Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nastolatki uciekły z domu w Toruniu. Złapano je nocą, jedna była bosa. Co się wydarzyło?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Zatrzymanymi nocą przez strażników nastolatkami zajęli się w następnej kolejności policjanci.
Zatrzymanymi nocą przez strażników nastolatkami zajęli się w następnej kolejności policjanci. Polska Press archiwum/123rf (wszystkie fot.)
W środku nocy w Toruniu w ręce mundurowych mundurowych wpadły dwie nastolatki. 13-latka i jej starsza o 3 lata koleżanka uciekły z domu. Co się wydarzyło?

Zobacz wideo: Co zrobić ze zwierzęciem przed wyjazdem na urlop?

od 16 lat

To był wtorek, 20 czerwca, sam środek nocy - godzina 3.30. O tej porze właśnie patrolujący plac św. Katarzyny w centrum Torunia strażnicy miejscy zauważyli coś niepokojącego. Były to postaci dwóch nastolatek na rowerach, które na widok mundurowych zaczęły uciekać w stronę ulicę Gregorkiewicza.

Nastolatki uciekły z domu. Jedna była boso...

Oczywiście, takie zachowanie skłoniło municypalnych do natychmiastowego podążenia za rowerzystkami. - Nietypowe zachowanie dziewczyn, późna pora, brak obuwia u jednej z nieletnich oraz młody wiek uciekinierek wzbudziły podejrzenia funkcjonariuszy, którzy postanowili sprawdzić przyczynę nocnej przejażdżki. Pomimo, iż nastolatki ukryły się w krzakach, szybko zostały znalezione przez mundurowych - relacjonuje Jarosław Paralusz, rzecznik Straży Miejskiej w Toruniu.

Polecamy

W trakcie rozmowy ze strażnikami 13-latka i jej 16-letnia koleżanka oświadczyły, że uciekły z domu. Na miejsce została wezwana policja w celu przeprowadzenia dalszych czynności. Ciąg dalszy sprawy?

Nastolatki w takich sytuacjach po pierwsze zostają oddane pod opiekę opiekunów prawnych. Zawsze jednak badane są okoliczności. W zależności od nich właśnie sprawa albo kończy się reprymendą, albo może mieć swój ciąg dalszy w sądzie rodzinnym.

Dlaczego nastolatki uciekają z domu? Tysiące przypadków co roku

Każdego roku ucieka z domu kilka tysięcy chłopców i dziewczynek. Najmłodsi uciekinierzy nie mają 10 lat, choć decydują się na ucieczkę zdecydowanie rzadziej niż nastolatki w okresie dojrzewania w wieku 14–17 lat. Czy da się temu zapobiec? Co jest najczęstszą przyczyną ucieczek?

Polecamy

Fundacja ITAKA, której misją jest pomoc w odnalezieniu zaginionych, realizuje również kampanię profilaktyczną „Nie uciekaj!”. Psychologowie z ITAKI szacują, że co roku z domu ucieka ponad 4200 nieletnich. Większość to dziewczęta. Powody ucieczek są przeróżne. W swoich materiałach Fundacja ITAKA podkreśla takie przyczyny ucieczek z domu, jak:

  • brak bliskości,
  • konflikty w domu,
  • konflikty w grupie rówieśniczej,
  • wysokie wymagania,
  • złe traktowanie,
  • potrzeba niezależności,
  • nieakceptowany związek,
  • problemy w szkole

"Właściwie wszystkie wiążą się z kłopotami w zakresie komunikacji i brakiem poczucia bezpieczeństwa. By otoczyć nastolatka odpowiednią opieką i zapobiec ucieczce, trzeba zrozumieć jego emocje i położenie" - podsumowują specjaliści z portalu E-pedagogika.

Niezależnie od tego, co dzieje się w rodzinnym domu, ucieczkom nastolatków zapobiegają zatem: autentyczne i życzliwe zainteresowanie jego sprawami, rozmowy, uważne słuchanie. Jedni młodzi ludzie uciekają do wewnątrz – izolując się od rodziny, wycofując z kontaktu. Inni uciekają na zewnątrz – decydując się na ucieczkę z domu właśnie.

Polecamy

"Taki krok może być poważnym wstrząsem dla systemu rodzinnego i przynieść jakąś zmianę. Może, ale niestety nie musi. Wydaje się jednak, że nastolatek pakujący plecak i uciekający z domu szuka zmiany. Ucieczka jest tylko wierzchołkiem góry lodowej – dlatego nie należy skupiać się tylko na niej. Trzeba szukać przyczyny, ponieważ bez rozwiązania wyjściowych problemów nie pomożemy młodemu człowiekowi poczuć się bezpieczniej" - radzą specjaliści (za: E-pedagogika).

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

WAŻNE. Gdzie zgłosić zaginięcie dziecka?

  • Oczywiście, pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie zaginięcia dziecka czy nastolatka na policji. W Toruniu pierwsze kroki można skierować do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji. Adres: ulica Grudziądzka 17. Tel. tel. 47 754 23 80 lub 47 754 23 81. Kom. 515 031 252. e-mail: [email protected]
  • Warto też jednak wiedzieć, że Fundacja ITAKA od 2009 roku prowadzi numer 116 000 Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Przy telefonie dyżurują specjaliści: eksperci ds. poszukiwań, psycholodzy oraz prawnicy, którzy odbierają informacje dotyczące zaginięć dzieci oraz udzielają pomocy zgłaszającym, chociażby w formie porady lub wsparcia w poszukiwaniach.
  • Numer 116 000 jest numerem ogólnoeuropejskim, który działa w 32 krajach Europy i obsługiwany jest przez lokalnych operatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto