Najszybsze i największe wypłaty. Najmłodsza matka z pieniędzmi. Rekordy „Rodziny 500 plus”

mo, red.
Grzegorz Olkowski
Najmłodszą beneficjentką „500 plus” w regionie jest Dżesika z Boniewa, 16-letnia matka dwójki dzieci. Jej matka Katarzyna dostanie 2500 zł na pięcioro dzieci, choć mogłaby dostać na sześcioro...

Mogłaby na sześcioro, bo przecież Dżesika ma dopiero 16 lat, ale wniosku na nią pani Katarzyna jednak nie złożyła. Inkasować więc będzie po 2500 zł miesięcznie. A Dżesika - po 1000 zł. - A w zasadzie nie ona sama, tylko opiekun prawny dzieci. Jest nim konkubent pani Katarzyny, będący zarazem bratem ojca dzieci Dżesiki - wyłuszcza Zofia Boratyńska, kierownik GOPS-u w Boniewie.

Zagmatwane? No, cóż... Tak to w bywa nie tylko w gminie Boniewo (powiat włocławski). Gdy Dżesika miała 13 lat, zaszła w pierwszą ciążę. Córeczkę urodziła w marcu 2014 roku. Drugie dziecko przyszło na świat w 2015 roku. Ojcem obojga jest Daniel W., skazany już przez sąd za współżycie z nieletnią (kara w zawiasach). Obecnie, jak wspominamy, Dżesika to najmłodsza w Kujawsko-Pomorskiem matka, której aż dwoje dzieci objętych jest świadczeniem programu „Rodzina 500 plus”.

Rekord czasu: Zakrzewo i Bobrowo

Sztandarowy program rządu PiS wystartował 1 kwietnia. Jak zapewnia Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, pieniądze na wypłaty przekazano wszystkim samorządom w regionie prawie jednocześnie.

- Było to 4-6 kwietnia. Jeśli gdzieś pieniędzy było za mało, na bieżąco to naprawialiśmy - zapewnia Justyna Dachniewicz-Zabrocka, czuwająca nad realizacją budżetu w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego.

Skąd zatem tak duże, kilkutygodniowe różnice w terminach pierwszych wypłat? Chyba w organizacji pracy. Pierwsze w regionie 500 zł wypłaciły rodzicom gminy Zakrzewo (pow. aleksandrowski) i Bobrowo (pow. brodnicki). Zrobiły to już 12 kwietnia.

- Jakim cudem? Cudu tu żadnego nie było. Po prostu, określona metoda pracy - zdradza Krystyna Ciesielska, kierownik GOPS-u w Bobrowie. - Najpierw zajęliśmy się rodzicami, którzy składali wnioski o pieniądze na drugie i kolejne dzieci. Wiadomo, że przy nich potrzebne jest badanie dochodu w rodzinie. Szybko sprawdziliśmy formularze, wydaliśmy decyzje i wypłaciliśmy pieniądze.

W zdecydowanie mniejszej gminie Zakrzewo wydawaniem decyzji zajmuje się tylko jedna osoba - Agnieszka Lewandowska z GOPS-u. - Poszło nam tak szybko, bo koleżanki pozwoliły mi usiąść do komputera, a same zajęły się przyjmowaniem wniosków. Pierwszego dnia było 40 wniosków, a większość od pobierających świadczenia rodzinne. Określenie dochodu nie było więc dla mnie trudne.

W największych miastach województwa równości w terminach wypłat nie ma. Pierwsza była Bydgoszcz, drugi Włocławek, podczas gdy Toruń wciąż czekał na swe pierwsze zasiłki. I, co zrozumiałe, narzekał...

- Dlaczego nawet gminy wokół Torunia już zaczęły wypłacać, płaci Chełmża, a my wciąż nie?! - denerwowali się niecierpliwi.

- Obraliśmy inną metodologię. Do 15 kwietnia wyłącznie przyjmowaliśmy wnioski, aby uniknąć kolejek. Od 18.04. wzięliśmy się za wydawanie decyzji, a pierwsze wypłaty poczyniliśmy na początku mijającego tygodnia - tłumaczył Jacek Bochenek, dyrektor MOPR w Toruniu.

Rekord sumy: cztery tysiące albo...

...albo i więcej. Każdego dnia można spodziewać się, że z któregoś miasta lub gminy wypłynie nowa informacja o rekordzie. Urząd Wojewódzki bowiem, jak tłumaczy Justyna Dachniewicz-Zabrocka, takich danych akurat nie gromadzi. - Trzeba pytać w poszczególnych samorządach - dodaje.

W ten sposób dowiadujemy się, że np. gmina Bobrowo wypłaciła już 4 tysiące zł rodzinie, w której jest 12 dzieci. Świadczenie należało się jednak „tylko” na ośmioro z nich, bo najstarsza trójka skończyła już 18 lat. - To akurat naprawdę fajna rodzina, znana nam od wielu lat, w której pieniądze wydane będą z pożytkiem dla dzieci - gwarantuje Krystyna Ciesielska z bobrowskiego GOPS-u.

Z kolei we Włocławku najwyższą dotąd wypłaconą kwotą jest 3500 zł na siedmioro dzieci. W podtoruńskiej Chełmży natomiast - 3000 zł na sześcioro pociech. Tego rzędu wypłat w Kujawsko-Pomorskiem będzie jednak zdecydowanie więcej.

Rekord kontroli: Chełmża

„Gdynia rządzi!” - piszą internauci na chełmżyńskich forach. Niewtajemniczonym należy się wyjaśnienie. „Gdynia” to nazwa niezamożnej dzielnicy, a rządzenie ma związek z rozpoczęciem wypłat 500 zł na dziecko. Pierwsi beneficjenci, noszący nazwiska na litery od A do Ł, pieniądze otrzymywali 27 kwietnia. Kolejni, według alfabetu, nazajutrz.

„To już nie Gdynia, tylko Las Wegaz” - piszą dalej internauci (pisownia jak w oryginale). A Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży? Cóż, czuwa i jest przygotowany na wiele. Pobił też najprawdopodobniej rekord szybkości kontroli nowego świadczenia w regionie. A taką, przypomnijmy, przewiduje ustawa o „Rodzinie 500 plus” (w artykułach nr 9 i 15).

- Już pierwszego dnia wypłat jednej z rodzin towarzyszył asystent rodziny, którego zadaniem będzie czuwanie nad prawidłowym wydaniem przyznanych pieniędzy. Przygotowaliśmy się do tego, bo znamy sytuację tej rodziny - oględnie tłumaczy Hanna Maciejewska, kierująca MOPS-em w Chełmży.

Pani kierownik doskonale wie, jakim problemem w mieście jest problem uzależnienia niektórych środowisk (i to pokoleniowego) od alkoholu. Zapewnia, że pracownicy socjalni są gotowi do dalszych kontroli „500 plus”. Wystarczy sygnał, że pieniądze idą nie na to, na co trzeba. A o sygnały to już ośrodek pomocy społecznej się w ogóle nie boi.

- Tak to u nas jest, że jeden na drugiego donosi - kończy Hanna Maciejewska.

Rekord niewdzięczności: gmina X

- Lepiej nie podawać nazwy gminy, bo źle to się dla nas skończy - proszą pracownicy socjalni.

Napiszmy więc tylko, że chodzi o jedną z tych gmin w regionie, które bardzo szybko zaczęły wypłacać 500 zł na dziecko.

- Działo się to kosztem naszych nadgodzin i ślęczenia do wieczora nad wnioskami. Wyniki? Jednego dnia szanowni beneficjenci odbierali pieniądze (okolice 15 kwietnia), a już nazajutrz w ośrodku pieklili się o decyzje dotyczące innych zasiłków. Taki „target” - podsumowują pracownicy socjalni.

Polskie rekordy
5,5 tys. zł wypłaty z programu „Rodzina 500+” odebrała wielodzietna rodzina z Jawora na Dolnym Śląsku. Rodzice 15 dzieci pragną zachować anonimowość. Pieniądze dostali na 11 z nich, które spełniają warunki programu. Rodzinę z Jawora pobili rodzice 12 nieletnich dzieci z Przeciszewa koło Oświęcimia. Jak nietrudno policzyć, odebrali aż 6 tysięcy zł. Łącznie rodzina ma 15 dzieci, ale trójka jest już pełnoletnia.

Nowe składki ZUS dla firm

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie