Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Msza, przemarsz, hymn i kwiaty. Tak Toruń obchodził Święto Niepodległości

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Także w Toruniu świętowano z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W mieście wiele się działo z tej okazji.

Zobacz wideo: Jak działa nowa Pracownia Kardiologii Inwazyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu?

od 16 lat

Obchodom wydarzeń z 11 listopada 1918 roku towarzyszyła w Toruniu złota polska jesień. Piękna pogoda zachęciła wielu torunian oraz turystów, którzy akurat odwiedzili miasto, do udziału w uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości: w Toruniu wiele się działo

Obchody w sobotę 11 listopada rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 przy ulicy Grudziądzkiej, przed obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918-1921. Podobna uroczystość odbyła się przed pomnikiem generała Józefa Hallera, u zbiegu ulicy Piastowskiej i placu św. Katarzyny.

Kolejnym punktem obchodów była uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym pw. św. Katarzyny. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji toruńskiej ks. bp Wiesław Śmigiel.

- 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość. W bardzo zróżnicowanej i podzielonej Polsce uznano zwierzchność wojskową Józefa Piłsudskiego i od tego momentu rozpoczął się bardzo długi proces scalania Polski i niwelowania podziałów, które przez lata utrwalali zaborcy. Pamiętajmy, że Ci, którzy świadomie pogłębiają podziały prowadzą do nienawiści, tak naprawdę szkodzą ojczyźnie - mówił w homilii bp Śmigiel.

Polecamy

Po mszy uczestnicy obchodów przemarsz sprzed kościoła garnizonowego, przez starówkę, na plac Rapackiego, przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po drodze mieli przystanek na Rynku Staromiejskim, przed Dworem Artusa. Odśpiewano tu hymn Polski w ramach szóstej odsłony akcji „Niepodległa do Hymnu”. W niebo pofrunęły przy tej okazji białe i czerwone balony.

Głównym punktem obchodów była uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W programie było oczywiście przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń, odegranie hymnu RP i podniesienie flagi. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień - marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego i prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

- Celebrujemy dzień wielkiego zwycięstwa sprzed 105 lat, który dzięki zbiorowemu wysiłkowi naszych przodków, ich głębokiej wierze w wolność i odrodzenie ojczyzny, ziściło marzenia wielu pokoleń o przywróceniu Polski na mapę Europy. 11 listopada oddajemy hołd wszystkim znanym i bezimiennym bohaterom, którym zawdzięczamy możliwość życia dziś w wolnym i niepodległym kraju. Gromadząc się pod biało–czerwonymi flagami manifestujemy narodową jedność i dumę ze wspólnej historii, pięknej tradycji i polskiej kultury. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami - podkreślał w przemówieniu marszałek Całbecki.

- Szukajmy wolnej Polski tam gdzie się da i jak często się da. W Toruniu odnajdziemy ją na pewno bez kłopotu, także w uśmiechniętym i wzruszającym klimacie naszego świątecznego spotkania u stóp pomnika kogoś wyjątkowego, bo ojca polskiej niepodległości Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tutaj wspólnie powtarzajmy słowa, które nas jednoczą: „Wolny Toruń w niepodległej Polsce! – wczoraj, dziś i na zawsze!” - mówił prezydent Zaleski.

Przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego był też Apel Pamięci i salwa honorowa. Po niej przed pomnikiem złożono kwiaty. Zabrzmiała też Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu toruńskiej Orkiestry Wojskowej.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Toruniu zorganizowano też piknik historyczny na Rynku Staromiejskim. Były między innymi pokazy grup rekonstrukcyjnych: pojazdów i umundurowania oraz koncert pieśni patriotycznych z balkonu Ratusza Staromiejskiego, a także poczęstunek grochówką.

Święto Niepodległości w Toruniu: obchody także w niedzielę 12 listopada

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Toruniu będą kontynuowane w niedzielę 12 listopada.

Polecamy

Oto program na ten dzień:

  • godzina 11 - zwiedzanie Fortu IV przy ulicy Chrobrego 86 (prezentacja elementów obronnych i zabezpieczeń antyszturmowych), po nim pokaz szturmu na fort (godzina 12) oraz ognisko;
  • godzina 12 - otwarcie wystawy w kościele pw. św. Michała Archanioła na Rybakach poświęconej bohaterowi Armii Krajowej, uczestnikowi wojny obronnej 1939 i kampanii francuskiej 1940, żołnierzowi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie ppor. Waldemarowi Szwiecowi „Robotowi” i odsłonięcie pamiątkowej tablicy jemu poświęconej w 80. rocznicę bohaterskiej śmierci;
  • godzina 12.30 - msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Michała Archanioła na Rybakach;
  • godzina 18 – koncert muzyki polskiej w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych w Kościele Garnizonowym pw. św. Katarzyny, wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto