Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Chojnice chce przejąć dworzec od PKP

Wojciech Piepiorka
Miasto Chojnice ma być pierwszym samorządem na Pomorzu, który przejmie od PKP dworzec kolejowy w mieście. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu kilku, najdalej kilkunastu tygodni budynek przejdzie na własność lub w wieczyste użytkowanie miasta.

- O przejęcie dworca staramy się od kilku lat - mówi Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic. - Ostatnio wysłaliśmy w tej sprawie pismo do spółki PKP Dworce Kolejowe. Napiszę też do nowego wiceministra infrastruktury Andrzeja Massela. Do tej pory nie było drogi prawnej, by skomunalizować nasz dworzec. Teraz taka możliwość się pojawiła i, korzystając z niej, możemy być jednym z prekursorów w tej dziedzinie w Polsce.

Możliwość przekazania dworców gminom dała nowelizacja ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych, która właśnie weszła w życie. Najważniejsze warunki to umorzenie przez samorząd zaległości PKP z tytułu podatków od nieruchomości i zapewnienie pomieszczeń na kasy biletowe, poczekalnie czy biura.

Jak mówi Finster, dworzec w mieście zdecydowanie odbiega od, jak to nazywa, "standardów chojnickich".
- Powinien być wizytówką miasta, jak Stary Rynek, ratusz czy średniowieczne zabytki - przekonuje. - Chcemy przejąć i postarać się o remont nie tylko samego dworca, ale też placu manewrowego przed nim. Potrzeba nam będzie na to kilka milionów złotych. Kwestia przyszłości to z kolei likwidacja pierwszego i drugiego peronu i zbudowanie tam węzła przesiadkowego.

Właścicielem dworca w Chojnicach od 1 grudnia 2010 r. jest spółka PKP Dworce Kolejowe.
- Przejęcie dworców przez samorządy zagwarantuje, że te budynki przestaną straszyć - mówi pomorski poseł PO Stanisław Lamczyk, który pracował nad zmianami w ustawie w sejmowej Komisji Infrastruktury. - W Polsce remontuje się teraz 30 dworców, ale przebiega to w zbyt wolnym tempie. Przez ostatnie 20 lat nic się w tym temacie nie działo i jeśli nie zmienilibyśmy ustawy, degradacja kolejowego majątku nadal by postępowała.

Poseł Stanisław Lamczyk:
Nowe przepisy pozwalają samorządom na przejęcie na własność lub w wieczyste użytkowanie niestrategicznych dworców. Ma się to odbywać bezpłatnie. Pozwoli to uchronić budynki dworców od niszczenia, a samorządom wykorzystać je na swoje potrzeby. Są gminy, które chcą na dworcach umieszczać biblioteki, punkty informacji turystycznej czy komendy straży miejskiej. Warunek jest taki, żeby samorządy zagwarantowały pomieszczenia na funkcjonowanie kolejowych zadań dworców: kas biletowych, poczekalni czy biur. Wcześniej trzeba wydzielić też działkę, bo nie może ona obejmować gruntów zajętych przez linie kolejowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto