Akumulator © Canva
[4/11]

Akumulator

Najczęstsze uszkodzenia akumulatora to częściowe rozładowanie, zbyt niski poziom elektrolitu, zanieczyszczone lub skorodowane zaciski oraz wewnętrzne zwarcie.
Co zrobić żeby do tego nie dopuścić? O akumulatorze warto pamiętać nie tylko zimą. Jeśli mało jeździmy i są to krótkie trasy, warto kontrolować napięcie i jeśli spadnie poniżej 12,5 wolta, doładować akumulator. Jeśli zrobimy to raz na kilka tygodni, akumulator odwdzięczy nam się wieloletnią, efektywną pracą.
Poza nowoczesnymi akumulatorami, lepiej też ładować je powoli, prądem nie większym niż 1/10 pojemności akumulatora.
Zaciski należy regularnie czyścić i konserwować.
Jeśli mamy problemy z rozruchem, co zdarza się najczęściej przy mrozach, warto robić to rozsądnie, by nie zaszkodzić akumulatorowi, ale także rozrusznikowi. Przerwy między próbami są obowiązkowe, warto też do uruchomienia samochodu wyłączyć wszystkie urządzenia, które pobierają prąd.

Najczęstsze usterki samochodów potrafią każdemu skutecznie zepsuć radość z posiadania samochodu. Każdy model auta ma swoje słabe punkty i doświadcza usterek, o których możliwości wystąpienia użytkownicy innych pojazdów nawet nie wiedzą, ale są też takie rzeczy, które prędzej czy później zdarzą się w każdym samochodzie. Takich awarii najczęściej można uniknąć tylko prewencją, o co warto zadbać zawczasu. Kiedy dopuścimy do zniszczenia jednego elementu, może się okazać, że przy okazji uszkodzą się także inne, a naprawa będzie bardzo kosztowna. Na co zwracać uwagę? Co zdarza się najczęściej? Zobacz w galerii!

reklama