Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarsza jest niedźwiedzica Volta

jwn, red.
Sławomir Kowalski
Warzywny tort, przystrojony wybieg i gromkie „sto lat” - tak swoje 20. urodziny obchodziła żubrzyca Polewka. W zoo jednak wcale nie jest najstarsza.

Polewka przyszła na świat 24 maja 1996 roku. Trafiła do Torunia w lipcu 2000 roku. Przyjechała z Gdańska i zaraz została trzecią partnerką Poślizga, dorodnego samca, który zdechł jako najstarszy żubr w Polsce dwa lata temu. Para doczekała się aż szóstki potomstwa - pięciu córek i syna urodzonego w 2013 roku.

- Historia zatoczyła koło, bo Poślizg przyjechał do nas z Bydgoszczy jako niespełna roczny byczek. Teraz jego najmłodszy syn Polomir jest tam głównym samcem stada - mówi Beata Gęsińska, dyrektor Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. - Córki Poślizga i Polewki trafiły do różnych ośrodków hodowli żubrów w Polsce i za granicą. Ta para solidnie przyczyniła się do umocnienia populacji tego gatunku.

Jeżozwierz rekordzista

Toruński ogród może się pochwalić wieloma zwierzętami, które dożyły sędziwego wieku.

Rekordzistą był jeżozwierz indyjski Tuptuś, który odszedł w ubiegłym roku dożywając 27 lat. Natomiast w styczniu tego roku opiekunowie pożegnali kolejną weterankę - rysicę europejską, która miała 21 lat. To wyjątkowe osiągnięcie, bo w naturze przedstawiciele tego gatunku dożywają około 16 lat.

- Rysica w ciągu ostatnich kilku lat miała już mocno osłabione zęby, więc otrzymywała rozdrobnione mięso, które musiało być jej prawie podsuwane pod nos, bo wzrok był już słaby, a i węch nie ten - opowiada Beata Gęsińska. - Nasi seniorzy z racji dysfunkcji wieku starczego wymagają innej opieki. Są bardziej wrażliwi na niskie temperatury, częściej potrzebują weterynarza. Nie wyglądają też tak pięknie jak młode osobniki.

Kacza miłość

Obecnie najstarszym zwierzęciem w toruńskim zoo jest niedźwiedzica himalajska Volta, która w tym roku skończy 31 lat. Literatura podaje, że ten gatunek osiąga wiek do 40 lat. Samiec Nufi jest o 5 lat młodszy od swojej partnerki.

Pisząc o seniorach nie można pominąć historii kaczki mandarynki. Jej partner odszedł przed rokiem w wieku 18 lat. Pracownicy zoo sprowadzili młodą parę mandarynek, która zamieszkała wraz z kaczą seniorką (obecnie 18-letnią).

- Kiedy zaczął się sezon godowy, młody kaczorek zamiast do swojej młodej partnerki, zaczął się zalecać do 18-letniej babci, a ta odwzajemniała jego zaloty. Na dodatek oboje zaczęli zgodnie przepędzać samicę, wyskubywać jej piórka - relacjonuje Beata Gęsińska. - Musieliśmy wkroczyć, by zakończyć ten związek. Kacza babcia została odizolowana, a młoda para mandarynek doczekała się potomstwa. Wczoraj młoda kaczka po raz pierwszy wyprowadziła na zewnątrz jedenaścioro potomstwa.

Ogród zaprasza
Czynne codziennie
- Ogród Zoobotaniczny przy ulicy Bydgoskiej 7 otwarty jest przez okrągły rok - także w święta, długie weekendy czy w Boże Ciało.
- Od maja do końca sierpnia zoo czynne jest w godz. 10-19. Cena biletu normalnego to 9 zł, ulgowego - 6 zł. Za te niewygórowane kwoty można spędzić w ogrodzie cały dzień oglądając bogatą faunę i florę. Do dyspozycji najmłodszych jest też plac zabaw i figury zwierząt, na które można się wdrapywać.
- Prawdziwym hitem toruńskiego zoo są lemury, które oglądać można w ich domku i na specjalnej wyspie. Wielką sympatię wśród zwiedzających budzą też surykatki, osły i przesympatyczne kozy. Warto zobaczyć także kangury, które właśnie doczekały się młodych. No i oczywiście nową rodzinę kochliwych kaczek mandarynek z jedenastką udanego potomstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto