Najgorzej, gdy na studia trafiamy z przypadku. Jeśli kochamy coś robić, to wybierzmy tę ścieżkę

Kamil Pik
Po porady dotyczące kształtowania kariery zawodowej Ewa Banaszak zaprasza do Biura Karier UMK
Po porady dotyczące kształtowania kariery zawodowej Ewa Banaszak zaprasza do Biura Karier UMK Grzegorz Olkowski
Jak radzić sobie z wyborem ścieżki kariery, mówi nam Ewa Banaszak, kierownik Biura Karier UMK i doradca zawodowy

Każdy młody człowiek staje przed trudną decyzją: w którą stronę dalej się rozwijać? Przy wyborze kierunku nauki powinniśmy kierować się pasją czy pragmatyczną oceną potrzeb rynku pracy?
Nie uzależniałabym tego wyboru albo od pasji, albo od pragmatyzmu. Kierowanie się zarówno jednym, jak i drugim może być dobre. Jeśli ktoś kocha coś robić, to powinien rozwijać się w tym właśnie kierunku. Jeśli tę decyzję lekko zmodyfikuje po poznaniu realiów rynku pracy to również nie będzie to złe. Ważne jednak aby być przekonanym, że chce się realizować w danej specjalności. Robienie później czegoś pod przymusem będzie frustrować i prędzej czy później będziemy chcieli to porzucić. Moim zdaniem problem pojawia się w przypadku, gdy młody człowiek nie posiada ani pasji, ani wiedzy o realiach rynku pracy, w których przyjdzie mu funkcjonować. Najgorzej więc, jeśli ktoś na danym kierunku studiów ląduje z przypadku.

Dużo jest takich osób, które nie wiedzą, co chcą dalej robić i wybierają studia na zasadzie: bo coś trzeba było wybrać?
Jest trochę takich osób i to jest dramat. Być może część z tych osób trochę się pogubiła w tym, co chce wybrać, ze względu bardzo duży wybór kierunków.

W wyborze pomogą testy kompetencji?
Na pewno. Warto jednak pamiętać, że musi to być profesjonalny test. To, co jest publikowane czasami w mediach, często jest raczej formą quizu, a nie testu kompetencji . Co ważne, wyniki takiego testu muszą też zostać odpowiednio zinterpretowane. Dopiero taka analiza może być traktowana jako dobra wskazówka i i będzie pomocna przy wyborze kariery. Pomocni będą w tym wykwalifikowani doradcy zawodowi.

A co, jeśli już w trakcie studiów zorientujemy się, że jednak źle wybraliśmy?
To są bardzo indywidualne sytuacje. Czasami do ulubionej wcześniej dziedziny zniechęcają nas początkowe trudności związane np. z wysokimi wymaganiami. Taki moment warto prze-trwać, bo później możemy odzyskać przyjemność ze studiowania tej dziedziny. Jeśli jednak nabierzemy przekonania, że studiowany kierunek to nie jest to, co chcemy w życiu robić, wówczas lepiej przerwać naukę i rozpocząć nowe studia. Lubię jednak studentom powtarzać, że później w życiu naprawdę dobrze radzą sobie te osoby, które już na etapie studiów umiały poradzić sobie z trudnościami.

Czy poza nauką przedmiotów i dyplomem studenci w trakcie studiów powinni zdobyć również inne kompetencje?
Oczywiście. Wszyscy dobrze wiemy, że oprócz wiedzy teoretycznej niezbędne są również umiejętności praktyczne. Dlatego warto podejmować wszelkie praktyki, staże czy możliwości nawet dorywczej, ale pracy. Przydatna może się okazać również aktywność społeczna w samorządzie studenckim czy organizacjach studenckich.

Jakich kompetencji od młodego człowieka będą oczekiwać pracodawcy?
Takich, które mogą się przydać w pracy, czyli np. umiejętności komunikowania się, zdolności do pracy zespołowej, organizacji pracy, radzenia sobie ze stresem, samodzielności, brania odpowiedzialności, kreatywności.

Co w pani opinii jest dziś największą bolączką osób, które trafiają na rynek pracy?
Chyba jednym z częściej pojawiających się powodów do narzekań jest rozmijanie się zakresu pracy z posiadanymi kompetencjami. Pracy jako takiej na rynku jest sporo, ale często wakaty nie odpowiadają kompetencjom poszukujących pracy. Klasycznym przykładem może być absolwent uczelni wyższej pracujący na stanowisku kasjera. Jest to zazwyczaj rozczarowujące i frustrujące dla tych osób, bo Nie mogą wykorzystać swojej wiedzy, umiejętności, rozwijać się. Nie można się jednak poddawać w dążeniu do realizacji zaplanowanych celów.

Warto sobie te cele wyraźnie rozpisać?
Posiadanie pomysłu na własną karierę jest pomocne. Jeśli już na studiach zdefiniujemy sobie pewne etapy rozwoju zawodowego, które chcemy osiągnąć, będzie nam łatwiej do nich dążyć. Nie bójmy się jednak przekwalifikowania, jeśli sytuacja będzie od nas tego wymagała. To nie musi być dla nas złe, a mobilność zawodowa to właśnie kierunek, w którym świat się rozwija.

OFE zlikwidowane. Masz 5 miesięcy na decyzję

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie