Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na te choroby umiera najwięcej ludzi w Polsce. Chorujesz na jedną z nich?

redmf
Ludzie umierają na wiele różnych chorób. Są jednak takie schorzenia, które statystycznie są najczęstszą przyczyną zgonów. W Polsce wygląda to podobnie jak w pozostałych większych krajach świata. Co jest więc przyczyną największej liczby zgonów w naszym kraju?

>>>>>>>SPRAWDŹ
Ludzie umierają na wiele różnych chorób. Są jednak takie schorzenia, które statystycznie są najczęstszą przyczyną zgonów. W Polsce wygląda to podobnie jak w pozostałych większych krajach świata. Co jest więc przyczyną największej liczby zgonów w naszym kraju? >>>>>>>SPRAWDŹ
Ludzie umierają na wiele różnych chorób. Są jednak takie schorzenia, które statystycznie są najczęstszą przyczyną zgonów. W Polsce wygląda to podobnie jak w pozostałych większych krajach świata. Co jest więc przyczyną największej liczby zgonów w naszym kraju?

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

W powszechnym odbiorze za największą liczbę zgonów odpowiadają choroby nowotworowe. Dzieje się tak dlatego, że chorzy, których zaatakował rak, toczą długa walkę o swoje zdrowie. W wielu przypadkach niestety kończy się ona przegraną. Okazuje się jednak, że to nie nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów. Z dostępnych danych wynika, że palmę pierwszeństwa dzierżą w tym przypadku choroby układu krążenia.

Zgony w Polsce

Z raportu GUS wynika, że w 2021 roku w Polsce zmarło 519 517 osób, co oznacza wzrost o ponad 42 tys. w porównaniu z 2020 rokiem. Najwyższe natężenie zgonów zanotowano na przełomie marca i kwietnia oraz w grudniu 2021 roku. Jak podał GUS, średnia tygodniowa w 2021 roku wyniosła blisko 10 tys., natomiast w 2020 roku – nieco ponad 9 tys. zgonów.

Zwiększona w 2021 roku umieralność miała związek z pojawieniem się kolejnych fal pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 – podsumował GUS.

Polecamy

Najczęstsze przyczyny zgonów w 2021 roku:

  • choroby układu krążenia,
  • choroby nowotworowe,
  • przyczyny niedokładnie określone,
  • choroby układu oddechowego,
  • choroby układu trawiennego,
  • przyczyny zewnętrzne, pozostałe przyczyny,
  • COVID-19.

Choroby serca a liczba zgonów

Na czele chorób, które przyczyniły się do największej liczby zgonów, jak czytamy w medonet.pl, należą choroby serca. Chodzi m.in. o zawał serca, niewydolność serca czy choroba wieńcowa.

Miażdżyca

Miażdżyca rozwija się latami. Jej efektem jest między innymi ograniczenie przepływu naczyniowego. W wyniku miażdżycy narządy wewnętrzne są niedotlenione, nie otrzymują też odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Choroby naczyń mózgowych

Do chorób naczyń mózgowych zalicza się schorzenia, które wiążą się z chwilowym lub stałym zaburzeniem przepływu krwi w określonych częściach mózgu. Najczęściej mamy tu do czynienia z tętniakiem lub wylewem krwi do mózgu.

Polecamy

Nowotwory płuc

Nowotwory złośliwe tchawicy, oskrzeli oraz płuc stanowią czołówkę śmiertelnych chorób w Polsce. Częściej diagnozowane są one wśród mężczyzn niż kobiet. W Polsce rośnie liczba zgonów na nowotwory złośliwe.

COVID-19

W 2021 roku w Polsce niemal co piąty zgon był spowodowany koronawirusem.

Grypa i zapalenie płuc

Grypa szczególnie zagraża osobom w podeszłym wieku oraz pacjentom o osłabionym organizmie. Zapalenie płuc wymaga leczenia, by nie doprowadziło ono do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Nowotwór złośliwy jelita grubego

Nowotwory złośliwe związane z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego. Te nowotwory stanowią przyczynę zgonów osób powyżej 45 lat.

Cukrzyca

Cukrzyca związana jest ściśle związana z trzustką, czyli organem, który odpowiada za produkcję insuliny. Narażone na przedwczesny zgon są osoby, które lekceważą chorobę i nie stosują się do zaleceń lekarzy.

Choroby wątroby

Najczęściej schorzenia wątroby wiążą się z nadużywaniem alkoholu, wirusowym zapaleniem wątroby oraz z żółtaczką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto