

13 maja – 5 czerwca 2011
Wystawa Agaty Biskup i Przemka Czepurko będzie drugą wystawą w cyklu Wielkie mi rzeczy! Cykl poświęcony jest problemowi małej skali w sztuce, przyjmując za punkt wyjścia spostrzeżenie, że praktyka artystyczna oparta na miniaturyzacji, operowaniu atrapą, makietą czy modelem uruchamia specyficzne mechanizmy tworzenia sensów. Po raz kolejny temat projektu zainspirowany został przestrzennymi właściwościami sali „laboratorium sztuki”, która jako przestrzeń wystawiennicza sprawia wrażenie zredukowanej i poniekąd nieautonomicznej.
Agata Biskup i Przemek Czepurko ukończyli Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. We wspólnych działaniach koncentrują się na obiekcie. Wystawiają w przestrzeniach galeryjnych, jak również tworzą interwencje w przestrzeni miejskiej. Często działają w małej skali, tworząc zagadkowe modele sugerujące kształtem pragmatyczne zastosowanie, ale realnie pozbawione go. Zaburzając reguły referencji artyści zwracają uwagę na procedury konstruowania i tworzenia „sztucznych” rzeczywistości.

Artystycznych wrażeń nie zabraknie! Zapraszamy!

Galeria Sztuki WOZOWNIA
ul. Rabiańska 20
87-100 Toruń

za:noc-muzeow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto