Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo chętnych do wojska! Kim są terytorialsi? Jak dołączyć do WOT? Jakie zarobki?

Sara Watrak
Sara Watrak
Wojska Obrony Terytorialnej
Wzrasta zainteresowanie dołączeniem do Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak informuje rzecznik terytorialsów płk Marek Pietrzak, w ciągu trzech listopadowych weekendów do formacji wcielono ponad 1000 osób. Nowych członków ma także 8. Kujawsko-Pomorska Brygada. Chętnych nie brakuje, ale przyda się każda dodatkowa para rąk.

WOT w kujawsko-pomorskiem. Formacja liczy ponad ponad 1200 żołnierzy

8. Kujawsko-Pomorska Brygada liczy w sumie ponad 1200 osób. 27 listopada do struktur wcielono kolejnych 72 żołnierzy ochotników. Do WOT dołączają też kobiety.

- Obecnie w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie mamy ponad 250 kobiet - mówi szer. Paulina Ozdowska, rzeczniczka prasowa 8.K-PBOT.

Wśród nich chociażby 43-letnia Joanna Czerwińska, mama dwójki dzieci, która ukończyła studia psychologicznie, a na co dzień pracuje jako inspektor w kasynie. Rok temu zdecydowała się wstąpić do WOT. Oprócz wojska ma wiele innych zainteresowań.

– Przede wszystkim bardzo lubię spędzać czas z moją rodziną, dbać o nią i o dom. Ale lubię także jeździć na rowerze, spacerować, tańczyć – wymienia Joanna Czerwińska.

Czytaj także

Terytorialsami zostają ludzie w różnym wieku

- 35% żołnierzy należących do 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady to osoby poniżej 25. roku życia, a aż 13% stanowią studenci. Ale mamy też 18 żołnierzy po pięćdziesiątce - zdradza szer. Paulina Ozdowska.

Ponad 2/3 żołnierzy regionalnej brygady jest zatrudnionych. - Pozostali to uczniowie, studenci i osoby bezrobotne. 323 żołnierzy posiada wykształcenie wyższe - mówi szer. Paulina Ozdowska.

Kim są terytorialsi?

Terytorialsem może zostać każdy, nieważne, czy jest geodetą, kasjerem, elektrykiem czy dopiero zdobywa zawód. - W swoich szeregach mamy osoby zatrudnione w sektorze handlowym m.in. sprzedawców, ale również kolejarzy, tramwajarzy, ludzi związanych z budownictwem - wymienia szer. Paulina Ozdowska. Sporo jest pielęgniarek, ratowników medycznych, a także nauczycieli. Do WOT dołączają też cukiernicy, kelnerzy czy... kucharze, jak chociażby Mateusz Gorzka z Torunia. - W 2019 skończyłem szkołę zawodową o profilu kucharza, miesiąc po jej ukończeniu wstąpiłem w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej - mówi. Jest także członkiem Grupy Ratownictwa Specjalistycznego. Gdy ma chwilę wolnego czasu, można go spotkać na siłowni albo strzelnicy.

Polecamy

Jednym słowem: niezależnie od tego, czym zajmujesz się na co dzień, jeśli tylko chcesz pomóc lokalnej społeczności, możesz to zrobić. Tak jak Daniel Zamojski, który pracuje w Toruniu jako informatyk w zagranicznej firmie.

- Do WOT dołączyłem w styczniu 2019 roku. Od zawsze interesowałem się wojskowością, a ta formacja daje możliwość połączenia pracy zawodowej czy studiów z wojskiem - mówi.

Jego zdaniem każdy, kto spełnia wymogi psychofizyczne, może spróbować dołączyć do WOT. - Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy wcześniej nie mieli styczności z wojskiem.

Daniel ma wiele zainteresowań, pasjonują go nowinki techniczne, lubi sport, podróże, fotografię, a także górskie wędrówki. Oprócz służby w WOT należy do Ochotniczej Straży Pożarnej w jednej z podtoruńskich miejscowości. Mimo że jest dość zajętym człowiekiem nie zamierza rezygnować z WOT.

Trwa głosowanie...

Popierasz środowiska LGBT+?

- To doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje wartości takie jak: odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa oraz symboli narodowych czy po prostu pomoc drugiej osobie - uważa żołnierz.

WOT to coś więcej niż szkolenia na poligonie. Motto formacji brzmi "Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Jej celem jest przede wszystkim obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W Toruniu żołnierze zabezpieczali takie imprezy masowe jak Bieg Mikołajów.

- Terytorialsi zajmują się także dbaniem o groby czy pomniki oraz opieką nad weteranami AK - mówi Daniel Zamojski.

Polecamy

W ostatnim czasie brygady WOT skupiają się przede wszystkim na działaniach związanych z epidemią koronawirusa. Ich wsparcie jest nieocenione. Żołnierze pomagają policji w monitorowaniu osób przebywających na kwarantannie, asystują w pobieraniu wymazów od chorych czy uczestniczą w budowie szpitali tymczasowych. Terytorialsi dowożą także posiłki do najbardziej potrzebujących osób. Na początku epidemii patrolowali granice państwa.

- Podczas pierwszej fali koronawirusa zostałem oddelegowany na lotnisko w Bydgoszczy. Musiałem mierzyć temperaturę osobom, które przylatywały do Polski. Gdy parę dni później zamknęli lotniska, pomagałem w jednostce - wspomina Łukasz Losy z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady. Na co dzień studiuje wychowanie fizyczne oraz trenuje dwubój olimpijski. W ostatni weekend wziął udział w Mistrzostwach Polski, gdzie zdobył medale razem z pozostałymi żołnierzami dwuboistami. Jak mówi Łukasz Losy, służba w WOT nie przeszkadza mu w wykonywaniu codziennych obowiązków. - Śmiało można wstąpić do terytorialsów, nawet gdy pracujemy bądź studiujemy - twierdzi.

Nie przeocz

Jak zostać żołnierzem WOT?

Do WOT może dołączyć każdy zdrowy, niekarany, pełnoletni Polak. W ostatnim czasie zmienił się system rekrutacji.

- Powołane zostały zespoły rekruterów WOT. To doświadczeni żołnierze-opiekunowie, których zadaniem jest wspomóc kandydata i wspierać go od momentu podjęcia decyzji o wstąpieniu do służby do chwili stawienia się w jednostce na szkoleniu – mówi szer. Paulina Ozdowska.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Trwa ono 16 dni (dla ochotników niemających przeszkolenia wojskowego) lub 8 dni (dla osób, które miały wcześniej przeszkolenie wojskowe).

- Kandydat wybiera rekrutera z listy i kontaktuje się z nim. Rekruterzy pomagają wypełnić wniosek, zebrać dokumentację, odpowiadają na pytania – mówi szer. Paulina Ozdowska.

Później, zgodnie z umiejętnościami i wykształceniem ochotnika, przydzielane jest mu stanowisko służbowe. Następnie mają miejsce badania w pracowni psychologicznej. Po otrzymaniu rekomendacji ochotnik kierowany jest na przeszkolenie do jednostki. Po jego ukończeniu staje się żołnierzem WOT.

Polecamy

Wojska Obrony Terytorialnej: zarobki

Żołnierze WOT za swoją służbę otrzymują wynagrodzenie. Składa się ono z dwóch stawek:

  • 411 zł miesięcznie za gotowość. Warunkiem jest powołanie na minimum dwa dni szkolenia lub innych działań (np. kryzysowych).
  • Dodatkowo żołnierze otrzymują wynagrodzenie za każdy dzień szkolenia bądź realizacji zadań, w zależności od stopnia wojskowego. Dla przykładu – w przypadku szeregowego jest to 117,14 zł za dzień.
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mnóstwo chętnych do wojska! Kim są terytorialsi? Jak dołączyć do WOT? Jakie zarobki? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto