Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz te objawy? To oznacza wyścig z czasem. Masz tylko 6 godzin, aby uratować zdrowie i życie

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych jest udar mózgu. W ostatnich latach ryzyko jego pojawienia się dotyka coraz młodszych osób. Co zrobić, aby tego uniknąć? Kiedy jest to szczególnie niebezpieczna dolegliwość? Jakie działania należy podjąć, jeśli pojawi się udar mózgu? SPRAWDŹCIE! >>>
Jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych jest udar mózgu. W ostatnich latach ryzyko jego pojawienia się dotyka coraz młodszych osób. Co zrobić, aby tego uniknąć? Kiedy jest to szczególnie niebezpieczna dolegliwość? Jakie działania należy podjąć, jeśli pojawi się udar mózgu? SPRAWDŹCIE! >>>Pixabay
Jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych jest udar mózgu. W ostatnich latach ryzyko jego pojawienia się dotyka coraz młodszych osób. Co zrobić, aby tego uniknąć? Kiedy jest to szczególnie niebezpieczna dolegliwość? Jakie działania należy podjąć, jeśli pojawi się udar mózgu?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Jak poważnym problemem jest udar mózgu?

Badania statystyczne jasno i dobitnie pokazują, że udar mózgu jest poważnym problemem w naszym kraju. Jak bardzo? Według badań mniej więcej co 6,5 minuty udar mózgu dotyka jednego mieszkańca naszego kraju. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, może to doprowadzić nie tylko do pogorszenia zdrowia, ale nawet i śmierci.

Polecamy

Kogo dotyka udar mózgu?

Co do zasady zwykło się uznawać, ze wśród głównych czynników udaru mózgu występuje wiek. Choć faktycznie najczęściej ten problem dotyka osoby w podeszłym wieku, statystyki nieubłaganie wskazują na to, że udar mózgu atakuje coraz młodsze osoby. Wśród innych źródeł udaru wskazuje się m.in. uwarunkowania genetyczne oraz styl życia. Co dokładnie?

Jakie zachowania sprzyjają udarowi mózgu?

Nie tylko genetyka stwarza poważne ryzyko zachorowania. W przypadku sposobu życia wskazuje się na kilka rzeczy, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Udar mózgu będzie bardziej prawdopodobny, jeśli:

  • palimy papierosy,
  • niezdrowo się odżywiamy,
  • nadmiernie spożywamy alkohol,
  • nie jesteśmy zbytnio aktywni fizycznie.

Polecamy

Udar mózgu a inne schorzenia

Problem udaru mózgu częściej pojawia się, jeśli chory cierpi na inne schorzenia. Wśród najważniejszych problemów wskazuje się takie problemy zdrowotne jak:

  • zakrzepica (nieleczona przede wszystkim);
  • otyłość;
  • choroba wieńcowa;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • miażdżyca;
  • wysoki cholesterol;
  • bezdech senny.

Polecamy

Objawy udaru mózgu

Przejdźmy jednak do wyjaśnienia tego, jak rozpoznać udar mózgu. Wbrew pozorom komplet objawów, choć każde z osobna świadczą o różnych schorzeniach, jasno sygnalizuje nam, że ma miejsce udar mózgu. Powinniśmy zwrócić uwagę na następujące dolegliwości:

  • drętwienie twarzy;
  • ostre bóle oraz zawroty głowy;
  • duszności;
  • nieprawidłowy rytm serca;
  • niedowład kończyn - jednostronny;
  • zaburzenie mowy, widzenia bądź czucia;
  • trudność w utrzymaniu równowagi.

Należy pamiętać o tym, że stopień nasilenia i rodzaj symptomów zależy też od tego, jakiej części mózgu dotyczy uszkodzenie podczas udaru.

Polecamy

Co zrobić, jeśli pojawi się udar mózgu?

Wszelkie niepokojące sygnały powinny zaowocować konkretną reakcją z naszej strony. Kluczowe jest to, aby jak najszybciej podjąć działania ratujące życie, ponieważ objawy, które nie ustępują samoistnie, oznaczają bezpośrednie zagrożenie nie tylko zdrowia, ale i życia. Kluczowe jest, aby już w ciągu pierwszej godziny chory trafił do szpitala na diagnostykę. Jeśli jednak to nie jest możliwe, wciąż mamy czas na uratowanie go. Jak to wygląda w praktyce?

Tylko 6 godzin na działanie - dlaczego to tak ważne?

Diagnostyka w ciągu pierwszej godziny znacząco przyśpiesza ratowanie życia. Jednak w praktyce są jeszcze dwa przedziały czasowe, które są kluczowe dla uratowania życia osoby z udarem mózgu. Po pierwsze jest to wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Jest to tzw. wprowadzenie trombolizy dożylnej, które powinno odbyć się w ciągu czterech i pół godziny od wystąpienia objawów. Poza tym liczy się również mechaniczne udrażnianie żył, czyli trombektomia. Tu mamy wspomniane 6 godzin na reakcję. Choć obecnie jest szansa na wydłużenie tego czasu, w praktyce od wystąpienia objawów udaru mózgu mamy sześć godzin na stanowczą i konkretną reakcję. Im szybciej zareagujemy, tym mniejsze będą obrażenia mózgu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto