Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marusia. Takie imię nosić będzie dziecko Honoratki i Gustlika

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Konkurencja była ogromna, a propozycji setki. Konkursowe jury zdecydowało się jednak na rozwiązanie najprostsze – Marusia. Bo jakież inne imię mogłaby nosić pierwsza córka Honoratki i Gustlika, pary pancerników bolita mieszkających w toruńskim Ogrodzie Zoobotancznym?

25 kwietnia 2020 roku na świat przyszło długo oczekiwane w Toruniu młode.

Polecamy

Na potomstwo od tej pary liczyliśmy od początku. I się udało. Pewnego dnia opiekunka pancerników zobaczyła, że w kłodzie drzewa jest młode. Baliśmy się trochę, bo samice tego gatunku nie zawsze potrafią być matkami. Nasza Honoratka spisała się jednak na medal – opowiadała krótko po narodzinach Beata Gęsińska, dyrektorka Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu.

Trochę trwało nim udało się ustalić, jakiej płci jest maluch. W końcu specjaliści orzekli, że to samiczka. Wówczas ogłoszono konkurs na imię dla niej. Jego organizatorami było zoo oraz firma Prosave, honorowy opiekun toruńskich pancerników.

Zgłoszenia z propozycjami imienia nadsyłać można było do 20 lipca. Było ich naprawdę bardzo dużo. Pojawiły się między innymi Tulipanka, Brylantyna, Szyszka, Fruzia, Panci, Kulka oraz Honia. Jury zdecydowało się jednak na Marusię. Tę propozycję jako pierwsza nadesłała Dorota Dwojak, która w nagrodę dostanie aparat fotograficzny oraz odsłoni tabliczkę z imieniem malucha. Jurorzy przyznali także trzy wyróżnienia za Pancerlidkę dla Iwony Trojanowskiej, Aurorę dla Jacka Malickiego oraz Gutkę dla Asi Hałuza.

Rodzicami samiczki są Honoratka i Gustlik. Samiec jest w Toruniu od września 2017 roku. Przyjechał do nas z ogrodu w Kopenhadze. Kierownictwo toruńskiego zoo od początku zapowiadało, że będzie szukać dla niego partnerki. Nie było to jednak takie proste, bo w ogrodach zoologicznych nie ma zbyt wielu nadwyżek hodowlanych tego gatunku. Jesienią 2018 roku się jednak udało i do Gustlika dołączyła Honoratka, wcześniej mieszkanka zoo w Opolu. Tamtejszy ogród – w ramach wymiany - zabrał z Torunia młodego karakala.

Początki znajomości poczciwego Gustlika z Honoratą były jednak trudne. Kiedy on, przebudziwszy się z głębokiego snu (pancerniki potrafią spać 16 godzin na dobę), zobaczył przedstawicielkę swojego gatunku, natychmiast zabrał się do nachalnych zalotów. Ona natomiast była im wyjątkowo niechętna. Zwinęła się w kulę odcinając się tym samym od samca. Konieczna okazała się izolacja osobników. Z czasem jednak oba pancerniki zaczęły się ze sobą oswajać, a dziś żyją w idealnej komitywie.

Pancerniki bolita rodzą tylko jedno młode. To ze względu na ich jedyny mechanizm obronny, czyli możliwość zwinięcia się w twardą kulę. Zbyt duży brzuch uniemożliwiłby to ciężarnej matce. Podobno tylko jaguar potrafi poradzić sobie ze skorupą pancernika bolita i schrupać kryjące się w środku zwierzę.

Pancerniki bolita należą do szczerbaków. Uwielbiają owady, szczególnie świerszcze, ale w ich menu są także warzywa i owoce. Dostaje polską marchewkę i egzotyczne banany. Przysmakiem pancernika jest też sucha karma dla kotów, wcześniej namoczona w wodzie. Zagrożona bolita zwija się w kulę chroniąc się pod twardym pancerzem. Pozostawioną w nim szczeliną potrafi przyciąć łapę atakującego drapieżnika. Ten zwykle pozostawia wówczas swą niedoszłą ofiarę. Przez ludzi jest poławiana dla mięsa.

Naukowcy wyliczyli, że populacja tego gatunku co 10 lat zmniejsza się o 30 procent. A to oznacza, że za kilka dekad może on w ogóle zniknąć z powierzchni ziemi – dodaje Beata Gęsińska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Marusia. Takie imię nosić będzie dziecko Honoratki i Gustlika - Toruń Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto