Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz słabe zęby? Lepiej uważaj. To mogą być objawy tych chorób! [Lista]

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Mocne, zdrowe zęby chce mieć każdy z nas. Jednak często unikamy regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. To zaś prowadzi do rozwijania się różnego rodzaju chorób, które dotykają nasze uzębienie. Słabe zęby są oznaką konkretnych chorób i zagrożeń dla naszego zdrowia. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Mocne, zdrowe zęby chce mieć każdy z nas. Jednak często unikamy regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. To zaś prowadzi do rozwijania się różnego rodzaju chorób, które dotykają nasze uzębienie. Słabe zęby są oznaką konkretnych chorób i zagrożeń dla naszego zdrowia. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Karolina Misztal
Mocne, zdrowe zęby chce mieć każdy z nas. Jednak często unikamy regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. To zaś prowadzi do rozwijania się różnego rodzaju chorób, które dotykają nasze uzębienie. Słabe zęby są oznaką konkretnych chorób i zagrożeń dla naszego zdrowia. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Co powinno nas zaalarmować? Zobacz szczegóły!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Pojawiający się nalot na języku oraz kamień nazębny są skutkiem nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Przyczyną może być zarówno rzadkie mycie zębów, jak i nieużywanie nici dentystycznych oraz odpowiednich płynów do płukania jamy ustnej. Niemniej jednak za część problemów z zębami odpowiadają specyficzne stany organizmu oraz atakujące nas infekcje i choroby. Pojawiające się problemy, zwłaszcza słabe zęby są sygnałem, że powinniśmy udać się do stomatologa. Ten nakieruje nas na przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

Masz słabe zęby? Możesz być w ciąży!

Choć ciąża nie jest stanem chorobowym, w jej trakcie organizm kobiety przeżywa wiele zmian. To zaś bezpośrednio wpływa na stan uzębienia. Za problemy odpowiada przede wszystkim zdecydowanie większe stężenie progesteronu. U niemal 40 procent kobiet wszelkiego rodzaju zapalenie dziąseł i odsłanianie się szyjek zębowych ma właśnie bezpośrednie połączenie z ciążą. Progesteron ułatwia namnażanie się bakterii wywołującej stan zapalny dziąseł. Słabe zęby w tym przypadku dodatkowo mogą wiązać się z powikłaniami w postaci ciemnoczerwonych narośli na dziąsłach. Na szczęście ten niegroźny nowotwór zanika już po zakończeniu ciąży.

Cukrzyca przyczyną słabych zębów

Zły stan dziąseł oraz słabe zęby są często powiązane z brakiem równowagi cukru we krwi. Może to świadczyć o cukrzycy, która sprawia, że okolice zębów są nadwrażliwe, obrzmiałe, a nawet mogą krwawić. Co istotne, właśnie stan dziąseł jest jedynym objawem sugerującym rozwijanie się cukrzycy. Jeśli stomatolog nam to zaleci, koniecznie powinniśmy udać się do diabetologa, który oceni, czy zły stan zębów faktycznie jest wynikiem cukrzycy.

Warto przeczytać

Obgryzasz paznokcie? Dla twoich jest zębów to poważny problem!

Ten częsty, dość nieprzyjemny dla obserwatorów nawyk jest nie tylko nieestetyczny, ale i groźny dla szkliwa. Słabe zęby swój tragiczny stan zawdzięczają właśnie obgryzaniu paznokci. Przy częstym powielaniu tego nawyku zęby stają się nierówne, a szkliwo popękane. Wraz z sukcesywnym niszczeniem zębów pojawiają się również dolegliwości bólowe oraz poważne uczucie dyskomfortu. Zazwyczaj zgubny efekt obgryzania dostrzeżemy na jedynkach i dwójkach. Problem ten w znacznej mierze może mieć podłoże psychologiczne. Warto zbadać, czy źródłem powtarzania tego nawyku nie jest np. nerwica.

Słabe zęby a zaburzenia odżywiania

Stan jamy ustnej wyraźnie może również świadczyć o tym, jak się odżywiamy. Przede wszystkim jednak dentyści mają łatwość w określeniu, czy pacjent nie cierpi na bulimię. Słabe zęby narażone na kwaśne wymiociny charakteryzuje starcie przednich zębów oraz postępująca erozja od strony wewnętrznej. Tego typu stan zębów może również oznaczać refluks bądź wiązać się ze stosowaniem antydepresantów obniżających ślinę w jamie ustnej.

Jak słabe zęby świadczą o niedoborze witamin?

Liczne choroby jamy ustnej są również związane z niedoborem cennych witamin i składników mineralnych. Przede wszystkim oznacza to pojawianie się:

  • krwawiących dziąseł,
  • trudnych do zagojenia ran,
  • pieczenia języka.

Za zły stan zębów zazwyczaj odpowiada niedobór żelaza, któremu towarzyszy m.in. tworzenie się zajad i zmian na języku. W takim przypadku warto postawić na dietę bogatą w żelazo.

Polecamy

Rak jamy ustnej — na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Słabe zęby mogą również świadczyć o rozwijającym się raku jamy ustnej. Wśród częściej występujących objawów wymienia się:

  • niewyjaśnione krwawienia,
  • zniekształcenia zębów,
  • obrzęki,
  • zgrubienia i guzki na dziąsłach,
  • białe lub czerwone plamy na języku,
  • zniszczone usta oraz skóra wokół warg.

Z takimi objawami powinniśmy udać się przede wszystkim do stomatologa. Ten, jeśli uzna, że stan jamy ustnej jest niepokojący, wyśle nas do specjalisty.

Jak poprawić stan zębów?

Słabe zęby mogą być problemem z różnych przyczyn. Jeśli mamy problem z powracającą próchnicą, krwawieniami dziąseł i osłabieniem szkliwa, przede wszystkim warto zmienić dietę. W pierwszej kolejności należy wyeliminować cukier oraz produkty kwaśne. Konieczne jest zadbanie o odpowiednią higienę, czyli:

  • regularne mycie zębów,
  • korzystanie z nici dentystycznych,
  • płukanie jamy ustnej odpowiednimi preparatami,
  • regularne odwiedzanie stomatologa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto