Polecamy

Wczoraj (04 © Adam Zakrzewski / UM Torunia
[2/27]

Na osiedlu JAR w Toruniu powstanie nowy kościół. Poświęcenie i wbicie pierwszej łopaty pod budowę za nami [ZDJĘCIA]

Wczoraj (04.08) na tzw. osiedlu Jar odbyło się poświęcenie i wbicie pierwszej łopaty pod budowę kaplicy i domu parafialnego dla parafii św. Andrzeja Apostoła. Zobaczcie fotorelację z tego wydarzenia.

Świątynia powstanie u zbiegu ul. Watzenrodego i Grassera, w sąsiedztwie przedszkola. Hektar ziemi pod budowę przekazało miasto. W ciągu dwóch lat stanie tam najpierw kaplica i dom parafialny, a w kolejnych latach sam kościół. Młody proboszcz parafii, ksiądz Łukasz Skarżyński, nie czekając na solidne mury, zaczął już energicznie prowadzić pracę duszpasterską. Nabożeństwa są odprawiane pod drewnianą wiatą, zawiązał się wielopokoleniowy chór, a że Jar to młode osiedle, nie brakuje osób zainteresowanych chrztami, komuniami czy ślubami.

Zobacz także: Tak się bawią na kąpielisku w Mirakowie nad Jeziorem Chełmżyńskim [ZDJĘCIA]- Nie ulega wątpliwości, że najważniejsza jest wspólnota. Kościół rozumiany jako wspólnota ludzi wierzących: relacje między ludźmi i nasza relacja do pana Boga – mówił ks. biskup Wiesław Śmigiel. - Życzę Wam z całego serca, żeby wasz entuzjazm nie ustał i żeby ta wspólnota parafialna, którą tworzycie, wspólnota wiary, miłości i nadziei jednoczyła was i pomagała wam w budowie tej świątyni.

Uroczyste poświęcenie terenu pod budowę poprzedziła Msza św., odprawiona przez ks. Stanisława Majewskiego, dziekana dekanatu Toruń II, pod który podlega nowa parafia. Potem biskup toruński ks. Wiesław Śmigiel, prezydent Torunia Michał Zaleski i księża celebransi , a także mieszkańcy zgromadzeni na uroczystości , dokonali symbolicznego wbicia pierwszej łopaty. Wykonawcą inwestycji będzie toruńska firma Bud-Tech.

Zobacz także: Fireshow w ruinach zamku krzyżackiego. W niedzielę inscenizacji bitwy o zamek [ZDJĘCIA]- Jak pięknie, kiedy rzecz dzieje się w harmonii – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Mam na myśli harmonię obecności Państwa, mieszkańców osiedla zwanego Jarem. Jesteście tutaj ze swoim proboszczem, dzięki decyzji Rady Miasta Torunia hektar ziemi jest do dyspozycji parafian, aby wspólnym wysiłkiem wznieśli to, co jest parafii przynależne. To jest właśnie harmonia wspólnoty. Jesteście Państwo tymi, którzy pokazują, jak pięknie można myśleć o przyszłości własnych rodzin, kolejnych pokoleń i tych maluchów, które tutaj biegają dookoła, a w przyszłości, już jako uczniowie czy studenci, będą do tego kościoła chodzili.

Parafię św. Andrzeja Apostoła erygował w 2016 r. biskup Andrzej Suski, poprzedni ordynariusz diecezji toruńskiej. Konkurs architektoniczny na projekt nowego kościoła wygrał hiszpański architekt Miguela Angel Diaz. Jego koncepcja to trójnawowy kościół o współczesnej bryle z dwiema wieżami i dziedzińcem, ozdobiony na ceglanej elewacji barwnym freskiem.Wczoraj (04.08) na tzw. osiedlu Jar odbyło się poświęcenie i wbicie pierwszej łopaty pod budowę kaplicy i domu parafialnego dla parafii św. Andrzeja Apostoła. Zobaczcie fotorelację z tego wydarzenia.

Najnowsze wiadomości

reklama