Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na wakacyjną wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego! [wideo]

Katarzyna Kobiela
Katarzyna Kobiela
Jeśli przejść Bramą Krakowską, zobaczyć Maczugę Herkulesa i ruiny zamków, wejść do jaskini i podziwiać piękne widoki to tylko w Ojcowskim Parku Narodowym.

Wystawa „Pomarańczowa Alternatywa – happeningiem w komunizm” [zdjęcia]


Ojcowski Park Narodowy to miejsce znane większości krakowian, gdyż jest doskonałą opcją na jednodniową, najlepiej rowerową wycieczkę poza miasto. Turyści mogą zwiedzać zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, jaskinie Łokietka i Ciemną oraz Muzeum Przyrodnicze im. prof. Szafera. Przed zamkiem w Pieskowej Skale w Dolinie Prądnika stoi wysoka skała w kształcie maczugi. Szersza u góry, węższa przy podstawie, jest efektem działania czynników atmosferycznych, czyli Maczuga Herkulesa i to ona jest najbardziej charakterystycznym obiektem Ojcowskiego Parku Narodowego.

Zamek w Pieskowej Skale

Mieści się w północnej części Ojcowskiego Parku Narodowego na cyplu skalnym nad doliną Prądnika.
Pierwsze umocowania znajdowały się tutaj już w 1315 roku za Kazimierza Wielkiego. W 1377 roku zamek trafił w ręce Piotra Szafrańca (opiekował się nim do początków XVII wieku). Za rządów Szafrańców około XVI wieku, budowla została przebudowana i powiększona w stylu renesansowym.
W XVII zamek należał do Michała Zebrzydowskiego, który wybudował kaplicę oraz umocnił zamek fortyfikacjami.
Zniszczony przez Szwedów Zamek w Pieskowej Skale kupili Wielopolscy, którzy go odbudowali.
W XIX wieku został dwukrotnie spalony i popadł w ruinę. W 1903 roku zakupiło go Towarzystwo Akcyjne Zamek Pieskowa Skała i odnowiło. Po 1945 roku zamek przekazano Państwowym Zbiorom Sztuki na Wawelu, które powołały tutaj swój oddział.

Zamek w Ojcowie

Pierwsza wiarygodna wzmianka o castrum Oczecz pochodzi z roku 1370, kiedy to zamek pełnił już funkcje obronne, jednak kwestia istnienia zamku przed XIV wiekiem pozostaje nie rozstrzygnięta. Legendy o Witysławie z Ogrodzieńca porwanej i uwięzionej w ojcowskim zamku przez Skarbimira, wojewodę krakowskiego oraz o ukrywaniu się Władysława Łokietka, późniejszego króla Polski, w jaskiniach Ojcowa zdają się potwierdzać przypuszczenia o istnieniu zamku lub drewnianego grodu w miejscu późniejszego, wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego.
Według tej tradycji król Kazimierz Wielki nadał warowni imię Ociec u Skały na pamiątkę tułaczki swego ojca po lasach i jaskiniach Doliny Prądnika.

Kaplica "Na Wodzie" p.w. św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika)

Kaplica "Na Wodzie" została wybudowana w 1901 r., z inicjatywy dra Stanisława Niedzielskiego, w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobione zostały na obiekt sakralny.
Umieszczenie kaplicy nad Prądnikiem, wg tradycji wiąże się z wydanym przez cara Mikołaja II zarządzeniem, zabraniającym budowania obiektów sakralnych na "ziemi ojcowskiej", dlatego też postanowiono wybudować ją "na wodzie". Kaplica zbudowana jest w stylu szwajcarsko-ojcowskim, na planie symetrycznego krzyża o wymiarach 5x11 m. Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze w kształcie szczytów chat. W szczycie głównego ołtarza umieszczone jest słońce, a pod nim figurki pięciu świętych. Po bokach ołtarza głównego znajdują się dwa orły symbolizujące Polskę nad trzema wężami (trzech zaborców).

Jaskinia Łokietka

Wstępny odcinek jaskini pozbawiony jest stropu, gdyż prawdopodobnie, jak w przypadku Jaskini Ciemnej zawalił się on jeszcze przed epoką lodową. Następnym odcinkiem jaskini jest Korytarz Główny. W jego stropie widoczne są tzw. kotły wirowe, powstałe w czasie kiedy cały przekrój jaskini wypełniony był wodą. Dalej korytarz przechodzi w Salę Rycerską, skąd ciasnym przejściem wchodzi się do komory zwanej Kuchnią (lub Kuchnią Łokietka), która jest najstarszą częścią jaskini leżącą blisko powierzchni. Widać tutaj w kilku miejscach przedostające się do wnętrza korzenie drzew. Ostatnia, największa sala Jaskini Łokietka to Sypialnia, w niej na uwagę zasługuje olbrzymi słup naciekowy zwany "Orłem" oraz "Łoże Łokietka", na którym wg legendy sypiał przyszły król Polski Władysław Łokietek ukrywający się tutaj ponoć przez 6 tygodni przed czeskim królem Wacławem II.
Otóż łoże to, wg innej tradycji, ma moc spełniania życzeń. Wystarczy przyłożyć dłoń, pomyśleć życzenie i ... Legenda legendą, ale faktem jest, że w czasie I wojny światowej jaskinia była czasowym schronieniem dla miejscowej ludności, głównie z pobliskich Czajowic.

Jaskinia Ciemna

Jest to jedna z najstarszych siedzib człowieka w Polsce (120-115 tys. lat p.n.e.), wykorzystywana jeszcze w średniowieczu. Dziedziniec przed jaskinią oraz Ogrojec powstały poprzez zawalenie się stropu jaskini przed epoką lodową. Prace wykopaliskowe w jaskini (w Oborzysku Wielkim) rozpoczął w roku 1898 S. J. Czarnowski, a w latach 1918-19 kontynuował S. Krukowski, który rozszerzył badania o wejście do komory głównej. Badania prowadzone w latach 1963-68 przez Stanisława Kowalskiego dostarczyły wiele interesującego materiału historycznego z czasów kultury mikocko-prądnickiej, prawdopodobnie z okresu ostatniego zlodowacenia (70-54 tys. lat p.n.e.). Są to noże prądnickie i zgrzebła służące niegdyś do obróbki drewna, skór, ćwiartowania tuszy upolowanych zwierząt. Część z nich oglądać można w Muzeum im. Prof. J. Szafera. W namulisku jaskini znaleziono też wiele szczątków niedźwiedzia jaskiniowego i rosomaka. Jaskinię Ciemną odwiedzali m.in. król Stanisław August Poniatowski (1787) i Stanisław Staszic (1798, 1805).

Szlaki turystyczne w Ojcowskim Parku Narodowym

Przez Ojcowski Park Narodowy biegnie kilka szlaków turystycznych o długości 23 km, oto one:

- Szlak czerwony: Kraków - Giebułtów - Prądnik Korzkiewski - Ojców - Grodzisko - Młynnik - Pieskowa Skała - Sułoszowa (dalej: Rabsztyn - Klucze - Ogrodzieniec - Częstochowa)

- Szlak niebieski: Rudawa - Dolina Będkowska - Jerzmanowice Lepianka - Czajowice - Wąwóz Ciasne Skałki - Krakowska Brama - Ojców - Grodzisko - Skała (dalej Tarnawa - Glanów - Wolbrom - Ogrodzieniec - Mstów)

- Szlak żółty: Krzeszowice - Szklary - Wierzchowie - Murownia - Dolina Prądnika - Dolina Sąspowska - Sąspów - Pieskowa Skała

- Szlak zielony: Dolina Sąspowska - Złota Góra - Park Zamkowy - willa "Pod Koroną" - Jaskinia Ciemna - Góra Okopy - Bar "Okienko" - Brama Krakowska - Park Zamkowy

- Szlak czarny: Złota Góra - Park Zamkowy - Chełmowa Góra - Jaskinia Łokietka

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na wakacyjną wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego! [wideo] - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto