Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz taki język? To może być objaw konkretnej choroby

mf
Język pełni niezwykle ważną rolę. Nie tylko pozwala człowiekowi na komunikację. Zmiany na języku bardzo często sygnalizują choroby, które rozwijają się w organizmie. W zależności od stanu języka, jego barwy, można stwierdzić co dolega pacjentowi. Zdrowy język ma kolor różowy lub różowo czerwony. Gdy przybiera inny kolor warto wybrać się do lekarza. 

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Język pełni niezwykle ważną rolę. Nie tylko pozwala człowiekowi na komunikację. Zmiany na języku bardzo często sygnalizują choroby, które rozwijają się w organizmie. W zależności od stanu języka, jego barwy, można stwierdzić co dolega pacjentowi. Zdrowy język ma kolor różowy lub różowo czerwony. Gdy przybiera inny kolor warto wybrać się do lekarza. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Język pełni niezwykle ważną rolę. Nie tylko pozwala człowiekowi na komunikację. Zmiany na języku bardzo często sygnalizują choroby, które rozwijają się w organizmie. W zależności od stanu języka, jego barwy, można stwierdzić co dolega pacjentowi. Zdrowy język ma kolor różowy lub różowo czerwony. Gdy przybiera inny kolor warto wybrać się do lekarza.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Wygląd języka często informuje lekarza o chorobie na jaką cierpi pacjent. Ze zmian jakie na nim zachodzą można otrzymać wiele ciekawych informacji.
Język jest ważnym elementem dla całego organizmu. Jest silnym mięśniem, który umożliwia człowiekowi mówienie oraz przełykanie. Kubki smakowe na nim rozmieszczone powodują, że możemy odczuwać przyjemność ze spożywanych potraw. Czujemy ich smak. Dotyczy to zarówno jedzenia jak i picia. Często, podczas wizyty u lekarza musimy pokazywać język. Ten zdrowy jest różowego koloru, sprężysty i gładki. Nie odczuwamy bólu, gdy nim poruszamy. Kiedy zmienia się kolor języka możemy być pewni, że coś złego dzieje się z organizmem.

Żółty język. Co to znaczy?

Jeżeli zauważymy taki kolor języka, warto się tym mocniej zainteresować. Z reguły ten kolor towarzyszy chorobom żołądka lub świadczy o infekcji bakteryjnej. Osoby, które maja kolor żółty języka mogą również cierpieć na refluks. Warto zwrócić lekarzowi uwagę na ten kolor i zrobić odpowiednie badania.

Język w kolorze brązowym. Nie jest dobrze

Osoby, u których występuje taki kolor języka powinny pomyśleć nad zmiana stylu życia. Kolor brązowy z reguły świadczy o zatruciu organizmu toksynami. Takie osoby nadużywają alkoholu, palą papierosy, jedzą niezdrową i wysoko przetworzoną żywność, a sama dieta jest bardzo uboga w błonnik i składniki odżywcze. osoby mające brązowy język często mają problemy z układem oddechowym i niedotlenieniem organizmu.

Polecamy

Biały nalot na języku

Kolorem języka, który świadczy o tym, że mamy do czynienia z nagromadzeniem bakterii lub grzybów jest kolor biały. Jeżeli zauważymy u siebie biały nalot, może to świadczyć o tym, że w naszym organizmie mamy do czynienia m.in. z

  • grzybicą jamy ustnej
  • liszajem płaskim jamy istnej
  • odwodnieniem
  • pleśniawkami
  • rakiem płaskonabłonkowym,

To tylko niektóre z objawów jakie daje język z białym nalotem. Może on również świadczyć o infekcji przewodu pokarmowego, kłopotach z wątrobą, żołądkiem lub stanom zapalnym jamy ustnej.

Z kolei jednolite łaty wyglądem przypominające białą farbę świadczą o ogniskach rogowacenia białego (leukoplakii). Te objawy wynikają m.in. z przewlekłego drażnienia błony śluzowej, np. picia alkoholu, lub używania wyrobów tytoniowych. W niektórych przypadkach może dojść do rozwoju nowotworu.

Fioletowy język

Gdy w organizmie zaczyna brakować witamin z grupy B, język przybiera kolor ciemnoróżowy, a nawet fioletowy. Warto uzupełnić te witaminy. Taki kolor może także świadczyć o szkarlatynie i chorobie Kawasaki. Ciemny kolor języka może także świadczyć o reakcji alergicznej organizmu.

Polecamy

Szary język

Anemia objawia się między innymi szarawym kolorem języka. Ma to związek z niedoborem w organizmie żelaza. Warto sprawdzić jego poziom i uzupełnić niedobory poprzez dietę lub suplementację.
Kolor ten wraz z pęcherzykami na języku jest wywołany wirusem opryszczki. Białoszary kolor może być również sygnałem dla rozwijającej się kiły i duru brzusznego.

Ciemny język

osoby, które maja kłopoty z nerkami mogą mieć ciemny język, którego kolor zbliża się do czarnego. Z reguły kolorowi języka towarzysza tez inne dolegliwości charakterystyczne dla chorób nerek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto