Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura w Toruniu. Tak było kiedyś! Może rozpoznacie się na zdjęciach? Jak będzie w tym roku?

Tak wyglądały matury w 2019 i 2018 roku w Toruniu!
Tak wyglądały matury w 2019 i 2018 roku w Toruniu! Jacek Smarz
Gdyby nie koronawirus, tegoroczni maturzyści mieliby już za sobą obowiązkowe testy z języka polskiego i matematyki. Z uwagi na epidemię egzaminy dojrzałości zostały przełożone o ponad miesiąc i zredukowane do części pisemnej. Rozpoczną się 8 czerwca maturą pisemną z polskiego. We wtorek 9 czerwca odbędzie się sprawdzian z matematyki, a w środę 10 czerwca z angielskiego. Na internetowej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej można znaleźć szczegółowy harmonogram egzaminów z poszczególnych przedmiotów. Maturalny maraton zakończy się 29 czerwca.

Jak do przeprowadzenia matur przygotowują się szkoły? Na razie - według dotychczas obwiązujących zasad, w oczekiwaniu na szczegółowe wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące organizacji egzaminów w nowym reżimie związanym z epidemią.

Warto przeczytać

Wiadomo, że konieczne będą dezynfekcja dłoni oraz zasłanianie ust i nosa maseczką przynajmniej do momentu wejścia do sali egzaminacyjnej (te zalecenia, wstępnie zapowiedziane przez ministra Dariusza Piontkowskiego, jeszcze zostaną potwierdzone) i że egzaminowanie odbywać się będzie z zachowaniem ściśle określonej odległości między zdającymi.

- To oznacza, że najpewniej trzeba będzie przygotować więcej sal, a co za tym idzie, zatrudnić więcej osób nadzorujących przebieg egzaminów - mówi dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu Małgorzata Białek. - Czekamy też na wytyczne, jak wpuszczać maturzystów do sal i jak przeprowadzić losowanie miejsc.

Także dyrektor toruńskiego III LO Andrzej Więckowski przyznaje, że dopiero ścisłe określenie, ile powierzchni powinno przypadać na jednego zdającego, pozwoli obliczyć, ile zespołów nadzorujących trzeba będzie skompletować. Im szybciej będzie to znane, tym łatwiej będzie znaleźć i zatrudnić dodatkowe osoby spoza szkoły.

- Wprawdzie na maturach zawsze obowiązywało ustawienie stolików w takich odległościach, by mieć gwarancję, że maturzyści pracują samodzielnie, ale nie było to określone co do centymetra - mówi dyrektor III LO, gdzie egzamin dojrzałości zdawać ma około 150 osób, w tym te, którym rok temu powinęła się noga.

Warto przeczytać

W IV LO do matury przystąpić ma 163 absolwentów. Właśnie - pojedynczo, każdy o innej, umówionej godzinie - przychodzą do szkoły po świadectwa jej ukończenia. Odbierają je od wychowawców z zachowaniem odpowiedniego dystansu i reżimu sanitarnego, w maseczkach rękawiczkach.

- Chodzi o aspekt emocjonalny. Odbiór świadectwa to ważne dla naszych absolwentów wydarzenie, chcemy, by mimo wszystko takim pozostało w ich pamięci - mówi dyrektorka „Czwórki”.

Aby zdać w tym roku maturę, trzeba uzyskać 30 procent punktów z egzaminów pisemnych z języka polskiego, matematyki i nowożytnego języka obcego na poziomie podstawowym oraz podejść do dowolnie wybranego egzaminu na poziomie rozszerzonym - przypomina portal terazmatura.pl. Dodatkowo absolwenci szkół i oddziałów, w których naucza się języka mniejszości narodowej, przystąpią do egzaminu z tego języka.

Trwa głosowanie...

Czy matury rozpoczną się 8 czerwca?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto