Nie zwlekaj! Autyzm u dziecka. Jakie są pierwsze objawy? Sprawdź szczegóły

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
W społecznej świadomości coraz częściej rozumie się zjawisko, jakim jest spektrum autyzmu. A przynajmniej wie się o obecności czegoś takiego. Jest to jednak stan opisany dość niedawno, bo w latach 90. XX wieku. Jest to określenie związane z autyzmem, czyli zaburzeniem rozpoznawanym już w okresie dzieciństwa. Dla wielu z nas jest to jednak dość enigmatyczny stan. Co zatem należy wiedzieć o autyzmie? Na co powinniśmy zwrócić uwagę jako rodzice? Co może oznaczać, że nasza pociecha może mieć spektrum autyzmu?

Przejdź dalej i sprawdź --->
W społecznej świadomości coraz częściej rozumie się zjawisko, jakim jest spektrum autyzmu. A przynajmniej wie się o obecności czegoś takiego. Jest to jednak stan opisany dość niedawno, bo w latach 90. XX wieku. Jest to określenie związane z autyzmem, czyli zaburzeniem rozpoznawanym już w okresie dzieciństwa. Dla wielu z nas jest to jednak dość enigmatyczny stan. Co zatem należy wiedzieć o autyzmie? Na co powinniśmy zwrócić uwagę jako rodzice? Co może oznaczać, że nasza pociecha może mieć spektrum autyzmu? Przejdź dalej i sprawdź --->Pixabay
Udostępnij:
W społecznej świadomości coraz częściej rozumie się zjawisko, jakim jest spektrum autyzmu. A przynajmniej wie się o obecności czegoś takiego. Jest to jednak stan opisany dość niedawno, bo w latach 90. XX wieku. Jest to określenie związane z autyzmem, czyli zaburzeniem rozpoznawanym już w okresie dzieciństwa. Dla wielu z nas jest to jednak dość enigmatyczny stan. Co zatem należy wiedzieć o autyzmie? Na co powinniśmy zwrócić uwagę jako rodzice? Co może oznaczać, że nasza pociecha może mieć spektrum autyzmu? Sprawdź szczegóły!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

Czym jest spektrum autyzmu?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest spektrum autyzmu. Zdaniem lekarzy jest to rodzaj zaburzenia składający się z różnych rodzajów, który może być bliski psychozie dziecięcej. Według niektórych specjalistów błędem jest traktowanie autyzmu jako choroby. Ich zdaniem lepsze byłoby postrzeganie go jako zaburzenia neurorozwojowego, czyli swego rodzaju cechy, która jest związana z daną osobą.

Polecamy

Rodzaje spektrum autyzmu - czy da się rozróżnić poszczególne typy?

Specjaliści podkreślają, że zdefiniowanie spektrum autyzmu jest niezwykle trudne m.in. dlatego, że istnieje wiele rodzajów zaburzeń, które się na nie składają. Wyróżnia się tu:

 1. autyzm dziecięcy,
 2. zaburzenia atypowe,
 3. zespół Retta,
 4. zespół Aspergera.

Co więcej, rozróżnienie poszczególnych rodzajów jest niezwykle trudne i dlatego przed niemal trzema dekadami zaproponowano określenie „spektrum”. Dzięki temu można mówić o tym, że występuje natężenie rozmaitych symptomów, których poziom może być różny u każdej z osób. Jednocześnie należy pamiętać, że nawet poważne natężenie oznak autyzmu (jego spektrum) nie oznacza braku szansy na rozwój.

Jak rozpoznać wystąpienie spektrum autyzmu?

Co do zasady już we wczesnym dzieciństwie można rozpoznać spektrum autyzmu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim dziecko będzie sprawiało wrażenie nieobecnego, a nawiązanie z nim kontaktu może być niezwykle trudne. Alarmujące powinno być również to, że rzadko będzie zmieniać zabawki, a także nie będzie faktycznego progresu w mówieniu, czy nawet zwykłym gaworzeniu. Obawy powinien również wzbudzić brak zainteresowania otoczeniem.

Polecamy

Co robić w przypadku rozpoznania autyzmu?

Szerokim i ważnym zagadnieniem jest to, jak należy działać w przypadku stwierdzonego autyzmu. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że stan ten nie oznacza ani niepełnosprawności intelektualnej, ani posiadania szczególnych zdolności umysłowych. Choć w przypadku osób z autyzmem można znaleźć jednych i drugich, nie da się wskazać wzorca inteligencji takich osób. W związku z szeroką gamą objawów należy postawić przede wszystkim na specjalistyczną terapię tak, aby jak najlepiej móc stymulować rozwój dziecka. Szczególną rolę odgrywają w tym rodzice dziecka z autyzmem.

Objawy autyzmu - to powinno zwrócić naszą uwagę!

Alarmujące sygnały o możliwym wystąpieniu spektrum autyzmu to m.in. wspomniany wcześniej brak gaworzenia jako niemowlę. Jednak nie tylko to powinno wzmóc naszą czujność! Powinniśmy zwrócić uwagę na to, że dziecko:

 • nie reaguje na imię,
 • ma wyraźnie opóźnienia w rozwijaniu mowy,
 • nie nawiązuje kontaktu wzrokowego,
 • ma trudności z rozmową i jej podtrzymaniem,
 • ma zwroty, które często powtarza,
 • przyjmuje wzorce mowy charakteryzujące się pewną niezwykłością (np. ton robota),
 • angażuje się w powtarzające się ruchy,
 • ma potrzebę ciągłego i przesadnego układania rzeczy,
 • zbyt mocno angażuje się tylko w jeden temat.

Autyzm - czy można go wyleczyć?

Autyzm, jak zostało zaznaczone wcześniej, często nie jest nazywany nawet chorobą. W związku z tym faktem oraz ze specyfiką spektrum autyzmu można śmiało powiedzieć, że nie da się tego wyleczyć. Stan ten jednak wymaga stosowania odpowiedniej terapii, która zazwyczaj jest przygotowywana wraz ze specjalistami tj. z logopedą, psychiatrą, psychologię, a także i neurologiem. Ma to na celu przygotowanie danych osób do funkcjonowania w społeczeństwie, gdyż nie da się zmienić sposobu funkcjonowania mózgu dziecka z autyzmem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie