Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mycie grobów w Poznaniu: Ile kosztuje czyszczenie pomnika na 1 listopada? [CENY]

AB
1 listopada 2019: Czyszczenie pomników przed Wszystkich Świętych można powierzyć specjalistom. Firmy sprzątające groby mają swoje skuteczne sposoby na mycie nagrobków. Mycie grobów - zobacz cennik? Seniorze - pamiętaj, że w Poznaniu jest bezpłatne mycie nagrobków. Jak zamówić tę usługę?
1 listopada 2019: Czyszczenie pomników przed Wszystkich Świętych można powierzyć specjalistom. Firmy sprzątające groby mają swoje skuteczne sposoby na mycie nagrobków. Mycie grobów - zobacz cennik? Seniorze - pamiętaj, że w Poznaniu jest bezpłatne mycie nagrobków. Jak zamówić tę usługę? pixabay
Wszystkich Świętych 2019 już 1 listopada. W ciągu najbliższych dni członkowie rodzin odwiedzą groby, aby umyć i wyczyścić pomniki. Jak umyć nagrobek, by go nie uszkodzić? Jakie środki zastosować do umycia pomnika? Co zrobić, gdy nie ma Ciebie na miejscu i nie zdążysz wyczyścić grobów swoich najbliższych na 1 listopada? Rozwiązaniem są firmy sprzątające, które oferują mycie grobów. Ile zapłacisz za wyczyszczenie nagrobka? Mycie grobów - zobacz ceny.

Specjalistyczna opieka nad nagrobkiem nie kosztuje mało. Ale dla osób, które mieszkają w innym mieście, czy też kraju jest to bardzo wygodna opcja.

Mycie grobów na Wszystkich Świętych - cennik: ile kosztuje sprzątanie nagrobka?

Firmy sprzątające na cmentarzach oferują m. in.:

  • mycie grobów profesjonalną myjką ciśnieniową;
  • woskowanie i polerowanie nagrobków;
  • prace ogrodnicze w bezpośredniej okolicy grobu;
  • odnawianie literek;
  • zapalenie znicza i ustawienie wiązanki kwiatów.

Za jednorazowe sprzątanie jednego nagrobka, możemy zapłacić od 80 zł w górę. Natomiast wraz z odnowieniem czy sprzątaniem dookoła - koszt rośnie, a ceny zaczynają się od 150 zł. Niektóre firmy oferują też wysyłanie dokumentacji - czyli zdjęć po wykonaniu prac.

Dla osób starszych oraz niepełnosprawnych są też bezpłatne usługi sprzątania nagrobków
Poznań VIVA senior: Z bezpłatnego sprzątania nagrobków do końca bieżącego roku mogą skorzystać poznaniacy, którzy ukończyli 80 lat i mieszkają samotnie albo z osobą długotrwale chorą czy też o ograniczonej sprawności. Usługa wykonywana jest na dwóch miejskich cmentarzach: Junikowie i Miłostowie. Zgłoszenia przez Poznań Kontakt: tel. 61 646 33 44 (po połączeniu należy tonowo wybrać 0).

Mycie grobów na Wszystkich Świętych: samodzielne sprzątanie nagrobków

Podpowiadamy, jak posprzątać nagrobek i wokół niego. By nie tracić na sprzątnie dużo sił i czasu, warto zabrać ze sobą kilka ważnych rzeczy:

  • rękawiczki;
  • szczotka;
  • ścierka;
  • gorąca woda w termosie;
  • skrobaczki;
  • środki bakteriobójcze;
  • detergenty;
  • pazurki ogrodnicze i grabie

Sprzątnie będzie się różnić w zależności od materiału, z którego jest wykonany nagrobek. Zawsze jeszcze przed czyszczeniem warto sprawdzić jego stan - wszelkiego rodzaju uszkodzenia, pęknięcia czy złuszczenia oznaczają że nagrobek potrzebuje opieki specjalisty. Wtedy najlepiej nie myć samodzielnie grobu, by nie uszkodzić go jeszcze bardziej.

Do czyszczenia pomnika z granitu potrzebujemy ciepłej wody z octem oraz gąbki. Jeżeli zabrudzenia są silne i chcemy użyć środków chemicznych - warto sprawdzić w niewidocznym miejscu jak działa detergent i odczekać chwilę. Przy sprzątaniu granitowego nagrobka nie wolno korzystać ze środków natłuszczających oraz past.

Nagrobki z lastryko są trudniejsze do czyszczenia. Ale za to można użyć do mycia więcej środków od tych stosowanych do nagrobków z granitu. Są to między innymi soda, płyn do mycia naczyń, ocet, a nawet amoniak. Do usuwania mchu można żyć druciaka

Metalowe litery i inne dekoracyjne elementy z czasem śniedzieją. Czyści się je pastą do metalu. Przyda się tutaj stara szczoteczka do zębów. Z pomocą gorącej wody (np. z termosu) łatwiej usuniemy ślady po wosku. Pazurki i grabie przydadzą się do sprzątania liści i chwastów wokół grobu.

Czytaj też: Pogoda na Wszystkich Świętych - co nas czeka?

Bezpieczny nagrobek: oto kilka porad przed Wszystkich Świętych:

  • Zainwestuj w schowek, najlepiej jeśli będzie zamykany na klucz. Możesz zamontować go pod ławeczką lub za grobowcem. Warto, by taki schowek był na stałe przymocowany do podłoża. W środku możesz trzymać kwiaty, wieńce, ozdoby i znicze
  • Umów się z osobami, które odwiedzają inne groby, by miały również baczenie na grobowiec będący pod twoją opieką
  • Przymocuj wieniec do tych elementów grobowca, które są związane z nim na stałe np. do kamiennego wazonu lub figurki
  • Jeśli zdecydujesz się na kwiaty zrezygnuj z umieszczania ich w donicy, którą można szybko i łatwo ukraść. Włóż je do kamiennego wazonu, zasyp piaskiem, spleć końcówki, by utrudnić wyjęcie.

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto