Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus w Toruniu: 2046 chętnych na 320 "M". Trzecie miejsce w kraju!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
2046 wniosków od kandydatów na 320 mieszkań - takim wynikiem zakończył się nabór chętnych na Mieszkanie Plus w Toruniu. - Po Krakowie i Katowicach to trzeci wynik w kraju, jeśli chodzi o liczbę wniosków - mówi Katarzyna Fiuk, rzecznik PFR Nieruchomości.

Zobacz wideo: Takie mają być zasady emerytur stażowych.

Rządowy program Mieszkanie Plus w Toruniu cieszy się dużym zainteresowaniem. Bloki wybudowano już przy Okólnej, na toruńskim lewobrzeżu. Mieszkań jest 320. Tymczasem wniosków w naborze wpłynęło aż 2046! Jak nietrudno policzyć, o jeden lokal w tym momencie stara się ponad 6 kandydatów.

Nabór w Toruniu trwał od 6 do 30 września. Zainteresowani śledzili zasady i terminy. Aż 1066 wniosków złożono już pierwszej doby naboru. Łącznie zaś złożono 2046 wniosków. Teraz rozpoczynają się dalsze etapy procedury: weryfikacja pod kątem kryteriów społecznych, prowadzona przez toruński samorząd oraz weryfikacji pod kątem zdolności czynszowej. Ten drugi etap przeprowadzi już inwestor.

Toruń na tle kraju: trzeci wynik pod względem liczby wniosków

- Po Krakowie i Katowicach to trzeci wynik w kraju, jeśli chodzi o liczbę wniosków - mówi o toruńskim rezultacie "Nowościom" Katarzyna Fiuk, rzecznik PFR Nieruchomości.

Najwięcej wniosków do programu Mieszkanie Plus było jak dotąd w Krakowie - 2576 (na 481 mieszkań). Na drugim miejscu znalazły się Katowice z wynikiem 2116 wniosków (na 513 lokali). Toruń jest trzeci.

-Dużo wniosków było też w Radomiu. Tam złożono ich 1139, a mieszkań jest 124. Podobne proporcje były w Świdniku - 1035 wniosków od zainteresowanych na 109 mieszkań - wylicza rzeczniczka PFR Nieruchomości. - W pozostałych miejscowościach, takich jak np. Mińsk czy Września, wniosków było poniżej 700.

Dodajmy, że miejsca na podium Toruniowi nikt już raczej w br. nie odbierze. W 2021 roku bowiem w ramach programu nabór prowadzony będzie już tylko w Nowym Targu. Z racji wielkości tego miasta nie należy się raczej spodziewać większej ilości kandydatów niż w Toruniu.

Wykończone mieszkania pod klucz. Czynsz: średnio 26 zł za metr kwadratowy

Przypomnijmy, że przy ul. Okólnej w Toruniu powstaje 320 mieszkań w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Lokale mieszczą się w 8 czterokondygnacyjnych blokach. Aby tu zamieszkać, nie potrzeba wkładu własnego ani kredytu. Przyszli najemcy otrzymają klucze do lokalu już z wykończeniem; po stronie lokatora będzie jedynie zabudowa kuchenna i wyposażenie w meble oraz RTV/AGD.

Średnia stawka czynszu wynosi tutaj 26 zł/mkw. (koszty te dotyczą utrzymania nieruchomości wspólnych: terenu osiedla, parkingów, zieleni, napraw i remontów, etc.) plus zaliczka na koszty eksploatacji 5,5 zł/mkw. Oczywiście, płacić trzeba będzie indywidualne rachunki (woda, prąd, ogrzewanie, wywóz nieczystości, itp.). Najemcy mają prawo ubiegać się o dopłaty do czynszu. W Toruniu 4-osobowa rodzina otrzyma nawet 450 zł miesięcznie takiego wsparcia.

Uwaga! Nie ma żadnych limitów zarobków dla osób starających się o mieszkanie z filaru rynkowego. Można starać się o mieszkanie nawet wtedy, jeżeli nie spełnia się żadnego kryterium pierwszeństwa.

Kto może liczyć na preferencje? Szczegóły punktacji przy naborze w Toruniu

Jakie są te kryteria pierwszeństwa w Toruniu? Przypomnijmy. Zgodnie z decyzją toruńskiego samorządu na pierwszeństwo możesz liczyć, jeżeli:

Posiadasz wkład oszczędnościowy, gromadzony na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe, którego imienny dowód stanowi książeczka mieszkaniowa wystawiona do dnia 23 października 1990 r. – 2 pkt

W gospodarstwie domowym są dzieci – po 2 pkt na każde dziecko;

W skład gospodarstwa domowego wchodzi osoba do16 roku życia legitymująca się orzeczeniem o niepełnosprawności określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573) – 5 pkt

W skład gospodarstwa domowego wchodzi osoba powyżej 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem w zależności od stopnia niepełnosprawności określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych: w stopniu znacznym – 5 pkt, umiarkowanym – 3 pkt, lekkim – 1 pkt.

Żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Toruniu lub pobliskiej miejscowości – 3 pkt

Jeżeli osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego jest stroną umowy najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy i zobowiąże się do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia tego lokalu w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy najmu mieszkania przez najemcę – 5 pkt

Najemca mieszka w budynku przeznaczonym do rozbiórki w związku z realizacją inwestycji gminnych – 3 pkt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto