Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz takie niepokojące objawy? Tak stres wpływa na Twój organizm!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Stres jest źródłem wielu problemów zdrowotnych, z którymi współcześnie borykają się ludzie. Zarówno problemy ze snem, wahania nastrojów, jak i agresja to częste objawy nadmiernego stresu. Organizm w ten sposób komunikuje nam, że jest przeciążony. Te niezwykle ważne sygnały nie powinny być przez nas ignorowane. Zamiast tego powinniśmy rozpoznać zgubne skutki stresu.


WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Stres jest źródłem wielu problemów zdrowotnych, z którymi współcześnie borykają się ludzie. Zarówno problemy ze snem, wahania nastrojów, jak i agresja to częste objawy nadmiernego stresu. Organizm w ten sposób komunikuje nam, że jest przeciążony. Te niezwykle ważne sygnały nie powinny być przez nas ignorowane. Zamiast tego powinniśmy rozpoznać zgubne skutki stresu. WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Pixabay
Stres jest źródłem wielu problemów zdrowotnych, z którymi współcześnie borykają się ludzie. Zarówno problemy ze snem, wahania nastrojów, jak i agresja to częste objawy nadmiernego stresu. Organizm w ten sposób komunikuje nam, że jest przeciążony. Te niezwykle ważne sygnały nie powinny być przez nas ignorowane. Zamiast tego powinniśmy rozpoznać zgubne skutki stresu.

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Nie ma wątpliwości, że współcześnie człowiek jest narażony na stres. Jego źródłem może być wiele rzeczy, począwszy od trudnej sytuacji w domu, poprzez problemy w pracy, a skończywszy na innych kłopotach zdrowotnych. Bardzo często to właśnie stałe trwanie w napięciu, ciągły pośpiech powodują u człowieka przewlekły stres. Stan ten zaś wyraźnie pogarsza nie tylko nasze samopoczucie i relacje z innymi, ale również wyraźnie może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Warto przeczytać

Stres motywuje, ale tylko do pewnego stopnia

Odczuwany przez nas stres może być czymś dobrym. Wbrew pozorom potrafi on nas zmotywować do działania, ratując przed nieraz destrukcyjnymi zachowaniami. Pozytywne jego skutki są jednak widoczne jedynie w ograniczonym stężeniu. Jeśli dochodzi do wyraźnego zwiększenia poziomu stresu, może on nas niszczyć. W pewnym momencie stałe napięcie oddziałuje zarówno na sferę psychiczną, jak i fizyczną. To można zauważyć, obserwując objawy i reakcje organizmu. Na co warto zwrócić uwagę?

Stres — przyczyny tego, że odczuwamy stres

Sytuacje stresowe mogą być związane z różnymi czynnikami. Każdy człowiek z zasady w różnym stopniu stresuje się nawet podobnymi do siebie wydarzeniami, choć bez wątpienia są wydarzenia, których pojawienie się jest wyraźnie bardziej stresogenne. Psychiatrzy badający problem stresu przedstawiają różnorodne klasyfikacje wydarzeń uznawanych za szczególnie uciążliwe. Obecnie uznaje się, że najbardziej stresujące sytuacje to:

  • śmierć partnera,
  • śmierć innej bliskiej osoby,
  • rozwód,
  • separacja,
  • pobyt w więzieniu,
  • choroba nieuleczalna bądź taka, której przebieg jest wyjątkowo ciężki,
  • obrażenia ciała,
  • pojednanie z partnerem,
  • ślub,
  • utrata pracy zarówno poprzez zwolnienie, jak i w związku z przejściem na emeryturę.

Polecamy

Skutki stresu — do czego prowadzi długotrwałe napięcie?

Długotrwały stres bardzo często jest przyczyną wielu uciążliwych chorób. Z zasady uznaje się, że ciągłe napięcie jest groźne dla organizmu, którego odporność stale spada. Właśnie dlatego po kilku tygodniach ciągłego stresu (podczas nauki do sesji lub podczas realizowania wymagających projektów w pracy) istnieje większe ryzyko zarówno zwykłego przeziębienia się, jak i zapadnięcia na poważniejsze schorzenia. Badania naukowe potwierdzają, że szczególnie niebezpieczne jest odczuwanie ciągłego, bardzo silnego stresu, który trwa tygodnie, a nawet miesiące i lata. Może to prowadzić do zachorowania na:

  • wiele typów nowotworów,
  • zespół suchości śluzówek,
  • chorobę Gravesa-Basedowa,
  • chorobę Hashimoto,
  • cukrzycę typu 1,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • reumatoidalne zapalenie stawów.

Przede wszystkim jednak bakterie i wirusy mają tendencję do tego, aby atakować organy, które w wyniku stresu zostały w największym stopniu osłabione. Dlatego też stres może prowadzić również do zaburzenia układu krążenia oraz do rozwinięcia się chorób serca.

Objawy stresu - po tym poznasz, że jesteś zestresowany!

Eksperci podkreślają, że stres jest w pełni naturalną reakcją organizmu na określone wydarzenia. Jego negatywne skutki mogą być związane z wieloma aspektami naszego życia. Tym bardziej warto przyjrzeć się temu, jakie objawy są szczególnie charakterystyczne w przypadku przewlekłego stresu. W galerii poniżej znajdują się najczęstsze objawy wskazujące na to, że nasz organizm jest zestresowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto