Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nawet 7600 zł po zmarłym małżonku. Projekt nowej ustawy uwzględnia emerytury dla wdów i wdowców

redpp
Wideo
od 16 lat
Emeryci dostaną nawet 7600 złotych dodatku po śmierci małżonka? Wszystko za sprawą ustawy o wdowich emeryturach, która ponownie trafiła do Sejmu. Na jakich zasadach będzie obowiązywać? Kto może liczyć na ten dodatek? Wyjaśniamy podstawowe założenia ustawy. Czy w ogóle ma szanse wejść w życie!

Spis treści

Projekt "wdowiej emerytury" jest ponownie w Sejmie

W lipcu do sejmowego porządku obraz wpisano projekt tzw. renty wdowiej. Tym razem w innej postaci, gdyż jest to projekt związany z postulatami Lewicy oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Przede wszystkim jest to ustawa ważna dla Polaków, tym bardziej że to właśnie oni podpisywali się pod tą inicjatywą.

Emerytura dla wdowców - projekt obywatelski

Zmiana w obecnej sytuacji polega na tym, że projekt ma charakter obywatelski i pod nim zebrano ponad 200 tysięcy podpisów. To zaś oznacza, że musiał on trafić do porządku obrad. Pierwsze czytanie odbyło się lipca (6 lipca), to był dopiero początek procesu legislacyjnego. Po pierwszym sejmowym czytaniu, projekt ustawy o rencie wdowiej trafił do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Tak zarekomendowały kluby parlamentarne PiS, KO i KP. Co obecnie dzieje się w tej sprawie? Jak powiedział Arkadiusz Iwaniak w rozmowie z portalem Interia, projekt nie jest dalej procedowany. Jak na razie nie wiadomo co będzie z nim w przyszłości.

W dalszej części artykułu wyjaśniamy, na czym polega projekt tej ustawy.

Polecamy

Jakie rozwiązania przewiduje projekt?

W ramach proponowanego rozwiązania wdowa lub wdowiec mieliby możliwość zachowania swojego dotychczasowego świadczenia emerytalnego, a jednocześnie mieliby prawo do zwiększenia wysokości świadczenia o 50% renty rodzinnej, która przysługiwałaby po zmarłym małżonku. Możliwe byłoby również zachowanie renty rodzinnej po współmałżonku, ale wtedy własne świadczenie wynosiłoby 50%. Inaczej mówiąc, są dwie drogi. Wdowa lub wdowiec zachowuje:

  • Swoją emeryturę i 50% renty rodzinnej;
  • Rentę rodzinną po małżonku (85% jego świadczenia) i 50% własnej emerytury.

Na co pozwalają obecne przepisy?

Jest to znacząca zmiana względem obecnie funkcjonujących przepisów. Dlaczego? Obecnie wdowa lub wdowiec mają wybór:

  • albo zachowują swoje świadczenie,
  • albo przechodzą na rentę rodzinną, która wynosi 85% świadczenia zmarłego małżonka.

Tu jednak trzeba zrezygnować z własnej emerytury.

Polecamy

Limit wdowiej emerytury i kto z niej skorzysta

>>> TUTAJ <<<< lub w naszej galerii poniżej omawiamy limity związane z proponowanym projektem ustawy obywatelskiej o rencie wdowiej. Wyjaśniamy też, kto z tego skorzysta, a także to, jakie są szanse na przyjęcie ustawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nawet 7600 zł po zmarłym małżonku. Projekt nowej ustawy uwzględnia emerytury dla wdów i wdowców - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto