Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus w Toruniu na razie tylko intencjonalnie

Janusz Milanowski
Mieszkanie socjalne przy ul. Armii ludowej 77B oddane do użytku w zeszłym roku
Mieszkanie socjalne przy ul. Armii ludowej 77B oddane do użytku w zeszłym roku Jacek Smarz
Toruń przystąpił do programu „Mieszkanie plus”. Miasto podpisało w tej sprawie list intencyjny z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości SA.

Według magistratu, dzięki temu w Toruniu może powstać ponad 400 nowych mieszkań.
„Mieszkanie plus” to nowy rządowy program, który ma ułatwić Polakom tańszy wynajem mieszkań. Głównym jego filarem będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy , do którego mają trafić grunty skarbu państwa, w tym grunty gminne. Będzie także możliwość budowy mieszkań na gruntach prywatnych.
Według obietnic rządu, samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie w wysokości od 35 do 55 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych. Samorządy, spółki gminne i TBS-y będą mogły ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.
Program „Mieszkanie plus” przeznaczony jest dla osób i rodzin, które nie mogą dostać mieszkania komunalnego, a ich zarobki są zbyt niskie na to, żeby mieszkanie wynająć. Z programu skorzystają też osoby, które nie mogą dostać kredytu hipotecznego.
Rząd podkreśla, że prawo do ubiegania się o najem mają mieć wszyscy, choć preferowane będą osoby o niskich dochodach.

Wkład naszej gminy

Nasze miasto 27 października zgłosiło chęć uczestnictwa w tym programie. Toruń proponuje przeznaczyć na budowę mieszkań dwie nieruchomości położne przy ul. Okólnej 2-18 i Inowrocławskiej 3-19.
Pierwsza z nich ma powierzchnię ponad 3,2 tys. m kw. Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jej podstawowym przeznaczeniem jest wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa. Jej maksymalna wysokość to cztery kondygnacje nadziemne i nie więcej niż 15 m od poziomu terenu. Z kolei nieruchomość przy ul. Inowrocławskiej ma powierzchnię ponad 1,2 tys m kw. Również i tam można budować mieszkania, ale jedynie w budynkach trzykondygnacyjnych.
Obydwie działki są uzbrojone w infrastrukturę techniczną i mają dostęp do sieci zaopatrujących w wodę i odprowadzających ścieki, energię elektryczną, gaz oraz sieci telekomunikacyjne. Na działce przy Okólnej można wybudować około 370. Natomiast przy ul. Inowrocławskiej - około 36 mieszkań.

20 zł za metr

Według założeń programowych mają to być tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanymi mieszkaniami będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego.

Potrzeby Torunia

Kiedy w Toruniu powstaną pierwsze tego typu mieszkania? - Na razie podpisaliśmy tylko list intencyjny, więc jest zbyt wcześnie, by mówić o konkretach - powiedziała Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.
Obecnie w naszym mieście 120 rodzin czeka na lokal mieszkalny, a 69 na socjalny. Ponadto 125 rodzin potrzebuje lokali socjalnych z tytułu wyroków eksmisyjnych. W tym roku do ZGM wpłynęło niespełna 300 wniosków spełniających kryterium dochodowe. Obecnie komisja mieszkaniowa jest w trakcie tworzenia list na rok 2017.
Rzeczniczka informuje, że Toruń od lat realizuje gminny program budownictwa mieszkaniowego. W jego efekcie, miasto oddaje co roku ok. 100 mieszkań. To nie wszystko. W wyniku realizacji „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Toruń na lata 2015 - 2019” powstanie 378 mieszkań. W zeszłym roku pozyskano 92 nowe mieszkania (ul. Armii Ludowej 77B - 35 lokali mieszkalnych, Armii Ludowej 75 A, B - 57 lokali mieszkalnych wspólnie z TTBS).
W tym roku toruńskie rodziny odebrały klucze do 20 nowych lokali komunalnych przy ul. Drzymały 15, a 16 do mieszkań przy ul. Chłopickiego. Kolejnych 20 mieszkań powstaje obok Drzymały 15.
Nowe mieszkania powstają przy ul. Poznańskiej 294 c (dwa budynki - 108 lokali mieszkalnych ), ul. Guliwera 13-15 (22 lokale mieszkalne w przyszłym i następnym roku).
Planowana jest również dalsza zabudowa mieszkaniowa na terenie Glinek przy ul. Poznańskiej 294 a, gdzie ma powstać 18 budynków.
Według danych ma koniec września br. Toruń liczy ponad 185, 7 tys. stałych mieszkańców. Natomiast liczba osób zameldowanych w na pobyt czasowy wynosi 5 848 .

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto