Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz wysoki cholesterol? Musisz obniżyć trójglicerydy! Jak to zrobić domowymi metodami?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Nadmierna tkanka tłuszczowa jest problemem, z którym boryka się coraz szersze grono Polaków. W badaniach krwi są sprawdzane wartości obecności m.in. cholesterolu właściwego, a także trójglicerydów. Te są kluczowe przy odpowiednim stężeniu, aby organizm działał prawidłowo. Co się dzieje, jeśli mamy wysoki cholesterol i za dużo trójglicerydów? Jak obniżyć ich poziom? Wyjaśniamy >>>
Nadmierna tkanka tłuszczowa jest problemem, z którym boryka się coraz szersze grono Polaków. W badaniach krwi są sprawdzane wartości obecności m.in. cholesterolu właściwego, a także trójglicerydów. Te są kluczowe przy odpowiednim stężeniu, aby organizm działał prawidłowo. Co się dzieje, jeśli mamy wysoki cholesterol i za dużo trójglicerydów? Jak obniżyć ich poziom? Wyjaśniamy >>>Pixabay
Nadmierna tkanka tłuszczowa jest problemem, z którym boryka się coraz szersze grono Polaków. W badaniach krwi są sprawdzane wartości obecności m.in. cholesterolu właściwego, a także trójglicerydów. Te są kluczowe przy odpowiednim stężeniu, aby organizm działał prawidłowo. Co się dzieje, jeśli mamy wysoki cholesterol i za dużo trójglicerydów? Jak obniżyć ich poziom?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Trójglicerydy - co to?

Jeśli chcemy poprawić swoje zdrowie, koniecznie musimy obniżyć cholesterol LDL lub poprawić cholesterol HDL. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy zbyt wysoki poziom trójglicerydów. Czym są trójglicerydy? Pod tą nazwą kryją się tłuszcze proste i złożone, które organizm wykorzystuje do budowania tkanki tłuszczowej oraz do zdobywania energii. Są wytwarzane z kwasów tłuszczowych oraz węglowodanów bezpośrednio w wątrobie. Jednakże w większości trafiają do organizmu poprzez odpowiednie pożywienie. Zbędna, zbyt duża część trójglicerydów odkłada się w tkance tłuszczowej. Trójglicerydy, podobnie jak cholesterol całkowity odpowiadają za stan skóry oraz powstrzymują ubytki wody ze skóry.

Polecamy

Choroby a za dużo trójglicerydów

Jeśli mamy problem z trójglicerydami, może to prowadzić do szeregu chorób. Wśród nich wymienia się:

  • cukrzycę typu II;
  • zawał serca;
  • Otyłość;
  • stłuszczenie wątroby;
  • udar mózgu;
  • miażdżycę naczyń;
  • niedoczynność tarczycy.

Ile trójglicerydów to za dużo?

Poziom trójglicerydów sprawdza się poprzez badanie krwi. Szacuje się, że górną granicą dopuszczalnego stężenia jest 150 mg/dl. Jeśli pomimo starań, które zostaną opisane w dalszej części artykułu, wciąż poziom trójglicerydów będzie nazbyt wysokim, najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się ze specjalistą.

Polecamy

Jak obniżyć poziom trójglicerydów?

Obniżenie stężenia trójglicerydów wymaga przede wszystkim zmiany nawyków żywieniowych. Dzięki dobraniu odpowiedniej diety możemy regulować tkankę tłuszczową. Zazwyczaj wystarczy połączyć to ze zmianą stylu życia, choć nic nie stoi na przeszkodzie, że również wspomóc się suplementacją produktów, które regulują poziom trójglicerydów.

Dieta przy trójglicerydach - jaka jest odpowiednia?

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta w przypadku zwalczania nadmiernego stężenia trójglicerydów? Przede wszystkim zaleca się zastępowanie tłuszczów zwierzęcych tłuszczami roślinnymi. W związku z tym możemy postawić np. na olej rzepakowy zamiast smalcu. Wśród najistotniejszych rad żywieniowych wymienia się:

  • unikanie używek (alkoholu);
  • rezygnację ze smażonych potraw;
  • picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie;
  • zmniejszenie spożycia cukrów (przede wszystkim prostych);
  • rezygnację z gotowych, przetworzonych produktów.

Polecamy

Oprócz tego powinniśmy trzymać się proporcji żywieniowych, z których 60% stanowią węglowodany, 30% tłuszcze oraz 10-15 procent stanowi białko.

Dobry i zły cholesterol?

Na koniec warto wspomnieć o tzw. złym i dobrym cholesterolu. Określenia te nie oznaczają, że powinniśmy mieć tylko jeden z nich. W zasadzie oba są potrzebne, jednak LDL, cholesterol "zły" w nadmiernym stężeniu może doprowadzić do odkładania się cholesterolu w ścianach tętnic. Tym samym sprzyja on tworzeniu się blaszki miażdżycowej. Jednak w odpowiedniej ilości wspiera transfer i syntezę np. witaminy D. Z kolei HDL jest tzw. dobrym cholesterolem i powstaje w wątrobie. Dzięki niemu usuwany jest nadmiar cholesterolu z tanek i narządów bezpośrednio do wątroby. Co więcej, zapobiega on powstawaniu blaszki miażdżycowej poprzez powstrzymywanie cholesterolu od odkładania się na ściankach tętnic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto