Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz tę grupę krwi? Kleszcze nie zaatakują! Możesz bezpiecznie spacerować po lesie

wt
Kleszcze w polskich lasach stwarzają wysokie ryzyko zakażenia boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu. Często nieświadomie po powrocie do domu, przynosimy je ze sobą. Okazuje się, że jedna grupa krwi zniechęca te owady do ataku. Jaka konkretnie? 
Oto szczegóły!

WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Kleszcze w polskich lasach stwarzają wysokie ryzyko zakażenia boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu. Często nieświadomie po powrocie do domu, przynosimy je ze sobą. Okazuje się, że jedna grupa krwi zniechęca te owady do ataku. Jaka konkretnie? Oto szczegóły! WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Kleszcze w polskich lasach stwarzają wysokie ryzyko zakażenia boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu. Często nieświadomie po powrocie do domu, przynosimy je ze sobą. Okazuje się, że jedna grupa krwi zniechęca te owady do ataku. Jaka konkretnie? Oto szczegóły!

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Wiosna i miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystania z form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru, zwiększają równocześnie ryzyko pokąsania przez kleszcze mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.

Polecamy

Atak kleszczy 2023. Jak ochronić się przed kleszczami?

Kleszcze już zaczęły sezon. Sezon aktywności kleszczy rozpoczyna się bowiem, gdy temperatura osiąga około 5-7 stopni Celsjusza. Sezon na kleszcze kończy się dopiero wraz z pierwszymi przymrozkami.

Nas na razie chronią ubrania, ale dla zwierząt kleszcze już teraz mogą być tak samo groźne, jak wiosną czy latem. Lekarze zalecają stosowanie preparatów przeciw kleszczom. Najlepsze są te z permetryną, które mają działanie podwójne: odstraszające i zabijające. Chronią nawet przez cztery tygodnie. Wystarczy je nanieść na skórę zwierzęcia między łopatkami.

Jednak za najskuteczniejszą ochronę przed kleszczami lekarze uważają szczepionki. Stosuje się je dwustopniowo w odstępach od trzech do pięciu tygodni, a potem raz w roku wykonuje się szczepienie przypominające.

Najczęściej stosuje się antybiotyki. Leczenie trwa od 14 do 28 dni. Przy braku ustąpienia objawów terapia musi być kontynuowana.

Kleszczowe zapalenie mózgu to groźna choroba odkleszczowa, która może prowadzić do niepełnosprawności lub nawet śmierci. Strach jest jednak często wyolbrzymiony. Borelioza w zaawansowanym stadium faktycznie jest trudna do wyleczenia (prowadzi do destrukcji układu stawowego, zmian w układzie nerwowym, wywołując np. objawy przypominające depresję).

Skutecznym sposobem na walkę z KZM są szczepionki. A niebezpieczeństwo jest duże, bo kleszcze można spotkać wszędzie, gdzie jest choć skrawek zieleni. Nosicielem KZM może być nawet już co szósty kleszcz.

Naturalne sposoby ochrony ludzi przed kleszczami?

  • Ponieważ kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, dlatego na spacer lepiej wybierać się koło południa. I chodzić środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków, bo wbrew utartej opinii kleszcze nie spadają z drzew, ale czają się właśnie w trawach i krzakach.
  • Posmarować się olejkami, których zapachów kleszcze nie lubią, a są to: goździkowy, cytronelowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy, szałwiowy, z trawy.
  • Intensywna woń czosnku zmieszana z zapachem naszego potu to także dobra broń przeciwko komarom.
  • Naturalną ochroną jest też higiena. Kleszcze wabi ludzki pot. Wabikiem są jednak także wody toaletowe i pachnące kosmetyki (szczególnie o zapachu wanilii lub kokosa). A więc mycie, ale bez użycia perfumowanych mydeł.
  • Na pewno jakąś barierą dla kleszczy jest też odpowiednie ubranie: długie spodnie, długi rękaw, czapka z daszkiem lub kapelusz. Najlepiej w jasnym kolorze.
  • Warto dbać też o dietę bogatą w witaminę B, która zmienia zapach potu na mniej przyjemny dla kleszczy. Nie może w niej zabraknąć pestek słonecznika, drożdży, zbóż.

MASZ TĘ GRUPĘ KRWI? WEDŁUG BADAŃ MOŻESZ UNIKNĄĆ UGRYZIENIA KLESZCZA I CHOROBY>>>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto